Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.2.2004
Svátek má Gizela
  Výběr z vydání
 >VZPOMÍNKA: Milý pane Šimku!
 >MROŽOVINY: Micheli nesmrtelný, Angelo božský…
 >LIDŠTINY: Ňadro a vějíř - pomyslné symboly volnosti a osobní svobody.
 >KULTURA: Kulturní skvrna v barevné Ostravě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příběh ztraceného diáře
 >PSÍ PŘÍHODY: Orel much lapá?
 >GLOSA: Přestaň lhát!
 >KULTURA: Rozhovor s ředitelem Febiofestu Fero Feničem
 >NÁZOR: Jak města přicházejí o zastupitele
 >EKONOMIKA: Riziko zvyšování inflace je vysoké
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O pluskání
 >NÁZOR: Je limp-dick česky "zvadlej ču.ák" nebo jen "schlíplej pták"? Jste pobouřeni, když to čtete?
 >PENÍZE: Připraví vás pojišťovna v dobré víře o 11 tisíc?
 >CHTIP: Telecom a tarify

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
18.2. KULTURA: Kulturní skvrna v barevné Ostravě
Ondřej Stratilík

Ředitel festivalu Febiofest Fero Fenič se před nedávnem nechal slyšet, že v příštích letech proběhne festival později, asi v březnu. Jako důvod uvedl to, že přes Vánoce mnoho společností nepracuje, a tak je shánění filmů o mnoho těžší. Na letošním, jedenáctém, ročníku to však opět nebylo vůbec poznat.

Již pojedenácté se na plátnech českých kin rozběhl festival Febiofest. Nutno ovšem dodat, že letošní ročník přesáhl všechna očekávání. V Praze bylo již mnoho představení vyprodaných před samotným zahájením. Festival přilákal v hlavním městě zhruba 81 tisíc diváků, což je o celých deset procent více než loni. Se zcela opačným problémem se potýká ostravská část. Po malé loňské návštěvnosti (asi pět tisíc diváků) hrozilo, že Fero Fenič se zde nevrátí. Jak sám říká, je to hlavně zásluha multiplexu, jehož vedení po přemlouvání zajistilo, že Ostrava se opět stane festivalovým městem. Po obrovské loňské nabídce (okolo dvou set filmů), se tak letos uskutečnilo "jen" 80 projekcí. To znamená odpolední a večerní projekce ve čtyřech sálech (v roce 2003 se Febiofest odehrával v osmi síních). Divák se mohl seznámit z filmy zařazenými do čtyř tematických okruhů: Asijské kino (jehož součástí byla i proslulá tvorba indického Bollywoodu), Románské kino, Severské kino a samozřejmě také Kino světových novinek.
Jak vidno, výběr byl oproti loňsku mnohem menší, ale pořadatelům se díky zhuštěné nabídce (žádný film nebyl reprizován) podařilo vytvořit kvalitní a silný program.
Filmový gurmán si určitě všimnul, že začátek roku je vedle Febiofestu poznamenán ještě jedním "republikově-globálním" filmovým festivalem. Jedná se o putovní přehlídku Projekt 100. V Ostravě proběhne na přelomu února a března ve dvou sálech - Minikino kavárna a Kino Art. V rámci Projektu budou uvedena slavná díla, jako např. Casablanca, Spalovač mrtvol či Polanského Rosemary má děťátko.
Je tedy zřejmé, že Ostraváci se opravdu můžou těšit z obrovské kulturní sklizně. A proto jen doufejme, že letošní Febiofest přivítal více návštěvníků, a Ostrava se tak nemusí bát absence kvalitního festivalu.

Ondřej Stratilík
Další články tohoto autora:
Ondřej Stratilík

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku