Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.2.2004
Svátek má Alexandr
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Nominace Teličky je další omyl Špidlovy vlády
 >KULTURA:České moře v osmnácti přílivech
 >LIDÉ: Vzpomínáme Karla Kryla
 >FEJETON: Fotbalový rozhodčí s vysílačkou a na umělé trávě?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sovětští vynálezci
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se Vločka zaběhla
 >FEJETON: I duchovně orientovaný Velbloud volá: "Baníčku, my jsme s tebou!"
 >MÉDIA: Únor nadále vítězný?
 >PRAHA: Hodinový hotel v muzeu
 >PENÍZE: Jak zvládnout bydlení
 >POLITIKA: Co je skutečnou příčinou kauzy eurokomisař
 >POLITIKA: Moc izoluje. Absolutní moc izoluje absolutně
 >Z KNIHY: Úloha katolické církve v epoše fašismu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Cikánský zlořád by měl být potřen. Ale jak?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Potíže s oblečením

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
27.2. KULTURA:České moře v osmnácti přílivech
Ondřej Stratilík

Národní identita. Dvě slova znamenající pro někoho jednu z podstat bytí, pro druhého jen ustálené archaické spojení. Ale v poslední době sousloví hodně skloňované. Za několik let s národní identitou, nebo bez národní identity? O jakousi definici pojmu se pokusil Jan Gogola mladší ve svém filmu Národ sobě aneb České moře v osmnácti přílivech (s podtitulem Street movie s národem k použití).

Hned ze začátku je však nutno podotknout, že Gogola nenabízí ani nepodbízí odpověď. Bere diváka jako svébytnou postavu postavenou před určitou skutečnost. Nesnaží se jej ovlivnit ani přinutit. Film je jakási alternativa, jak může režisér pochopit určitou věc. A je tedy zřejmé, že v naší republice můžeme těch alternativ vyrobit několik miliónů. Snad právě proto i ten podtitul. Ze slova národ můžeme jednoduše vytvořit návod a "poselství" filmu je zde. Návod k použití. Jak výstižně a stručně řečeno.
Návody by měly být jednoduché a poutavé. Národ sobě je rozdělen do 18 kapitol. Každá kapitola je uvozena průvodním slovem režiséra Jiřího Krejčíka. Krejčík se v jedné kapitole i vyskytne, zapáleně a spatra hovoří o Národním Divadle, bere to trochu jako osobní zpověď a vyznání. I v ostatních částech režisér obsadil známé osobnosti, jako jsou Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Lukáš Pollert, …
Jednotlivé kapitoly na sebe většinou nenavazují. Ovšem když si všech osmnáct dílů spojíme, vyjde nám krásná a ukázková množina osob, pro které je prioritou vždy zcela něco jiného. Pro jedny název kapely, pro druhé láska, pro jiné zdraví dítěte. Vzniklý celek je ohraničen jedním prostorem - pražskou Národní třídou. Ulicí, která svým významem přesahuje mnoho českých pomníků a pamětihodností. Připomíná potupné události, ale také příběhy národní povědomí pozvedající. Proto tedy, neslouží jako definice pojmu národní identita právě tato ulice? Není odpověď tak jednoduchá, stručná a výstižná? Nese to přece i v názvu. Jestliže sloučíme osmnáct kapitol s Národní třídou, vyjde nám malý výkrojek českého národa. Promíchaný koláč, ze kterého si malý kousek vykrojíme.
Na scénáři s Gogolou spolupracoval významný hudební kritik Pavel Klusák. Proto je nasnadě, že Klusák se podílí i na hudbě. A ta je opravdu výborná! Dokresluje a vykresluje mnoho situací. Například píseň skupiny Vltava Marx, Engels, Beatles je umístěna geniálně. Divákovi může připadnout, že nejdříve byla vybrána píseň a až na jejím základě byl sestavován obraz. Jako z jiného světa působí Jarmila Kratochvílová se svou kapelou Illuminati. Oblečeni v krojích á la Hvězdné války pochodují Národní třídou a zpívají. Není to ale opět jedna z podob identity, resp. tohoto bulváru? I hudba je přece nedílnou součástí bytí. A Kratochvílová jen dokazuje, jak chápe ona.
Právě o to se celý film snaží. Nechce dokazovat. Chce jen "nakopnout". Když usedáme před promítací plátno, přistupujeme k filmu jako k hotové věci, k něčemu, co je nad námi. Národ sobě však chápejme jako rovnocenného partnera v dialogu. Nemusí sice na všechny otázky odpovědět, ale od toho jsme tu my, diváci.

Ondřej Stratilík

Národ sobě
Režie: Jan Gogola ml.
Scénář: Jan Gogola ml., Pavel Klusák
Kamera: Vladan Vála
Hrají: Jiří Surůvka, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Lukáš Pollert, Luděk Sobota, Jiří Ješ, Kristýna Lhotáková, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, …


Film Národ sobě měl premiéru na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Vedle příležitostných promítání, projekcí v DVD kinech, bude Gogolův snímek k vidění i na Febiofestu.
Další články tohoto autora:
Ondřej Stratilík

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku