Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 9.2.2004
Svátek má Apolena
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Vybrané příčiny neefektivity ve státní správě
 >NÁZOR: Odvoláním ředitele SCP diskriminace domácích investorů nekončí.
 >FEJETON: Dopis na rozloučenou
 >Z KNIHY: Michaela Moora
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Osudu se nevyhneš, dělej co dělej
 >PSÍ PŘÍHODY: Málem bych zapomněl
 >GLOSA: EU neumí česky
 >MEJLEM: Souzení se v USA
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 10 : stav politického počasí
 >MÉDIA: MF DNES píše pro elitu
 >NÁZOR: Vláda rozhodla - předseda musel.
 >PENÍZE: Jak dlužníkům přistřihnout křídla
 >GLOSA: Jak začalo česko hledat superstar
 >FEJETON: Život se zpožděním
 >EKOLOGIE: Dálnice D11 je potřebná, ale musí respektovat přírodu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  USA  
 
9.2. Z KNIHY: Michaela Moora
Michael Moor

Michael Moor - První otázka Georgi Bushovi z knihy Dude, Where´s My Country?

Otázka č. 1: Je pravda, že bin Ládinové měli s vámi a vaší rodinou v průběhu posledních 25 let přinejmenším občasné obchodní vztahy?

Pane Bushi, když vám v roce 1977 otec oznámil, že je načase věnovat se skutečné práci, založil pro vás vaši první naftařskou společnost, která se jmenovala Arbusto (španělský výraz pro ´keř´). O rok později jste obdržel určitou finanční částku od muže jménem James A. Bath. To byl jeden takový kámoš z dob vašeho působení v Texas Air National Guard (Texaská vzdušná národní garda). Najal ho Usámův bratr Salem bin Ládin, aby investoval peníze bin Ládinů v různých texaských podnicích. Nějakých 50.000 USD – což znamená 5% kontroly nad firmou Arbusto – pocházelo od tohoto muže.

Jednal v zájmu rodiny bin Ládinů? Hodně Američanů by bylo překvapeno, kdyby věděli, že vy a váš otec se dlouho s bin Ládiny znáte. Pane Bushi, v jakém rozsahu přesně byly tyto vztahy udržovány? Jste blízcí osobní přátelé anebo pouze občasní obchodní partneři? Salem bin Ládin začal Texas navštěvovat v roce 1973, později zde zakoupil pozemek, postavil si zde sídlo a na letišti v San Antoniu založil firmu Bin Laden Aviation.
Bin Ládinové jsou v Saudské Arábii jednou z nejbohatších rodin. Jejich obrovská stavební společnost vybudovala prakticky celou zemi – od silničních komunikací a elektráren až po mrakodrapy a vládní budovy. Vybudovala také některé startovací a přistávací dráhy, které USA používaly za vašeho otce v době války v Zálivu, a obnovila svatá poutní místa v Mecce a Medině. Tato rodina mnohonásobných bilionářů brzy začala investovat v dalších projektech po celém světě, včetně USA. Měla rozsáhlé obchodní kontrakty s firmami Citigroup, General Electric, Merrill Lynch, Goldman Sachs a s Remont Group, což je pobočka energetického gigantu Bechtel. Podle novin The New Yorker vlastní rodina bin Ládinů také část firmy Microsoft a dále část letecké mamutí společnosti a výrobce obranných systémů Boeing. Bin Ládinové darovali vaší mateřské Harvardské univerzitě částku 2 milióny USD, dalších 300.000 USD vysoké škole Tufts University. Další desítky tisíc USD šly do Middle East Policy Council (Výbor pro politiku Středního východu), což byl výbor odborníků, který vedl Charles Freeman, bývalý velvyslanec USA v Saudské Arábii. Kromě majetku v Texasu vlastní tato rodina také řadu nemovitostí ve státech Florida a Massachusetts. Bin Ládinové mají, krátce řečeno, ruce hluboko v našich kapsách.

Jak víte, pane Bushi, Salem bin Ládin zahynul při leteckém neštěstí v Texasu v roce 1988 (také jeho otec Mohammad zahynul v roce 1967 při leteckém neštěstí). Rodinné společnosti a investice v současné době spravují Salemovi bratři, včetně Usámy – je jich asi 50.

Po opuštění prezidentského úřadu se váš otec stal vysoce placeným poradcem společnosti, známé pod názvem Carlyle Group. Jedním z investorů v této společnosti nebyl nikdo jiný než rodina bin Ládinů s vkladem minimálně 2 milióny USD.

Do roku 1994 jste vedl společnost CaterAir, která spadala pod Carlyle Group. Téhož roku jste opustil společnost CaterAir, která spěla k bankrotu, stal jste se guvernérem státu Texas a dohlédl na to, aby vysoká škola University of Texas, která byla takto státní institucí, investovala do společnosti Carlyle Group částku ve výši 10 miliónů USD. Také bin Ládinové se dostali ke korytu v Carlyle Group v roce 1994.

Carlyle Group je – kromě celé další šíře zájmů – jedním z největších národních podniků v oblasti obranných systémů. Ve skutečnosti tato společnost se sama výrobou zbraní nezabývá – spíše skupuje hroutící se zbrojařské firmy, postaví je na nohy a potom je opět prodává za obrovské částky peněz.

Lidé, kteří stojí v čele Carlyle Group, patří k vlivným politickým osobám nedávné minulosti. Je zde Reaganův ministr obrany Frank Carlucci, ministr zahraničních věcí Bushe seniora James Baker a bývalý premiér Velké Británie John Major. Ředitel firmy Frank Carlucci je také v představenstvu Middle East Policy Council (Výbor pro politiku Středního východu) spolu se zplnomocněncem obchodních podniků rodiny bin Ládinů.

Po 11. září vyšly v novinách The Washington Post a The Wall Street Journal články, poukazující na tyto podivné souvislosti. Vaší první reakcí, pane Bushi, bylo tyto články ignorovat – podle mého názoru jste jednoduše předpokládal, že zapadnou bez povšimnutí. Váš otec a jeho přátelé ve společnosti Carlyle se investic bin Ládinů nezřekli. Armáda vašich odborníků na vytváření veřejného mínění se pustila do práce. Prohlásili, že tyto bin Ládiny nelze měřit stejným metrem, jaký používáme na Usámu. Prostě s ním nechtěli mít nic společného a zřekli se ho. Nenáviděli ho a pohrdali jím. Zbytek rodiny je ovšem v pořádku.

Poté se objevily videozáznamy s celou řadou těchto ´dobrých´ bin Ládinů - včetně Usámovy matky, sestry, dvou bratrů a samotného Usámy – na svatbě jeho syna, která se konala pouhých šest a půl měsíce před samotným 11. zářím. V novinách The New Yorker bylo uvedeno, že rodina nejenom nepřerušila s Usámou styky, ale že ho podporovala i nadále, tak jako to činila celé dlouhé roky. Pro CIA nebylo žádným tajemstvím, že Usáma bin Ládin měl přístup k rodinnému bohatství (jeho podíl v něm činí podle odhadů přinejmenším 30 miliónů USD) a že bin Ládinové spolu s dalšími občany Saudské Arábie Usámu i jeho organizaci Al Kajda finančně podporovali.

Pane Bushi, od útoků na New York a Pentagon uplynuly celé týdny a váš otec a jeho kamarádíčkové v Carlyle Group se stále nedokázali zříci své podpory impéria bin Ládinů.

Nakonec, téměř dva měsíce po útocích, kdy si stále více lidí kladlo otázky o pravé podobě finančních svazků mezi rodinami Bushů a bin Ládinů, byli váš otec a Carlyle Group donuceni vrátit bin Ládinům jejich milióny a požádat je, aby ze společnosti odstoupili jako investoři.

Jak je možné, že to trvalo tak dlouho?

A aby to nebylo příliš jednoduché, vyšlo najevo, že Usámovův bratr jménem Shafiq se ve skutečnosti zúčastnil obchodní konference společnosti Carlyle Group, která probíhala ve Washingtonu D.C. onoho rána 11. září. Celý předchozí den váš otec a Shafiq družně konverzovali se všemi bývalými vládními činiteli, stojícími v čele této společnosti.

Pane Bushi, co se to tady děje?

Média, která ve skutečnosti vědí o všem, co jsem zde právě uvedl, a z jejichž hlavních zpráv jsem uvedené informace načerpal, projevují neochotu anebo možná strach položit vám tuto jednoduchou otázku: CO SE TO TADY DĚJE?

Pro případ, že byste nerozuměl tomu, jak bizardním se mlčení médií v otázce vztahů obou těchto rodin může jevit, mi dovolte načrtnout analogii, jak by se asi tisk a Kongres zachoval v podobné situaci, kdyby se týkala bývalého prezidenta Clintona. Kdyby se po teroristickém útoku na budovu federální vlády v Oklahoma City přišlo na to, že prezidentova rodina a rodina Timothy McVeighe udržovaly obchodní vztahy, jak by asi média s takovou informací naložily? Myslíte, že by byly vzneseny nějaké podobné otázky, jako: „Co to má všechno znamenat?“ Ruku na srdce – znáte přeci odpověď. Otázek by bylo vzneseno trochu více. Média by Billa Clintona stáhla zaživa z kůže a to, co by z něho zbylo, by svrhly do Gitma ???

Takže, pane Bushi, co to má všechno znamenat? Máme právo se to dozvědět.
Další články tohoto autora:
Michael Moor

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku