Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.2.2004
Svátek má Alexandr
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Nominace Teličky je další omyl Špidlovy vlády
 >KULTURA:České moře v osmnácti přílivech
 >LIDÉ: Vzpomínáme Karla Kryla
 >FEJETON: Fotbalový rozhodčí s vysílačkou a na umělé trávě?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sovětští vynálezci
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se Vločka zaběhla
 >FEJETON: I duchovně orientovaný Velbloud volá: "Baníčku, my jsme s tebou!"
 >MÉDIA: Únor nadále vítězný?
 >PRAHA: Hodinový hotel v muzeu
 >PENÍZE: Jak zvládnout bydlení
 >POLITIKA: Co je skutečnou příčinou kauzy eurokomisař
 >POLITIKA: Moc izoluje. Absolutní moc izoluje absolutně
 >Z KNIHY: Úloha katolické církve v epoše fašismu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Cikánský zlořád by měl být potřen. Ale jak?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Potíže s oblečením

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
27.2. FEJETON: I duchovně orientovaný Velbloud volá: "Baníčku, my jsme s tebou!"
Jiří Šodek

Do fenoménu fandovství okolo fotbalového Baníku Ostrava se zapojil i alternativní Velbloud. Kdo to je, ten Velbloud?

Je to vcelku nonkonformní šestadvacetiletý mladý muž poněkud ježíšovského vzezření - Zdeněk Skalka z Frýdku. Nikdy bych do něj neřekl, že jej jednou potkám v trafice Pod svícnem s baníkovskou šálou.

Velbloud je vyznavač buddhismu, ctí osobnost dalajlámy, konvertoval ke katolictví, ale i ostatní víry respektuje a z východních učení si podržel to dobré - vyrovnanost, klid, toleranci a pomoc slabým. "Vím, že někteří lidé jsou mým baníkovským fandovstvím překvapeni, ale obdivuji prostě sportovní umění fotbalistů a dalších sportovců bez ohledu na klub. Je ovšem přirozené, že fandím Baníku. Když ale hraje třeba Sparta v Lize mistrů, tak klidně fandím jí. Mám rád třeba Karla Poborského," říká pozoruhodný až mysticky vyhlížející Velbloud, jenž svou přezdívku získal díky své lásce k těmto zvířatům. Dokonce sponzoruje jednoho velblouda v pražské ZOO a dalšího ve Dvoře Králové.
Skalka se věnuje jako ergoterapeut postiženým dětem, připravuje pro školáky přednášky o heraldice, se svým přítelem Miroslavem Přikrylem každoročně připravuje festival duchovní a alternativní hudby Svatý Jan Session v zaheadě frýdeckého farního kostela svatého Jana Křtitele. Jako vyučený kuchař na akci vaří. Nedávno se zúčastnil ekumenických modliteb za světlou budoucnost Frýdku-Místku. Aby toho nebylo dost, tak ještě pravidelně organizuje Velbloudí bubnování. Na hradě Hukvaldy s ním přede dvěma roky bubnovalo skoro pět set účastníků lehce undergraundové akce! Poněkud méně jich přišlo na nedávné bubnování s leitmotivem Vyhánění zlého ducha komunismu z Frýdku-Místku na tamním Zámeckém náměstí. Za vrchol svého bubenického života považuje to, že si zahrál i s Dagmar Andrtovou - Voňkovou.Je toho ještě hodně, co lehce introvertní Velbloud dělá - třeba je také manažerem písníčkáře Davida Vysloužila. Proto si také před několika dny pořídil starý mobilní telefon, což u něj nikdo nečekal. Ale je pravda, že telefonovat ještě Velbloud příliš neumí.

Nemůžete se tedy divit údivu, jež svébytný Velblout vyvolává, ldyž se mu v kostele při bohoslužbě sveze z krku bílomodrá baníkovská šála. Do chrámu páně si ale Velbloud naštěstí nebere tu ostřejší šálu, na níž je na rubu napsáno "Zkurvená Sparta!"

"Byť mám rád různé duchovní nauky, tak prostě oblibuji i sport. A to fandění? Je jasné, že hlavně hoši z ´tvrdého jádra´ občas dělají i psí kusy. Sám jim nezřídka domlouvám, a když je třeba, tak musím vypálit i ránu. To když se do mě naváží třeba fanda soupeřova týmu. Ale bitky nevyhledávám, příčí se mi, když někdo ničí třeba zařízení tramvaje. Neuznávám hooligans, hlavně když si třeba na vlajku namalují hákový kříž," dodává zamyšleně Velbloud.

Pozoruhodnému Velbloudovi se poštěstilo i to, že byl přímo u vzniku jedné z nejznámějších hlášek baníkovských fandů - "Baník, pičo!"

"To jednou jeli fanoušci na nějaký zápas a jeden z jádra byl už dost pod vlivem. Když se jej kamarád ptal "Co je?", zemdlený a o světě již mnoho nevědoucí druh jen malátně, ospale hlesl: ´Baník, pičo…´," vysvětluje Velbloud. Během toho dne už všude, kde se baníkovci objevili, znělo jen "Báááník, pičo!" Je pravda, že mnohým členům jádra se v posledních měsících omezila slovní zásoba už jen tato dvě slova. Souslovím "Baník, pičo!" odpovídají třeba na dotaz maminky, co bude mladý baníkovec večeřet. "Baník, pičo!" je zhusta i jedinou reakcí baníkovce třeba při školním zkoušení z fyziky. "Je jasné, že si na fotbale též rád zaskanduji. Je to určité odreagování," připouští Velbloud i jakousi bipolaritu své osobnosti.

Na utkání do Blšan Velbloud nepojede a bude se věnovat duchovním naukám a heraldice. Příští středu ale bude na dohrávce odloženého utkání se Synotem.
Další články tohoto autora:
Jiří Šodek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku