Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 25.2.2004
Svátek má Liliana
  Výběr z vydání
 >UNIE: Superkomisař
 >MROŽOVINY: Tygr a drak v exsovětské zbroji
 >EKOLOGIE: Prodavači smrti
 >GLOSA: Chybí mi "zastaralé, nemoderní" zboží a výrobky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak se jeden nezavděčí
 >PSÍ PŘÍHODY: Čmuchání ve sněhu
 >ANKETA: Co Balík z Plzně zjistil
 >ARCHITEKTURA: V Bruselu vznikla secese II
 >FEJETON: Sportovní bulvár? Ne, díky…
 >EKONOMIKA: Investoři preferují méně rizikové dluhopisy
 >POSTŘEH: O hračkách
 >NÁZOR: Mýtus nezaměstnanosti
 >PENÍZE: Neprávem neplatičem: jak se bránit
 >NÁZOR: Sudetský komplex aneb hraničáři útočí
 >EKONOMIKA: Americká ekonomika bude i letos oporou světových burz

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
25.2. ARCHITEKTURA: V Bruselu vznikla secese II
Zdeněk Lukeš


O víkendu jsem byl v Bruselu, městě, kde se zrodila secese, jak už jsem kdysi psal zde. Prohlédl jsem si Pražský dům v rue Palmerston, který naše hlavní město zakoupilo na moc pěkném místě, hned v sousedství je jeden z nejkrásnějších domů Victora Horty, prvního secesního architekta na světě.

Dnes bych ale chtěl představit dvě další kuriózní stavby z tohoto období. První je nedaleký dům výtvarníka Leonarda de Saint-Cyr od Gustava Strauvena z roku 1903 na velice úzké parcele s nádhernou dekorací železných zábradlí a s výrazným motivem kruhového okna v horním patře. V interiéru jsem nebyl, ale jistě tu jsou velká zrcadla na stěnách proti sobě, jako v Hortových stavbách, která dokáží skvěle opticky rozšířit stísněný prostor.

Druhou stavbou je někdejší obchodní dům "Old England" od Paula Saintenoye z roku 1899, který najdete přímo v centru města, pár minut od Královského paláce a naproti galerijnímu komplexu. Nyní je tato stavba z nýtovaného železa a skla po opravě a uvnitř se ve všech patrech (a též v přilehlém domě) nalézá Muzeum hudebních nástrojů. Expozice je velmi zajímavá, najdeme tu např. kuriózní výrobky rodiny Saxových, kteří - vedle proslulého saxofonu - vynalezli ještě různé další všelijak pokroucené instrumenty, které se však do výroby neprosadily. Dole v hale vyfasujete sluchátka a jak míjíte jednotlivé části výstavy, do oušek vám znějí nástroje, které jsou právě nejblíže. Je to vtipné a zvlášť pro děti výborné. No a nakonec vás čeká v nejvyšším patře krásný výhled na Brusel, jehož příjemná struktura domečků z XIX. století je bohužel rozryta dosti ohavnými baráky s úřady EU.

A na závěr ještě informace - posledně jsem tu psal o nové knize Příběh Pražského hradu. Už vyšla a za 890 Kč ji dostanete v prodejně publikací v kapli sv. Kříže na II. nádvoří. Mají i anglickou verzi, která je asi o dvě stovky dražší. Kniha má několik set stran a několik set barevných obrázků, vzorně vytištěno a svázáno :- ).

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku