Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.2.2004
Svátek má Mojmír
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Stuttgart 1927|2002 aneb Vize moderní architektury
 >GLOSA: A co takhle jarní úklid?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně kličkovaně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Až kometa šlehne nás
 >PSÍ PŘÍHODY: Příhoda z průhonického parku
 >VTIP: Z Číny
 >NÁZOR: Prosazování nároků
 >EKONOMIKA: Mírná korekce na americkém akciovém trhu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O opakování
 >PENÍZE: Výnosný kšeft zvaný konkurs?
 >MEJLEM: Vtip
 >NÁZOR: Vybrané příčiny neefektivity ve státní správě
 >NÁZOR: Odvoláním ředitele SCP diskriminace domácích investorů nekončí.
 >FEJETON: Dopis na rozloučenou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
10.2. RODINA A PŘÁTELÉ: Až kometa šlehne nás
Ondřej Neff

V pražském Mánesu je možno až do 15. února navštívit výstavu Až kometa šlehne nás. Jsou na ní staré fonografy a gramofony a spousta dalších skvělých věcí.
Řeknete, že na starém gramofonu není nic zvláštního. Taky jsem viděl nepočítaně gramofónů na kliku, vždyť jsem je ještě zažil!Ale když jich vidíte na výstavě desítky vedle sebe, vidíte desky, válečky, fonografy s rourami, k tomu hraje muzika dvacátých let, padne na vás jakési divné okouzlení.

Nebudu se tu rozplývat nad starými mašinkami - jděte se nad ně rozplývat na výstavu, pokud o rozplývání stojíte. Co mě ale až rozesmálo:
Je tu spousta dobového propagačního materiálu. Plakáty, brožury, inzeráty v novinách, vychvalují ten či onen přístroj. Podotýkám, že šlo šmahem o gramofony na kliku (i když se elektrické též prodávaly, za dosti velký příplatek), na desky 78 otáček, zvukovky s výměnnými jehlami (ale také už tehdy safírový hrot!). Avšak tón a dikce vychvalování zvukového výkonu byla prakticky totožná s tím, jak se tyhle zvukové vymoženosti propagují a vychvalují dnes.

Jak budou lidé posuzovat zvuk dnešních gramofonů a CD přehrávačů za padesát let na nějaké příští výstavě v Mánesu? Nebo snad se konečně kvalita usadila na nějaké pomyslné laťce, a dál už se prostě jít nedá, protože zvuk je absolutně přirozený?
Těžko soudit.
Ještě závěrem jedno upozornění - mohutný dojem na mě udělal malinký exponát: gramofonová pidi deska, funkční, určená k přehrávání na funkčním pidigramofonku pro pokojíček pro panenky britské královny.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku