Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 17.2.2004
Svátek má Miloslava
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vládní chaos na pokračování
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Válka s podkolenkami
 >EKONOMIKA: Předpokládaný růst na sledovaných trzích
 >FUTUROLOGIE: "Mozek" už bude mít opravdu kdeco.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina / Velká ryba
 >PSÍ PŘÍHODY: Holt, budí respekt
 >ARCHITEKTURA: Stavební práce na Pražském hradě
 >NÁZOR: Proč platit školné na VŠ
 >FEJETON: O kupcích a sponzorech
 >GLOSA: Není řešení aneb všechny cesty vedou do ...
 >NÁZOR: Amatérismus v politice
 >NÁZOR: Problémy a paradoxy našich dvou levicových stran.
 >Společné prohlášení Českého plavebního a vodocestného sdružení a Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR
 >POSTŘEH: O oživování
 >SVĚT: Atlantická halekačka (4) - Černobílý svět

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
17.2. Zbabělý pokus o alibi
(nov)

Dopis více než dvacítky sociálně demokratických poslanců, v němž minulý týden napadli Vladimíra Špidlu, že odvedl ČSSD od původního programu a ve vleku koaličních partnerů se jeho vláda odtrhla od starostí obyčejných lidí, se okamžitě stal mediálním tématem č. 1. Vějíř novinových hodnocení - od vážné vnitropolitické krize až k bouři ve sklenici vody - pak sklapl v sobotu na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD, který se právě kvůli dopisu sešel.
Názory rebelů, mezi nimiž nemohli chybět známí Špidlovi kritici, poslanci Jan Kavan a Vladimír Laštůvka, ústecký šéf ČSSD Jaroslav Foldyna a Zemanův obdivovatel Miloš Melčák, přičemž si přisadil i doposud loajální předseda poslaneckého klubu Petr Ibl, byly při hlasování o závěrečném usnesení drtivě poraženy poměrem 77 : 3. Špidla nejenže dostal zelenou, aby pokračoval v "reformě", kterou podpoří i rebelové, ale odrazil i pokus vrátit do hry Zemana, když byl zamítnut návrh poslance Melčáka na Zemanovu účast při jednání stranických orgánů v roli "šedé eminence". A nejen to, Špidla zahnal své oponenty do defenzívy, když usnesení zavazuje sociálně demokratické poslance, aby se na veřejnosti zdrželi vnitropolitických polemik. Zamítnutí návrhu na svolání mimořádného sjezdu a potvrzení termínu řádného sjezdu na březen až duben příštího roku, pak jen Špidlovo vítězství korunovalo.

Ponechme stranou politickou obratnost a protřelost, kterou Špidla opět prokázal - a která i po ročním praktikování nepřestává některé komentátory udivovat - a zaměřme se na jeho opozici. Kdo si dal tu práci a pozorně sledoval všechna ta prohlášení, která v minulém týdnu mohl slyšet z úst Jana Kavana, Vladimíra Laštůvky, Petra Ibla, či dalších tzv. „rebelů“, mohl pochopit, že nejde ani o bouři v tom nejmenším štamprleti vody, natož o nějakou vnitrostranickou krizi. Především z vyhýbavých odpovědí Jana Kavana v médiích - ani v nich nehrozil odchodem ČSSD z vládní koalice, přímému napadení vládní"reformy" se vyhýbal, vytvoření frakce odmítl a jenom vágně hovořil o váznoucí komunikaci mezi poslanci a sociálně demokratickou částí vlády - jednoznačně vyplynulo, že celá akce s dopisem a tzv. "poslanecká rebelie" není ničím jiným než zbabělým pokusem o alibi - o alibi vůči podvedenému levicovému voliči.

Nehorázné sliby, na něž v minulých volbách ČSSD voliče nalákala (a jejichž zdrojem byl více Zeman než Špidla), se dnes těmto naivním voličům musejí jevit jako podvod, což filutové typu Jana Kavana vnímají jako vodu na svůj mlýn. Proto se pokoušejí distancovat od politiky současného předsedy ČSSD, ale nemají odvahu k úplné roztržce. Nemají ani odvahu, aby šli za svým socialistickým snem, ani blairovskou odvahu si přiznat falešnost tohoto snu. A tak jenom zbaběle lavírují sem a tam ve snaze zajistit si alibi do budoucna, aby se v následujících volbách, jež ČSSD téměř jistě prohraje, mohli pasovat do role zachránců a spasitelů levice. Bůh ji pak potěš.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku