Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 21.2.2004
Svátek má Lenka
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Špidla, Turecko a my.
 >REAKCE: Otec u porodu a porod doma?
 >POSTŘEH: O pucích
 >MOBY DICK: Problémy s barvou
 >NÁZOR: Orgán státní moci ušetřil peníze poplatníků
 >POLITIKA: Školství v zajetí politických handlů
 >POLITIKA: Vládní "vadí - nevadí"
 >MÉDIA: Kotel čili Banalizace demokracie
 >FEJETON: VIP k VIPu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Gramofony
 >PSÍ PŘÍHODY: Migrace psů v malém
 >SPOLEČNOST: Přirozené nepřirozenosti
 >Z KNIHY: Vodnář (2.část )
 >ZE ŽIVOTA: Ostraváci
 >POSTŘEH: O čínské pizzerii

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
21.2. REAKCE: Otec u porodu a porod doma?
Jiří Hrdlička


Dovolím si reagovat na Gentlemanovy "Přirozené nepřirozenosti"

Souhlasím, s tím, že určitá míra přirozenosti je nanejvýš užitečná. Slibuji, že se při svých sto pěti kilogramech nebudu pouštět do nácviku břišního tance. Plně podepisuji názor, že východní filozofie a bojová umění patří na východ atd. atd.
Co se týče problematiky porodnictví myslím, že je situace poněkud jiná.
To přirozené, to původní byl totiž porod doma. Doma, ve známém prostředí, mezi blízkými, možná za asistence porodní báby, která byla zpravidla osobou ne-li příbuznou tak aspoň dostatečně důvěrně známou a blízkou. Jazykozpytci by nám asi vysvětlili proč babička označuje matku matky či otce a zároveň ženu pomáhající u porodu (pomáhat u porodu = babiti, odtud bába či babička)
Jistěže při porodu doma manžel nemusel být přítomen přímo u porodu a že ho ženy nejspíš vyhnaly někam na zápraží, kde nervózně pokuřoval a čekal až se ozve z hloubi domu křik dítěte, aby mohl otevřít láhev slivovice. U porodu tedy nebyl, ale byl nablízku.
Vznik instituce zvané porodnice je jev jistě bez diskuse nesmírně užitečný ale až druhotný. Zdůrazňuji slovo instituce, protože obor porodnictví v jistém smyslu porod zinstitucionalizoval a zmedicinizoval a pohříchu poněkud odlidštil.
Žena opouští prostor, který důvěrně zná a kde se cítí bezpečná a odchází do porodnice, která nepůsobí nijak důvěrně ani blízce a setkává se ve chvíli, kdy jí není nejlépe, s cizími lidmi, kteří jsou s největší pravděpodobností dobrými profesionály, ale profesionály jak v kladném, tak i v záporném slova smyslu. Ten “záporný” smysl může spočívat v tom že i při vynikající medicínské a řekněme instrumentální či “technické” pomoci rodičce nedokáže personál porodnice nahradit důvěrnost domácího prostředí. To má pochopitelně vliv na zvýšenou úzkost rodičky se všemi důsledky, které si lze představit.
Tato skutečnost tedy vedla k tomu, že se při porodu začali objevovat manželé. Základním důvodem je tedy poskytnout rodičce alespoň částečně pocit, že není sama, ztracená mezi cizími lidmi v místnosti, která začasté svým vykachlíčkováním vyhlíží spíše jako pitevna.
Zdůrazňuji, že u porodu nemusí být jenom manžel. Jednou mou kolegyni si přizvala k porodu její snacha. Nepřála si tedy u porodu přítomnost manžela ani matky ale tchyně (sic!).
Netvrdím, že přítomnost blízké osoby u porodu je nějak nutná nebo naopak že by její nepřítomnost mohla nějak zásadně uškodit. Domnívám se jen že tato přítomnost může být do jisté míry příjemná a užitečná.
Něco jiného je ale porod doma. Zde se musíme bavit o oné pozitivní stránce medicinalizace porodnictví. I když primárně porod není chorobným dějem a ve většině případů vlastně přítomnost lékaře není nutná, víme, že tento proces může provázet řada mnohdy velmi závažných a nebezpečných komplikací. Z tohoto důvodu považuji propagování porodů doma za velmi nebezpečné. Pokud někdo argumentuje množstvím doma odvedených porodů v Holandsku musí si uvědomit, že se jedná o malou rovinatou zemičku, kde odkudkoli je sanitou nějaká nemocnice dostupná během několika minut. To se se situacíkupř. na Šumavě v době sněhové kalamity nedá srovnat.

MUDr. Jiří Hrdlička
Další články tohoto autora:
Jiří Hrdlička

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku