Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 16.2.2004
Svátek má Ljuba
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Britská vládní analýza o klasifikaci konopí
 >GLOSA: A co později?
 >FEJETON: 13. únor 1945, Drážďany
 >REAKCE:Otevřený dopis předsedovi KDU-ČSL Miroslavu Kalouskovi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pohádka o Ponožce
 >PSÍ PŘÍHODY: Zmatený Matlafousek
 >NÁZOR: Cesty za dobrodružstvím
 >INTERRUPCE: Výzva poslancům
 >FEJETON: My o voze, vy o koze
 >HOMOSEXUALITA: Zmatené vosí hnízdo
 >SVĚT: Hodnocení výkonů doby
 >NÁZOR: Penzijní reforma
 >PENÍZE: Podniky v EU: DPH čekají velké změny
 >GLOSA: Premiér potřebuje klacek
 >REAKCE: Odpověď Aleši Richterovi od H. Havlíkové

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
16.2. Nepolitické rozjímání o politice
(eff)

Nepolitické rozjímání o politice V sobotu večer jsem šel se svou přítelkyní do kina. Před kasami multiplexu Village Cinemas byla dlouhatánská fronta. V tu chvíli jsme ještě nevěděl, jak to dopadlo, vypustil jsem politiku ze zřetele. Jen jsem se tak díval na ty lidi a v duchu počítal. Lístek stojí zhruba 150 korun. Čtrnáct procent navíc, to je zhruba dvacetikoruna. Každý z těchto lidí zaplatí dvacku na víc... za co?

Tohle není utahování opasků, jak chápal každý soudný člověk na začátku devadesátých let určité restrikce po pádu komunistického režimu. Tohle je vydírání peněz z lidí, aby bylo možno hradit nesmyslné sociální experimenty. V pátek a v sobotu přes den jsme byli s touž přítelkyní v Jizerských horách lyžovat. Obědvali jsme v horské hospůdce. Hostinský hořekoval, že nemůže sehnat lidi, aby obsluhovali hosty, takže musí obsluhovat sám, celou sezónu, od rána do noci. Nikdo se nenajde, aby tu práci vzal - ne práci kopáče nebo pomocníka na stavbě, ale práci dobře placenou, se všemožným zajištěním. V penziónu, kde jsme nocovali, měli taky hospodu.Obsluhoval nás Ukrajinec. Kdo by pracoval, když má základ v podpoře a pár melouchů během měsíce mu dá sumu která se rovná průměrnému platu?

A v téhle situaci se najdou pošetilci uvnitř sociální demokracie, kteří si myslí, že "to vytrhne" Gross. Nebo Zeman. Nebo archanděl Gabriel?
Vytrhnul by "to" hrdina, který by přiznal, že doba rozhazování musela skončit a že nenastává doba utahování opasků, ale kocovina po rozhazovačném flámu. Jenže jakmile se někdo pokusí byť jen náznakem projevit snahu o nějaké rozumné řešení, dostane do nosu. Takže se pojede dál.

V naší zemi se hodně zlepšilo za posledních patnáct let od převratu. Jenže 99% procent toho co se zlepšilo je výsledek úsilí soukromého sektoru. Stalo se to navzdory úsilí vlád, které jsme měli až dosud. Z toho co má stát přímo pod palcem se nezlepšilo dohromady nic. To je smutná pravda, s jakou nehne ani Gross, ani Zeman.
Vždyť i oni přispěli k tomu, že se věci mají tak,jak se mají.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku