Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.2.2004
Svátek má Mojmír
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Stuttgart 1927|2002 aneb Vize moderní architektury
 >GLOSA: A co takhle jarní úklid?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně kličkovaně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Až kometa šlehne nás
 >PSÍ PŘÍHODY: Příhoda z průhonického parku
 >VTIP: Z Číny
 >NÁZOR: Prosazování nároků
 >EKONOMIKA: Mírná korekce na americkém akciovém trhu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O opakování
 >PENÍZE: Výnosný kšeft zvaný konkurs?
 >MEJLEM: Vtip
 >NÁZOR: Vybrané příčiny neefektivity ve státní správě
 >NÁZOR: Odvoláním ředitele SCP diskriminace domácích investorů nekončí.
 >FEJETON: Dopis na rozloučenou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
10.2. Proměnná hvězda českého politického nebe
(nov)

Proměnnými nazývají astronomové ty hvězdy, které mění svou svítivost. Na českém politickém nebi je takovou hvězdou Miroslav Kalousek. Jestliže v polovině 90. let zářil jenom matně z Luxova stínu na postu náměstka ministra obrany a posléze v souvislosti s nejasnostmi okolo veřejných zakázek tohoto ministerstva pohasl, pak od loňska září v roli nového předsedy KDU-ČSL a dá se říci, že ihned "oslepil" sociálně demokratického premiéra, když proti odporu koaliční ČSSD vydupal pro kraje slíbené finanční zdroje, které vláda chtěla ponechat v rukou ministerstev. Zvolil k tomu "Luxovu metodu". Napřed informoval média o porušení koaličních dohod, jichž se takovým jednáním koaliční partner dopouští a neváhal ani pohrozit odchodem z koalice, takže Špidlovi a Sobotkovi nezbylo než couvnout.

V aféře s veřejnými zakázkami na ministerstvu obrany nebyla Kalouskovi prokázána žádná spoluvina a dnes je jeho vystupování na MO prakticky zapomenuto. Roky útlumu využil k tomu, aby se jako dlouholetý předseda rozpočtového výboru Sněmovny vyzbrojil k comebacku. Patří do zcela jiné kategorie politiků než předchozí lidovecký předseda Cyril Svoboda. Jak kalibrem, tak koncepcí, když politického partnera vidí spíše v ODS než v ČSSD, k níž Svoboda inklinoval.

Velice chytře se vyhnul pasti, kterou na něho nastražil Stanislav Gross, aby ho dostal do vlády a kompromitoval vládní spoluprací se sociálními demokraty. Nepochybně by to v budoucnosti Kalouskovi zúžilo manévrovací prostor, až po volbách 2006 dojde na velice pravděpodobná jednání o vládní koalici s ODS. Neúčastí v současné vládě, byť je předsedou vládní strany, si vynutil i svobodu jednání ohledně vládní politiky, pokud pochází z dílny ČSSD. Může ji volně kritizovat a především ostře hlídat jakákoli porušení koaličních dohod. Jak vyplynulo najevo o minulém víkendu, přinutil Špidlu k předjednání daňových změn mezi čtyřma očima, o nichž teprve o den později jednali koaliční lídři v orgánu známém jako K-9. Podle zasvěcených dokáže Kalouskovi oponovat jenom Sobotka a částečně Špidla, přičemž většina ministrů neví, o čem předseda KDU-ČSL mluví.

Je zřejmé, že soupeři, kteří se skutečně utkají o hodnotu deregulace nájemného, budou Sobotka, respektive i Špidla na straně jedné a zase Kalousek na straně druhé, kdežto ministr pro místní rozvoj Pavel Němec (US/DEU) bude toliko sekundovat. O unionistickém šéfu Marešovi ani nemluvě, toho jako vůdce vnitřní pravicové opozice v rámci vládní koalice Kalousek zcela převálcoval.
Miroslav Kalousek je v současnosti nepochybně nejobratnějším českým politikem s pozoruhodným smyslem nejen pro taktiku, ale též pro strategii. V obém vede o několik koňských délek před ostatními politiky, včetně předsedy ODS Mirka Topolánka, a pokud by se někdo chtěl vsadit o složení nové vlády po volbách 2006, nejjistější tip je Kalousek jako vicepremiér.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku