Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 17.2.2004
Svátek má Miloslava
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vládní chaos na pokračování
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Válka s podkolenkami
 >EKONOMIKA: Předpokládaný růst na sledovaných trzích
 >FUTUROLOGIE: "Mozek" už bude mít opravdu kdeco.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina / Velká ryba
 >PSÍ PŘÍHODY: Holt, budí respekt
 >ARCHITEKTURA: Stavební práce na Pražském hradě
 >NÁZOR: Proč platit školné na VŠ
 >FEJETON: O kupcích a sponzorech
 >GLOSA: Není řešení aneb všechny cesty vedou do ...
 >NÁZOR: Amatérismus v politice
 >NÁZOR: Problémy a paradoxy našich dvou levicových stran.
 >Společné prohlášení Českého plavebního a vodocestného sdružení a Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR
 >POSTŘEH: O oživování
 >SVĚT: Atlantická halekačka (4) - Černobílý svět

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
17.2. ARCHITEKTURA: Stavební práce na Pražském hradě
Zdeněk Lukeš

Tak mne napadlo, že by nebylo od věci napsat pár informací o stavebních aktivitách v areálu Pražského hradu (naposledy jsem o nich hovořil zde) a o tom, co nás čeká. Tak například byla dokončena několikaletá práce na rehabilitaci kaple v Paláci šlechtičen (12) (to je ten zelený při Jiřské ulici). Palác byl v éře budování komunismu ohavným způsobem zničen a nyní se postupně obnovuje (arch. Petr Malinský). Kaple na výšku všech pater byla kdysi přepatrována a změněna na kanceláře a sklady. Nyní byly tyto konstrukce vybourány a obnovena krásná fresková výzdoba. Rekonstrukce paláce ještě nějakou dobu potrvá, nyní se opravuje dolní nádvoří a velký sál, až práce skončí, uvidíte tyto prostory opět v plné kráse.

Pokračují samozřejmě opravy katedrály (1) (kontinuální proces) a na jaře, až ustoupí chladné počasí, bude dokončena oprava severní věže baziliky sv. Jiří (11) (zatím stále pod lešením). Opravuje se střecha Jízdárny (4) a Míčovny (3).

V Lumbeho zahradě pokračuje oprava tzv. Jiránkova domku (9) (bydlel v něm kdysi malíř Miloš Jiránek a maloval odtud katedrálu; arch. Pavla Kordovská). Další část Bažantnice (7) kousek odtud byla nyní otevřena veřejnosti, takže se můžete přes Jízdárenský dvůr (5) nebo Janákovu zahradu na střeše garáží (6) dostat až na Masarykovu vyhlídku (8) na severní hraně horního Jeleního příkopu (tuto procházku ale odložte až na jaro, až se zlepší počasí). V Jelením příkopu už funguje nová stezka do ulice U Brusnice, dole byl opraven bývalý domek medvědáře (10), kde budou toalety (arch. Josef Pleskot).

V prostoru III. Nádvoří vypukne brzy oprava Vikárky ve stejnojmenné uličce. Poté by měla být slavná restaurace přístupná i z tzv. Slévárenského dvora (vstup z Pacassiho brány, vedoucí k Prašnému mostu).

Asi největší překvapení čeká návštěvníky Hradu ve Starém královském paláci (2) v dubnu. Otevře se Stálá expozice dějin Pražského hradu, která se připravuje několik let a svým rozsahem odpovídá tzv. velkým projektům (Plečnik, Rudolf II, 10 století architektury). Modrá - hlavní trasa vás provede všemi epochami hradní historie a představí nejcennější exponáty (samozřejmě vyjma korunovačních klenotů), které byly dosud ukryty v depozitářích. Červená - pobočná - trasa jednak otevírá dosud nepřístupné sály a sálky gotického patra (některé prostory jsou vskutku nádherné), jednak představí různé hradní ceremoniály, zvyky, hradní život. K výstavě vyjde velká knížka (i v angličtině), kterou představím někdy příště, vzniká filmový dokument, CD-ROM, bude tu dětský program formou hry, speciální webové stránky… Více zatím prozrazovat nebudu, vše se brzy dozvíte od komisariátu výstavy.

A možná se ještě zeptáte - co ty buřtstánky a mekdonaldy na nádvořích? Ale to se budete muset obrátit na novináře, kteří o tom píší, já o nich nic nevím : -))
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku