Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 24.2.2004
Svátek má Matěj
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Americká ekonomika bude i letos oporou světových burz
 >PODVODY: Výnosný kšeft zvaný konkurs?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Boží zákon o společném zdanění manželů
 >PRAHA: Plastické graffiti aneb Ozdobu nutno odstranit!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie s lavičkami
 >PSÍ PŘÍHODY: Náš hodný Bart
 >MÉDIA: Boj o ČT je bojem o demokracii
 >SVĚT: Špidla tu byl, ale oslnil Klaus
 >SVĚT: Návraty v politice
 >PŘÍBĚH: Mořská štika
 >Šedá myška jménem Travis
 >PENÍZE: Stavební spoření není výhodné pro každého
 >SVĚT: Hodnocení výkonů doby - II.
 >POLITIKA: Špidla, Kužvart, Svoboda - evropská ostuda
 >REAKCE: Noví spojenci USA…

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
24.2. PRAHA: Plastické graffiti aneb Ozdobu nutno odstranit!
Jiří Wagner

Uprostřed pražského náměstí Jana Palacha, na trávníku před Rudolfinem, je rozlehlý betonový koláč zakrytý kovovou deskou s průduchy. To je větrací systém podzemních garáží a působí tam jak pěst na oko, dokonce je to snad ošklivější než ta pěticípá rudá hvězda, která tam rozkvétala z vysázených karafiátů každé jaro (tehdy se ovšem náměstí ještě oficiálně jmenovalo Krasnoarmějců).

Naproti Rudolfinu je budova Akademie umění, do níž chodí i neznámý student, který na betonovou zhovadilost umístil nedávno svou uměleckou provokaci - rozměrnou, z kusů překližky a latí zhotovenou, naoranžovo natřenou plastiku doplněnou několika figurkami (prý) holčiček. Plastika tak konečně zkulturnila celé místo. Student se ovšem nedovolil úřadů, dílo je tam tedy ilegálně a on je má odstranit na své náklady. Potíž je v tom, že radní Prahy 1 nevědí, kdo je autorem, takže odstranění proběhne nejspíš za peníze daňových poplatníků.

Náměstek primátora Jan Bürgemeister sice říká: "Jako studentská provokace to má mé osobní sympatie, aspoň to zdůrazňuje současné nesmyslné řešení tohoto místa", ale přesto pro odstranění díla je rovněž.

Vcelku sympatické a místo zkrášlující dílo tedy bude strženo a spáleno, betonový kruh zůstane. Teprve potom se (možná) začne na radnici řešit, co s tím. Pak bude jistě vypsána soutěž, nějaký umělec něco vymyslí, dostane na to od města peníze a když bude dílo hotové a instalované, bude ještě odměněn - a to vše z peněz daňových poplatníků. Kdyby radní celou věc hodili za hlavu a odstranění plastiky nechali až na nějaké budoucí vichřici, radnice by ušetřila, ovšem nebyl by dodržen Duch zákona. A to se nesmí ať to stojí, co to stojí.

P.S.- Celá záležitost se mi po napsání článku v hlavě přece jen rozležela a uvědomil jsem si, že mnou navrhované řešení není zrovna ideální - při případné větrné smršti by sice došlo k odstranění artefaktu, ale ten by mohl poškodit některé ze zde zaparkovaných aut nebo, nedejbože, poranit nějakého kolemjdoucího. Autor plastiky by nebyl k postižení a na hlavy radních by se snesly výčitky, že nedokázali vystavený, nedostatečně upěvněný nesmysl včas odstranit...
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku