Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 14.2.2004
Svátek má Valentýn
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Premiér potřebuje klacek
 >REAKCE: Odpověď Aleši Richterovi od H. Havlíkové
 >ZE ŽIVOTA: Prodejny a prodej...
 >GLOSA: Další, s nadsázkou, soudní fraška.
 >MOBY DICK: Kruto - vládce Českých Textáren
 >FEJETON: k jednomu výročí
 >TÉMA: Bude za psa platit i ten, kdo psa nemá?
 >EVROPA: Nerozumný spojenec USA
 >SPOLEČNOST: Starší muži a mladší ženy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Hračky samo domo
 >PSÍ PŘÍHODY: Přísné hledění
 >PENÍZE: Blíží se k nám vlna certifikací?
 >FEJETON: Jako opařená - filmy
 >IRÁK: Zbraň hromadného ničení
 >POSTŘEH: O hustým

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo  
 
14.2. GLOSA: Další, s nadsázkou, soudní fraška.
Václav John

Tentokrát nejde o žádný běžný a klasický spor, ale o sezení kárného senátu, tedy o samotné soudce. O to je výsledek směšnější, vážnější, o to je tragičtější, vyberte si. Prostě je to koncentrát lesku a bídy naší společnosti, i když jen při pohledu na jednu důležitou profesi.

Jen pro připomenutí kauzy. Jeden soudce zažaloval český stát o větší peníz, o kterém se domníval, že mu byl upřen. Stejnou žalobu podalo i několik jeho kolegů. V zájmu nestrannosti a objektivity, pak ten první soudce přijal rozhodování o těch dalších soudcích. Skutečně přísně a osobně nezaujatě rozhodl, že mají pravdu. Bohužel zaujatý ministr spravedlnosti ho obvinil z podjatosti a pohnal ho před kárný senát jeho kolegů z vrchního soudu. Ti ho zcela nečekaně a překvapivě označili za nevinného. Předseda dokonce řekl, že jeho postup byl navýsost korektní a byla při něm garantována práva obou účastníků sporu.

To pořád ještě nic není. Za mimořádnou pozornost stojí hlavně další konstatování předsedy senátu, že "o žalobách svých kolegů rozhodovat neměl, jeho jednání skutečně mohlo vyvolat ve veřejnosti pochybnosti o nestrannosti české justice. Na druhou stranu postupoval profesionálně a v souladu se zákonem". Také dodal, že problém z toho udělaly sdělovací prostředky. Další člověk, který zpochybnil zdravý rozum, zdravou soudnost, obyčejného českého občana. Toho by to bez pisálků vůbec nenapadlo. Vlastně tím udělal, s odpuštěním, nesoudného blba i z pana ministra.

Přečtěte si to dvakrát, já jsem si to musel také přečíst dvakrát. Nevím, buď jsem slabší na hlavu já, nebo třeba někdo jiný. Je to jazyk ptydepe, je to legrace, není to legrace, co to je? Je opravdu hlavním vzorem kterékoliv profese u nás Švejk, měli by někteří lidé, a v některých profesích, veřejně nosit klaunovský červený nos na gumičce, měli bychom ho nosit všichni, o co to vlastně jde? Je tady někde chyba, a kde, a v kom?

Bože smiluj se nad námi, tohle si snad přes všechny své hříchy nezasloužíme, a navíc je ještě většina národa bez vyznání!
Další články tohoto autora:
Václav John

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku