Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 24.2.2004
Svátek má Matěj
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Americká ekonomika bude i letos oporou světových burz
 >PODVODY: Výnosný kšeft zvaný konkurs?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Boží zákon o společném zdanění manželů
 >PRAHA: Plastické graffiti aneb Ozdobu nutno odstranit!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie s lavičkami
 >PSÍ PŘÍHODY: Náš hodný Bart
 >MÉDIA: Boj o ČT je bojem o demokracii
 >SVĚT: Špidla tu byl, ale oslnil Klaus
 >SVĚT: Návraty v politice
 >PŘÍBĚH: Mořská štika
 >Šedá myška jménem Travis
 >PENÍZE: Stavební spoření není výhodné pro každého
 >SVĚT: Hodnocení výkonů doby - II.
 >POLITIKA: Špidla, Kužvart, Svoboda - evropská ostuda
 >REAKCE: Noví spojenci USA…

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
24.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Boží zákon o společném zdanění manželů
Jan Kovanic

Zatímco v Ugandě vraždí Armáda božího odporu ve jménu zákona božího, v Česku jsme na tom ještě dobře. Vládní koalice zde nastoluje projednávání zákonů dle božích přikázání v parlamentu. Lidovečtí poslanci někdy přicházejí se zákonem božím sami, ale jindy používají lišácké taktiky podpory návrhů koaličních druhů ze sociální demokracie. Podporují, a občas snad drobně upravují texty zákonů. A pak vypouštějí kouřové clony. Za což považuji i současné projednávání návrhu zákona o potratech. O co více bude toto výživné téma plnit média i hlavy obecenstva, tím méně bude času zamyslet se nad jinými návrhy zákonů božích. Proto, pokud je snad ještě čas, pojednám o krásném návrhu s libým názvem "společné zdanění manželů". Ten je totiž úplně boží!

Tento návrh vyšel ze sociálně demokratické dílny, ale jeho dnešní stav je zcela v duchu křesťanské, přesněji snad katolické, či ještě lépe řečeno, abych neurážel náboženskou víru, klerikalistické tradice jejich koaličních spojenců lidovců. Jestli to sociálně demokratičtí poslanci nepochopí, pak jsou hloupí, nebo ohlušení kouřovou clonou nesmyslných zákonů typu zákona potratového...

Poprvé se o návrhu na "společné zdanění manželů" hovořilo po povodních v roce 2002. Protože však byl nedílnou součástí povodňového balíčku, který měl jiné hloupější části, byl spláchnut spolu s celým balíčkem. Čehož jsem litoval. Je faktem, že pokud se jeden partner více věnuje kariéře, pak na to většinou doplácí kariéra druhého partnera. Špičkový klavírista, manažer, vědec, sportovec, umělec mívá většinou doma takový servis, za jaký by musel v hotelu platit strašné peníze. Strašné peníze však neplatí. A jeho servis(wo)man (většinou jde o ženy) nemá takový příjem, i když chodí do zaměstnání. Dvě špičkové kariéry v jedné rodině se najdou výjimečně. A přitom rodinné zázemí je dovoleným dopingem a mnohdy nutnou podmínkou pro onu špičkovou kariéru, tedy i špičkový plat - a špičkové daně. Zdanit manžele společně mi tedy připadlo jako docela rozumný návrh. Jenže to diskriminuje partnery, kteří se rozhodli žít spolu bez svatby. Z hlediska průhlednosti a omezení možnosti zneužití zákona tuto "diskriminaci" akceptuji. Nakonec se můžou vzít, ne? (Vynechme pro tentokrát dvou či pětiprocentní menšinu, prosím.)

Jenže ono nejde o "společné zdanění manželů", ale o "společné zdanění manželů s dětmi" (= s "vyživovanými dětmi ve společné domácnosti" podle současné zákonné definice). A tady už jde o dvě podmínky a logický součin tak může dát čtyři různé výsledky:

1) Partneři nejsou manželé a nemají v péči žádné děti
Tak se můžou oženit a mít spolu děti, že. (Viz dále)

2) Partneři jsou manželé a nemají žádné děti.
Tak můžou ty děti spolu mít, že. Jenže třeba nemohou! A přitom ten rodinný servis, jak jsem zpočátku psal, funguje i zde. A tady poprvé vystrkuje růžek onen klerikalistický ďábel. Nejde teď o slevy na daních, ale o hodnocení kvality manželství. Tu se jasně (a nikoli poprvé v našem parlamentu) ozývá rozsudek: Jedině manželství s dětmi je pravé manželství. Mít děti je jediným důvodem manželství. Z toho pak vyplývá, že manželství bez dětí je neúplné manželství a - logicky vzato ten manžel, jehož "vinou" je manželství bezdětné by se měl rozvést, aby jeho plnohodnotný partner mohl zplodit dalšího daňového poplatníka. Tady se snoubí socialistický čeaučeskovský pohled s fundamentalisticky lidoveckým trváním na znění židovského Starého zákona. (A když žena nedala mužovi děti, měl děti se svou děvkou, tedy děvečkou. A neplodnou ženu mohl odvrhnout. V zemích, kde toto platí dodnes, se tomuto zvykovému zákonu říká "šaríja".)

3) Partneři nejsou manželé a mají děti
Tady platí, jak jsem psal výš: Tak se mohou vzít. Jenže mnohem častější je situace, že dítě je, avšak není partner. Spousta maminek nemá manžela, nikoli z vlastní volby. (Říká se tomu strašným slovem "samoživitelka". Beru do toho i jisté procento "samoživitelů".) Ale proč by samoživitelé měli mít nárok na nějakou slevu daní, když mají jen jeden příjem? To je přece nediskriminuje. Ale diskriminuje, diskriminuje! Protože jestliže jsou podpořeny úplné rodiny s dětmi, pak neúplné rodiny s dětmi jsou diskriminovány, neboť ty peníze jdou z jednoho pytle, a když se někomu něco odpustí, tak to musí druhý nějak zaplatit. A přitom je onen zákon boží předváděn s humbukem jako forma podpory dítěte. Nejhorší tu přitom není diskriminace finanční, ale opět diskriminace morální: Rozvedená matka je špatná matka. A děti, u kterých není znám otec, jsou vlastně - parchanti... A tady už vystupuje ďábelská křesťanská šaríja nejodporněji.

4) Partneři jsou manželé a mají děti.
Tatínek, maminka, děťátko v jesličkách, ze strany na něj funí oslík s volkem. A králové přicházejí a předkládají daňové úlevy. Vládní idylka rodinky, pro kterou jest činěno toto dobro zákona o "společném zdanění atd.". Konečně dojde k výraznému vylepšení nejen u podnikatelů, kteří si "všechno odepisují", ale i u chudáků zaměstnanců.

Ale hovnajs!

Pokud mají oba manželé příjem nikoli stejný!, ale v jednom daňovém pásmu (jeden třeba čistý zdanitelný příjem - po odečtení pojistného!!! 13.000 a druhý 21.000 měsíčně), pak na tom nemohou nic vydělat. Vydělají hlavně ti, kde má jeden z manželů velmi vysoký příjem, anebo kde je maminka v domácnosti. (Jenže na tu se už dnes uplatňuje odpočet - a zítra bude mít poloviční příjem, takže proč odpočet na vyživovaného partnera...) A - moc se neradujte, budete muset vyplňovat další přílohu k daňovému prohlášení a ten odpočet dostanete až - za další rok! To znamená, že když v roce 2005 budete mít "vyživované" dítě a budete manželé, tak někdy v březnu 2006 dostanete báječnou výslužku pár tisícovek za celý předcházející rok (tedy sníženo o meziroční inflaci, že). To bude zase papírování, to bude zase ouřadování, to bude zase front na další podporu! Na kterou bude mít nárok jen jedna čtvrtina logického součinu...

Že to není zas až tak moc, ukazují i předpoklady ministerstva financí. Plánují se další (už rozumnější) slevy na dani (místo "odčitatelné položky na dítě"), jejichž uplatněním přijde stát o asi 5 miliard (za rok 2006). Kdežto "společné zdanění atd." má státní kasu stejný rok přijít pouze na 0,5 až 1 mld. Kč!!!

Kvůli takovému pšouku, který je pro státní rozpočet hluboko pod možnou statistickou chybou, kvůli takovému pakateli se bude dělat nový zákon, nové formuláře, nové buzerování? Proč ten obolus nepřifařit k jiným podporám?

Protože ten boží zákon nemá pomoci dětem, nemá pomoci rodinám, ale pouze podprahově propaguje nesnesitelně pokryteckou ideologii, hnusnou svatouškovskou křesťanskou šaríju!

Psáno v Praze dne 23. února 2004


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku