Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.2.2004
Svátek má Slavěna
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Paralelní vesmír Martina Zemana
 >ZAJÍMAVOST: Česká republika v Guinnessově knize rekordů 2004
 >VÝSTAVA: Vzývání, Vášeň, Odevzdání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Válka s šátky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příběh čaje
 >PSÍ PŘÍHODY: Marš ven, jde se pěšky!
 >MÉDIA: Pan gen. řed. Janeček chatoval a já ho minul.
 >SPOLEČNOST: Registrované partnerství
 >MALTA - Tak už to bude jen za 80 dní ( co se otevře eurovod ?)
 >EKONOMIKA: Koruna by vůči dolaru měla posilovat
 >FEJETON: V likvidaci
 >PENÍZE: Jak přežít na mateřské
 >MROŽOVINY: Politicky nekorektní úvaha o multikulturalismu
 >SPOLEČNOST: Pravděpodobně tomu nebudete věřit
 >KAUZA: Orchideje a novináři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
12.2. RODINA A PŘÁTELÉ: Příběh čaje
Ondřej Neff

Některé knihy jsou voňavé - do této kategorie patří publikace Příběh čaje, dílo Soňi, Zdeňka a Michala Thomových. Pokud máte k čaji jen o něco lepší vztah než čistě konzumentský, téhle knihy byste si měli všimnout. Není takových na světě mnoho.Zdeněk Thoma je cestovatel a fotograf. Křížem krážem procestoval mnohé asijské země. Vytvořil kouzelné knihy o japonských zahradách, to na připomínku. Ovšem tahle kniha korunuje zřejmě vše, co dosud vytvořil.

Na jejích 400 stránkách je opravdu všechno o čaji, i to, o čem netušíte, že byste měli vědět. V prvním oddíle je historie pěstování čaje v Číně a pak už jsou kapitoly věnované čajové kultuře v dalších oblastech - v Mongolsku a Tibetu, Japonsku a Indii. Evropa je na konci. A jak se čaj správně upravuje? Tomu je věnována poslední stostránková část knihy.

Stačí, abyste zašli do nějaké specializované čajovny anebo do obchodu se vzácnými čaji a vzpomenete si na tuhle knihu. To je průvodce a laskavý rádce. Vzpomenete si na stovky fotografií - mně osobně nejvíc učarovaly kapitoly o japonském čajovém obřadu, zdá se že k jednomu z vrcholů světové kultury vůbec. Není to kniha na jedno přečtení. Otevírám ji občas, probírám se kapitolami, začtu se, zasním se nad několika obrázky, a jdu si uvařit čaj.

Závěrem musím přiznat, že mám Zdeňka Thomu moc rád a vážím si ho - vždyť jsme se seznámili někdy před pětadvaceti lety. Ovšem nad touhle knihou jsem si uvědomil ještě jeden pozitivní pocit - je to vděk, že mě v knize vzal sebou na cestu, kterou on sám prochází celý život.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku