Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 11.2.2004
Svátek má Božena
  Výběr z vydání
 >MROŽOVINY: Politicky nekorektní úvaha o multikulturalismu
 >SPOLEČNOST: Pravděpodobně tomu nebudete věřit
 >KAUZA: Orchideje a novináři
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jen po bílých
 >PSÍ PŘÍHODY: Jako Hanč a Vrbata
 >TÉMA: Růst a pokles populace - amatérské zamyšlení
 >PENÍZE: Drží stavební spořitelny své klienty pod krkem?
 >FEJETON: Příběh lásky v koupeném mobilu
 >POSTŘEH: O počasí
 >Z KNIHY: Vodnář (1.část )
 >FEJETON: Letamida
 >NÁZOR:Vítej v době internetu, Ameriko!
 >ARCHITEKTURA: Stuttgart 1927|2002 aneb Vize moderní architektury
 >GLOSA: A co takhle jarní úklid?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně kličkovaně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
11.2. Hra o důvěru
(eff)

Nečekané a věru že předčasné smrti tehdejšího prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomíra Voleníka je třeba mnohonásobně litovat. Litovat je dlužno i stav demokracie v Česku. Stane se, že umře vedoucí figura, jenže od demokratického systému očekáváme, že nebude závislý na jednotlivcích. Čekáme, že bude mít nastavené mechanismy, jež vyberou odpovídajícího nástupce. Lubomír Voleník byl dobrý člověk, tak jaký problém, copak v Česku není žádný jiná dobrý člověk, který by ho nahradil?

Potíž je v tom, že ho vybírají politické strany a že hodnota Lubomíra Voleníka spočívala mimo jiné v tom, že měřil všem stejně, bez ohledu na vlastní stranickou příslušnost. Byl nezávislý, v tom tkvěla jeho síla a tím - paradoxně - ztížil situaci eventuálnímu nástupci. Protože, jak to vypadá, dalšího nezávislého kontrolora si nad sebou politické strany nepřejí a pokud přejí, nedávají to najevo a pokud to říkají, sotva kdo jim věří.

Bohdan Dvořák je jeden ze čtyř kandidátů, o kterých bude Poslanecká sněmovna rokovat. Proti němu stojí komunista Karel Vymětal, za občanské demokraty Miroslav Beneš a za sociální demokraty Dušan Tešnar. Má zkušenosti z práce v Nejvyšším kontrolním úřadě a svým dosavadním počínáním, včetně působení na politické scéně,a to je co říct, si získal a hlavně udržel důvěru veřejnosti. Stojí za ním Unie svobody, že by to byl průvodce na cestě do propasti? Sociální i občanští demokraté by pro něho mohli zvednout ruku, jenže by to znamenalo takovou míru sebezapření až svatosti, jakou budou snad předstírat, až stanou před soudnou stolicí Boží. Zatím jsou nohama na zemi a sympatičtější jsou jim politické kšefty. Varianta Tešnar v křesle prezidenta a Beneš jako jeho viceprezident, ta se k současným móresům hodí více.

Kdyby k tomu došlo, neznamenalo by to automaticky pro Nejvyšší kontrolní úřad katastrofu. Jenom by se ta stranická nezávislost ocitla v prapodivném světle a v tomto světle by byly zkoumány a posuzovány všechny další kroky úřadu. Pokud sněmovna zvolí Dvoráka, bude to pro naši demokracii povzbudivý signál. Pokud dopadne obchod "já na bráchu" a z voleb vzejde tandem Tešnar - Beneš, řekneme si, že věci jsou takové, jaké jsou.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku