Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.2.2004
Svátek má Slavěna
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Paralelní vesmír Martina Zemana
 >ZAJÍMAVOST: Česká republika v Guinnessově knize rekordů 2004
 >VÝSTAVA: Vzývání, Vášeň, Odevzdání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Válka s šátky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příběh čaje
 >PSÍ PŘÍHODY: Marš ven, jde se pěšky!
 >MÉDIA: Pan gen. řed. Janeček chatoval a já ho minul.
 >SPOLEČNOST: Registrované partnerství
 >MALTA - Tak už to bude jen za 80 dní ( co se otevře eurovod ?)
 >EKONOMIKA: Koruna by vůči dolaru měla posilovat
 >FEJETON: V likvidaci
 >PENÍZE: Jak přežít na mateřské
 >MROŽOVINY: Politicky nekorektní úvaha o multikulturalismu
 >SPOLEČNOST: Pravděpodobně tomu nebudete věřit
 >KAUZA: Orchideje a novináři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
12.2. VÝSTAVA: Vzývání, Vášeň, Odevzdání
(Artforum)

I.Follová: HOTELOVÉ SCÉNY
Ne, nejedná se o upoutávku k novému filmu, ani o malý výčet kapitol právě vycházejícího románu. Tyto tři mnohoslibné názvy patří originálním modelům, které v únoru vystavuje ve virtuální galerii ArtForum oděvní návrhářka Ivana Follová.

Exotická kráska, Tarzanka, wamp, ale i elegantní dáma - taková je žena v modelech oděvní návrhářky Ivany Follové.

Své modely nejen navrhuje, ale připravuje si i látky, nejčastěji hedvábí, které si sama barví i potiskuje originálními vzory vycházejícími z etnických předloh. Dohlíží i na šití ve vlastní dílně. Každý model je originálem - malým výtvarným dílem, které autorka dolaďuje i vhodným výběrem doplňků.

„Vzývání“, „Vášeň“, „Odevzdání“, ale také „Noblesa“, „Madam“, „Královský brokát“ - modely jejichž výstižné názvy dávají na srozuměnou, že jejich autorka se řídí dobře známým pořekadlem, že šaty dělají člověka. Každý model totiž navrhuje již pro konkrétní osobu tak, aby se v něm cítila svobodně a to nejen co se pohybu týče, ale především po stránce duševní, aby nesvazoval osobnost, ale spíše ji dotvářel nebo dodal odvahy k výletu za hranice všedních dnů.

Stačí si uvázat šátek a cípaté tílko „Pirát“ a rázem je z vás ten nejelegantnější postrach moří. Jste-li jemnějšího založení nebo chcete-li klamat tělem, padne váš výběr na „Modrého andílka“. Vůni exotiky kolem sebe budete dozajista šířit v tílku s vlečkou, které je vlastně rozmotané vlající sárí. Budete-li mít odvahu zajít ještě dál, čekají na vás šaty, které vás v mžiku promění v domorodou africkou královnu. Exotiku pojící se s luxusem jednoznačně představují bohatě řasené šaty, spirálovitě obkružující postavu, tentokrát s prozaickým názvem „Zlatá I. a II.“ Směřuje-li váš pohled více do budoucnosti, bude tou pravou průhledná blůzka strohého střihu s rafinovaně vlajícími pruhy bílé látky, tak trochu evokující kostýmy z nějakého sci-fi filmu. Těm dámám, které raději zůstávají u střízlivé elegance, má Ivana Follová také co nabídnout. Například malé večerní šaty košilkového střihu v elegantní černé barvě oživené světlou kresbou na živůtku.

Pokud vás při prohlídce těchto návrhů napadne spojitost s divadelním či filmovým kostymérstvím, odhalili jste jeden ze stálých autorčiných zájmů. Poslední dvě ukázky proto patří návrhům kostýmů pro Verdiho operu Rigoletto, které navrhla pro operní festival Opera Praha - Open Air.

Zajímavá výstava návrhářky Ivany Follové, která oblékání povýšila na umění, které je vždy pastvou pro oči už na vás čeká. Každý tu jistě objeví něco, co bude jeho očím, srdci a možná i tělu milé. Dámy bude zajímat především model tedy „obal“, pánové soustředí pohled spíš na „obsah“. Cesta za ženskou krásou vede tudy.

Zuzana Ottová
Další články tohoto autora:
(Artforum)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku