Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 17.2.2004
Svátek má Miloslava
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vládní chaos na pokračování
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Válka s podkolenkami
 >EKONOMIKA: Předpokládaný růst na sledovaných trzích
 >FUTUROLOGIE: "Mozek" už bude mít opravdu kdeco.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina / Velká ryba
 >PSÍ PŘÍHODY: Holt, budí respekt
 >ARCHITEKTURA: Stavební práce na Pražském hradě
 >NÁZOR: Proč platit školné na VŠ
 >FEJETON: O kupcích a sponzorech
 >GLOSA: Není řešení aneb všechny cesty vedou do ...
 >NÁZOR: Amatérismus v politice
 >NÁZOR: Problémy a paradoxy našich dvou levicových stran.
 >Společné prohlášení Českého plavebního a vodocestného sdružení a Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR
 >POSTŘEH: O oživování
 >SVĚT: Atlantická halekačka (4) - Černobílý svět

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
17.2. POLITIKA: Vládní chaos na pokračování
Jiří Sezemský

Dopis podepsaný více než dvaceti poslanci ČSSD, kritizující vedení sociální demokracie z nekomunikativnosti, obviňující ho z "nezájmu o obyčejné lidi" a varující před ohrožením samotného smyslu existence strany, nelze brát na lehkou váhu. Přestože to dnes vypadá, že Vladimír Špidla ustál další z vnitrostranických krizí, musí s tímto zdviženým prstem do budoucna počítat. Není teď důležité, že tato skupina není názorově homogenní a zahrnuje jak krajní socialistickou levici, tak nesmiřitelné odpůrce politického stylu Vladimíra Špidly. Důležitý je efekt pro stojedničkovou koalici, který není zanedbatelný.

Jakkoli se tomu budou vládní představitelé bránit, nespokojenost části ČSSD s vedením už nyní výrazně ovlivňuje jejich politiku. Zrušení některých kolodějských dohod, kdy bylo ve snížené sazbě DPH nakonec ponecháno vodné, stočné a vstupné na kulturní pořady - což však nebylo kompenzováno odpovídajícími škrty v plánovaných nových sociálních výdajích - je zřetelným úspěchem této iniciativy. Ostatně signatáři dopisu sami přiznávají, že vláda "znepokojuje a popuzuje občany nepromyšlenými opatřeními nebo záměry." S tím nelze než souhlasit, ovšem rebelové hodlají hasit požár benzínem a výsledkem je nastolení trendu definitivního zakonzervování všech potřebných reforem.

V této souvislosti je nutné připomenout, že už výsledky samotných kolodějských jednání byly v ekonomické obci přijaty s mimořádnými rozpaky. Není náhodou, že kromě komentátorů Práva a Respektu "pseudoreformu" obhajují v médiích pouze vládní činitelé. Renomovaní ekonomové naopak tvrdí, že nejde o reformu, kterou tato země potřebuje a vytrácí se z ní hlavní cíl, jímž bylo výraznější snižování schodku veřejných financí. A to i ti, kteří původně s ministrem Sobotkou spolupracovali a dnes dávají od výsledného paskvilu ruce pryč. Kritice je podrobeno nezřetelné sbližování sazeb DPH, rezignace na snižování daňového zatížení práce a především populistické jednorázové předvolební kompenzační příspěvky dětem a důchodcům.

Následné posuny těchto dohod vedou veškeré reformní snahy do vytracena. Volání po výrazném plošném snížení daní jakožto zásadním prorůstovém impulsu naší ekonomiky nebylo vyslyšeno. Tzv. "prorodinná" opatření lépe řeší nízká a jednoduchá rovná daň s jednou odpočitatelnou položkou, která může být nastavena tak, že na ní vydělají všechny příjmové skupiny. Selektivní úlevy podnikatelského sektoru formou zrychlení odpisů jsou vzápětí "kompenzovány" přesunem povinnosti platit nemocenskou za své zaměstnance na podniky, zvyšováním jejich nákladů růstem spotřebních daní a cen energií a přesuny mnoha položek v DPH. Daňová a sociální soustava se dále komplikuje, znepřehledňuje a stává se stále nesrozumitelnější pro běžného občana. Naopak hrozí, že veškeré negativní trendy vývoje veřejných financí - zvyšování jejich deficitu, zvyšující se míra přerozdělování a rostoucí sociální výdaje zůstanou zachovány.

Co říkají turbulencím uvnitř ČSSD její koaliční partneři? Dokonce obhajují pokračující chaos ještě vehementněji, než sociální demokracie. Když byli lidovci v opozici, vyčítali ČSSD, že neúměrně zadlužuje naši zemi. Dnešní předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek v roce 1999 tvrdil, že "cesta z pasti vede pouze přes radikální velmi systémové reformy". Dnes, v době dvojnásobných deficitů státních rozpočtů než tehdy nic podobného neříká a hlavně společně s vládní koalicí ani v náznaku nic podobného nerealizuje. A US nakonec odsouhlasí každý kompromis již dohodnutého kompromisu, jen aby se udržela ve vládě a aby mohla dosáhnout ještě na pár postů, jako například Ivan Pilip v Evropské investiční bance. Přes hlasitý humbuk, vytváření bublin mediálních sporů mezi jednotlivými ministry a stále výraznější koketování části ČSSD s komunisty na parlamentní půdě se nestane nic. Přinejmenším do voleb.

Jiří Sezemský
tisková sekce ODSDalší články tohoto autora:
Jiří Sezemský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku