Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 16.2.2004
Svátek má Ljuba
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Britská vládní analýza o klasifikaci konopí
 >GLOSA: A co později?
 >FEJETON: 13. únor 1945, Drážďany
 >REAKCE:Otevřený dopis předsedovi KDU-ČSL Miroslavu Kalouskovi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pohádka o Ponožce
 >PSÍ PŘÍHODY: Zmatený Matlafousek
 >NÁZOR: Cesty za dobrodružstvím
 >INTERRUPCE: Výzva poslancům
 >FEJETON: My o voze, vy o koze
 >HOMOSEXUALITA: Zmatené vosí hnízdo
 >SVĚT: Hodnocení výkonů doby
 >NÁZOR: Penzijní reforma
 >PENÍZE: Podniky v EU: DPH čekají velké změny
 >GLOSA: Premiér potřebuje klacek
 >REAKCE: Odpověď Aleši Richterovi od H. Havlíkové

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
16.2. GLOSA: A co později?
Krysatec

Co jako? No jistě jste si všimli, že dnešní hospodářství jaksi nepodporuje šetření a to ničím. Co a z čeho se bude vyrábět za 30 let jaksi nikoho nezajímá, neb všimněte si na vlastních účtech a nákupech: Zboží je čim dál víc, kvalita je ovšem čím dál horší. Šetříte li na vodě, plynu, elektrice, telefonu, je vám to obratem patřičně "osoleno" na paušálu, takže ani tak nešetříte, jako platíte víc a víc. Někdy mám dojem, že nejlepší ceny bych měl kdyby voda tekla rovnou do kanálu, na plyn bych si pořídil ten oheň jak na olympiádě, a dráty hodil do zkratu a ve volném čase si na kotoučku elektroměru brousil nože... Když si koupíte magnetofon, tak za rok je k vyhození ač stará B4 od Tesly jede i po třiceti letech, a boty z kamenného kšeftu za 1500 stojí za stejný pendrek jako od Vietnamců z tržnice za třetinu. (Mimochodem: boty - zdá se mi že výrobci mají dojem že mám jen 4prsty, co by si u nás obouval "Radar" O Reilly vážně nevím).

Vyrábí se čím dál víc ač je čím dál méně z čeho a místo aby to vydrželo to vydrží horko těžko záruční dobu. (Viz.: "Člověče co ste s těma botama dělal?? Vy ste v nich snad chodil?!!") A tak se nejen shání "boty pro policajty" (neb ty vydrží, sám mám taky jedny..) a magnetofony jako Tesla Condor (neb i po deseti letech hraje líp jak plečka z Elektrocity) ale nikdo jaksi neřeší, co bude později. Do nekonečna totiž není možné ani zvyšovat výrobu ani čerpat veskrze nenahraditelné přírodní zdroje, ale ani zvyšovat poplatky, které jak se zdá nejsou např. za odebraný proud ale zato, "že k vám vede drát".

Navíc šetříte li jste obecně podezřelí... v obchodňáku je jim divné, že nechcete 10kg balení prášku na praní, plynárna chodí vyměňovat plynoměry jak na běžícím pásu protože "jaksi málo spotřebováváte" , Telekom vám vysvětluje, jak ušetříte když budete volat jak je den dlouhý a z elektrárny chodí kontroly zjišťovat proč tak málo prosvítíte. Mezi tím na vás ječí vodárny, jak si mužete dovolit mít studnu když máte přece jejich vodovod! (To NENÍ vtip, jen jsem dal dohromady zkušenosti své i svých známých). K tomu vám zavedou naprosto dokonalou "Integrovanou dopravu" co stojí o třetinu víc jak to bylo do teď, jezdí o třetinu pomaleji jak to bylo do teď a zastavuje půl kilometru za dědinou v poli místo na návsi, jak to bylo doteď, přičemž je vám denně vysvětlováno, jak je to dokonalé a že si máte zvyknout... Ostatně vždyť v tom poli bude možná za pár let i krytá zastávka. ( A TÍMHLE se snad šetří??)

Vy v tom někdo vidíte nějaké zlepšení??? Popř. nějaký pozitivní výhled do budoucna? (Pokud ano, jste asi vlastníkem plynárny popř. autorem IDS v Brně..)

A teď mi řekněte co bude za třicet let: to už se jako výrobky budou rozpadat po výstupní kontrole, mlíko bude mít s krávou společný akorát obrázek na obalu (sri..zdá se že to už se stalo..), a do Břeclavi budeme jezdit "integrovaně" přes Ostravu?

Jako perličku dodám ještě další krásnou věc: pošlete li mi např. balík, NEDOSTANU ho domů, ale místo toho za těch nemálo peněz co jste zaplatili za DORUČENÍ mi doručí papír s vysvětlením, že balík je na postě a důvod pro nedoručení je "nedostatek času"!!! Tudíž buď si to musím "doručit sám" nebo provolám cca 20kč na poštu aby mi to doručili, kratší telefonát se mi ještě nepodařil!! A to jsem slyšel, že za první republiky prý chodila pošta do domu a dokonce dvakrát denně! Teď za mnohem víc chodím já osobně na poštu, taky někdy dvakrát denně...

Jo, holt jsem asi na ty "novinky" už stará Krysa, představte si, že si ještě pamatuju dobu, kdy když jste přes noc nechali na stole mlíko, tak ráno jste měli kyselý mlíko a né jakýsi podivný hnus disociovaný na ještě podivnější a neuvěřitelně smrdící složky... V lesích i něco jedlého rostlo, a neriskovali jste, že za "něco jedlého" vás bude považovat myslivec vyzbrojený jak přepadovka od URNY, a v brněnské přehradě se dalo koupat zatímco dnes je v létě tak hustá, že se pomalu dá přejít po hladině. Zdá se, že na to si asi máme taky zvyknout - a bohužel si někteří už asi zvykli.

Nevím jak vy, ale já jaksi už nečekám, že by se to mohlo někdy zlepšit, přinejmenším se toho nedožiju (s naším zdravotnictvím je to dost obtížné...). U nás se totiž vše řídí "tržně" (od slova "trhni co můžeš") a tím pádem se to zlepšit ani nemůže. Onehdy jsem slyšel, že se opět jedná o úložištích jaderného odpadu, a že by se tedy mělo udělat jedno pro celou Evropu! No... překvapilo by vás, kdyby se opravdu jedno udělalo? A o co se vsadíte, že naše vláda navrhne, že by to šlo udělat u nás, třeba na Vysočině??? A v jižních Čechách bychom mohli mít např. spalovnu odpadů z Evropy, za Brnem americkou základnu jaderných balistických raket a ve Spolaně by mohli začít vyrábět např. chemikálie pro americkou armádu (mám dojem, že se tvrdí, že už to kdysi dělali, takže by to zas tak nic nového nebylo...).

Jestli si myslíte, že to vidím moc černě, vzpomeňte si tak za dvacet let...

S pozdravem, Jara "Krysatec"

krysatec@seznam.cz

www.krysatec-labs.crypt.sk


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku