Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 14.2.2004
Svátek má Valentýn
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Premiér potřebuje klacek
 >REAKCE: Odpověď Aleši Richterovi od H. Havlíkové
 >ZE ŽIVOTA: Prodejny a prodej...
 >GLOSA: Další, s nadsázkou, soudní fraška.
 >MOBY DICK: Kruto - vládce Českých Textáren
 >FEJETON: k jednomu výročí
 >TÉMA: Bude za psa platit i ten, kdo psa nemá?
 >EVROPA: Nerozumný spojenec USA
 >SPOLEČNOST: Starší muži a mladší ženy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Hračky samo domo
 >PSÍ PŘÍHODY: Přísné hledění
 >PENÍZE: Blíží se k nám vlna certifikací?
 >FEJETON: Jako opařená - filmy
 >IRÁK: Zbraň hromadného ničení
 >POSTŘEH: O hustým

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
14.2. LIDŠTINY: Valentýnky.
JITA Splítková

Dnes je 14.2. svátek Valentýna a všech zaláskovaných. Opět se probírá dilema slavit, či neslavit?

Skoro každý den chodím kolem stromu na Malostranském náměstí. Roste si tam sám. Úplně sám mezi domy. Jak se stromům asi líbí samota? Má hezky prostor k růstu, nikdo se na něj nemačká, nezaclání... jenže když se objeví třeba lýkožrout nebo jiná potvůrka pochutnávající si na dřevu nebo listech, tak má náš samotář smůlu - je tu jediný široko daleko, tak si na něm dotyční hmyzáci smlsnou. Ono i v lese si na něm ti hmyzáci smlsnou, navíc, jeden strom se nakazí od druhého. Takže někdo může namítat: tak vidíte, když je jediný strom široko daleko, má větší šanci, že nebude napaden.
Je tedy lepší být sám?
Stromy s největší pravděpodobností takto nepřemýšlejí. Oni, nemaje čím, nemyslí vůbec. Člověk, orgán nutný k přemýšlení má, ale občas nepřemýšlí také... a vezme pilu a kácí a kácí. V honbě za mamonem rabuje amazonský deštný prales i kdeco jiného a pak naříká: že dříve, to bývalo na světě krásně a jak se lidi odlidšťují, a že na nikoho není spoleh a je člověku na světě nejlíp, když je sám aspoň ho nikdo o nic nemůže připravit. Zaleze si pak do "své nory" a vrčí.
Jak je člověku samotnému?
Na pustém ostrově, kde má dost jídla a není nijak ohrožován na životě, může člověk vyvržený mořem, přežít. Jenže má to velký háček. Pomalu prý ztrácí schopnost mluvy a začíná se u něj dostavovat šílenství. Takže když pro takového trosečníka připluje loď po třiceti letech, najde na ostrově nesrozumitelně žvatlající trosku.
To takoví poustevníci a třeba buddhističtí mniši, kteří odešli do samoty zcela dobrovolně za účelem meditace, prý se i po mnoha letech samoty vracejí -pokud se vracejí, mezi lidi jako zcela normální. (Co je to být v tomto případě normální?)
Asi to bude v tom, jestli si člověk zvolí samotu dobrovolně anebo je do ní vržen. Vyvržení na osamocený ostrov nemusí být způsobeno jen mořskými vlnami a důvodem ztroskotání.
Vlastně, když člověk zůstane mezi lidmi úplně sám, rovněž ztroskotal a vyhlíží záchranou loď - ovšem je otázkou, jestli záchranou loď ze své zlé vůle nenavede na útesy nebo nebude její zlotřilou posádkou vržen zpátky do moře... pak padne do moře osamění, ať už právem nebo neprávem.
Prostě, v každém případě je skvělé, když máte někoho komu můžete poslat Valentýnku a dostat od něj tu jeho, i když ten svátek je jen komerční tah na obchodnickou branku. Tolik peněz se vyhodí na státní úrovni na zbytečné, ba až zlotřilé věci, které třeba i zabíjí jiné lidi, takže jedna kytička nebo plyšák, na jednotlivcově úrovni, jsou proti tomu nic. Pravda v současnosti je možná už dost lidí, kdy i jedna kytička může narušit jejich měsíční rozpočet a rozhodně se nemusí jednat o lenochy nebo neschopné lidi a bylo by nutné tuto situaci řešit. Vyřešení není možné čekat od pravicových členů ČSSD Špidly a spol. Zaorálek jejich společnou politiku vyjádřil přímo lapidárně - viz závěr citace zprávy:
Dopis, ve kterém se píše, že ČSSD nehájí zájmy svých voličů tak jak jim slibovala, a zpochybňuje politické vedení strany, podepsala zhruba třetina poslanců nejsilnější vládní strany a již čtvrtý den čeří hladinu ČSSD.
Signatáři pochybují o smyslu existence ČSSD v politickém systému, když dělá v podstatě stejnou daňovou politiku jako US-DEU a sociální ohledy respektuje hůře než KSČM. ČSSD musí dokázat, že je schopna zajistit
důstojný život obyčejným lidem a že je schopna finanční reformu vyřešit tak, "aby lidé neměli dojem, že její důsledky dopadají hlavně na lidi práce a na ty nejpotřebnější a nejchudší".
Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek na tuto část dopisu údajně reagoval tím, že "sociální demokracie není strana pro chudé, potřebné a vyděděné".

Aspoň je upřímný. :-)

JITA Splítková
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku