Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.2.2004
Svátek má Slavěna
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Paralelní vesmír Martina Zemana
 >ZAJÍMAVOST: Česká republika v Guinnessově knize rekordů 2004
 >VÝSTAVA: Vzývání, Vášeň, Odevzdání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Válka s šátky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příběh čaje
 >PSÍ PŘÍHODY: Marš ven, jde se pěšky!
 >MÉDIA: Pan gen. řed. Janeček chatoval a já ho minul.
 >SPOLEČNOST: Registrované partnerství
 >MALTA - Tak už to bude jen za 80 dní ( co se otevře eurovod ?)
 >EKONOMIKA: Koruna by vůči dolaru měla posilovat
 >FEJETON: V likvidaci
 >PENÍZE: Jak přežít na mateřské
 >MROŽOVINY: Politicky nekorektní úvaha o multikulturalismu
 >SPOLEČNOST: Pravděpodobně tomu nebudete věřit
 >KAUZA: Orchideje a novináři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
12.2. ZAMYŠLENÍ: Paralelní vesmír Martina Zemana
Vojtěch Kopský

Lidové noviny realizovaly třídenní "PR kampaň" pro Petra Smetku, hlavního obžalovaného v kause H-Systém. Nesla se přesně v duchu Klausových protestů proti takzvané kriminalizaci podnikatelů, včetně oblíbených zaklinadel o jejich nezkušenosti a společenské objednávce na jejich potrestání.

S blížícím se vynesením rozsudku v kause H-System jsem něco podobného očekával. Ne však v Lidových Novinách, které jsem považoval za relativně seriózní a o kterých se navíc vždy mluvilo jako o prohradních ve smyslu pro Havlovských. Je ovšem možné, že jsou pouze prohradní bez ohledu na to, kdo na tom hradě sedí. Pohádka o nezkušených podnikatelích je totiž z repertoáru současného prezidenta a autor prosmetkovské "PR série" naladil svou loutnu právě na tuto strunu.

Kampaň, která zabírá v součtu téměř dvě strany LN, je šikovně rozdělena do tří vydání (4. - 6. února) a kulminuje v nejprodávanějším pátečním vydání, je (s výjimkou souběžného článku o družstvu Svatopluk) dílem jediného člověka, redaktora Martina Zemana. Na základě toho by se čtenář mohl domnívat, že se autor případu věnuje systematicky a měl by tudíž znát jeho fakta. Řečnické otázky, které Zeman na různých místech klade však svědčí o tom, že tyto informace buď nezískal, nebo je "vytěsnil".

Průběh soudního řízení popisuje Zeman spíše povrchně a podstatu případu obchází. Na jednom místě nám tak například sděluje, jak vypadá dokument obžaloba zvenku. Ne, že by to nebyl zajímavý fakt, případů v nichž obžaloba má rozměry spíše objemnějších vysokoškolských skript (tak to alespoň připadá mě, Zeman ji přirovnává k odborné publikaci) nejsou zas tak časté. Nicméně skutečnost, že Zeman tento dokument viděl zvenčí, mě nutí ptát se, proč také nenahlédl dovnitř. Přestal by pak být nezávislým novinářem?

O podrobnostech případu samého se dozvídáme pouze z úst obviněného Smetky, a pochopitelně v jeho verzi, která je samozřejmě v rozporu se známými fakty. Tato fakta ovšem Zeman nedoplňuje, patrně aby čtenáře neuváděl v nejistotu. Smetka je jediným, jehož výroky jsou citovány ve středečním článku a v pátečním čísle má dokonce celý rozhovor, vedený způsobem, který mu dává naprosto volný prostor a nesnaží se nijak korigovat rozpory.

Celou sérii pak uzavírá článek uveřejněný ve sloupku určeném pro názory na desáté straně (se záhlavím dopisy@lidovky.cz), v tomto případě s notickou, že článek vyjadřuje stanovisko redakce. Zde konečně Zeman, který až doposud nejenom nechával otázku Smetkovy viny otevřenou, ale přímo vyhlašoval a opakovaně utvrzoval o její otevřenosti, přímo vyslovuje názor, že Smetka podvodník není a snaží se tento názor podpořit kladením řečnických otázek, které jsou sice sugestivní, ale mimo mísu. Pokud bychom tento text mohli podrobit podobné analýze jakou popisuje Asimov ve své Nadaci, dozvěděli bychom se, že Zeman v něm říká:"Já vím starou belu o tom, co se vlastně stalo, a proto je Smetka nevinen." Pro rozsudek naštěstí není důležité jestli to ví Zeman a soudce Kydalka se nepochybně s obžalobou seznámil. Že Zeman to nejspíš neučinil, byť příležitost nepochybně měl, jelikož věrohodně popisuje vnější vzhled uvedeného materiálu, můžeme dovozovat z otázek, vyznačených v následujícím textu kurzívou, na něž se v závěrečném textu ptá.

Jaké jsou důkazy toho, že H-Systém je megatunel, a nikoli superkrach? Že Smetka na začátku 90. let založil spoustu firem, ač neměl zkušenosti? To jistě ne. Ale to, že tyto firmy v řadě případů pouze zinkasovaly úvěry a žádnou činnost nevyvíjely, už o něčem vypovídá, a to by se Zeman v dokumentu obžaloba dozvěděl hned z kraje. Že (Smetka) dostával úvěry od bank? (Kdo je tehdy nedostal, vždyť to byla strategie prvních let postkomunistické éry, co nejrychleji rozjet neexistující podnikání!) Opět ne, ale to, že tyto úvěry nesplácel a nakonec dluhy převedl na H-Systém ještě dříve než začal vybírat peníze od klientů, by mohlo stačit. (V textu v závorce jsem postrádal otazník, ale pokud to autor myslí tak, jak jsem to pochopil, tak žije v jiném vesmíru.) Že do firem dosazoval kamarády? Samo o sobě ne, ale to že někteří z těch kamarádů byli z Komerční Banky, není marná indicie.

Dále se Zeman ptá proč, pokud by byli vinni, neuprchli Smetka a spol. na Bahamy. Vzápětí si sám odpovídá, když pro jejich činnost navrhuje kvalifikaci porušování povinností při správě cizího majetku, ve kterou skutečně mohli obvinění s ohledem na své vazby na politické špičky doufat, a pochopitelně nedodává, že takový trestný čin by byl v tuto dobu již promlčen. To ovšem dává i odpověď na další (a naštěstí už poslední) Zemanovu otázku, kterou je, proč se Smetka v případě angažoval ještě v roce 1997. Zeman to sice popisuje jako "snahu o záchranu projektu", ve skutečnosti však mohlo jít o hru o čas. Zeman se snaží vytvořit dojem, že Smetka je vlastně souzen kvůli jakési "společenské zakázce" na odsouzení tunelářů? To ale neodpovídá tomu, jak případ popisují média, tvrzení o neúspěšném podniku se navzdory faktům objevují ve všech z nich, Lidové noviny pouze představují extrém. A to i přesto, že pojem tunelář jinak šíří (Bohužel krom případu exministra Svobody pouze v obecné rovině) především media. Státní zástupce mluví přesněji. O podvodníkovi a defraudantovi.

Přestože celá série článků vypadá bezmála jako promyšlená kampaň na zakázku, musím bohužel text v záhlaví označit jako nadsázku a zpětně jsem tam dokonce doplnil uvozovky. Nejde jen o to, že bych něco takového nemohl dokázat, já si tím totiž ani nejsem jist. Pohádka o nezkušených podnikatelích a společenské zakázce na jejich kriminalizaci je totiž už tak zažitá, a navíc do té míry koherentní s konzervativně liberalistickou ideologií v postmoderních podmínkách, že nemohu vyloučit, že Martin Zeman obývá paralelní vesmír, v němž se prostě některé věci odehrávají jinak. Ten vesmír má dokonce i svého pánaboha, který sice nikdy neřekl, že nezná špinavé peníze, ale vždy se choval tak, jako by to platilo, a ten mi v poslední době dělal starosti svou neochotou zveřejňovat jména osob, jimž udělil prezidentskou milost. Kampaň Lidových Novin, pokud snad nepočítá s tím, že by mohla ovlivnit rozsudek, by možná mohla být součástí přípravy na to, že ve Smetkově případě by se něco takového nemuselo udržet pod pokličkou.Další články tohoto autora:
Vojtěch Kopský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku