Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 1.3.2004
Svátek má Bedřich
  Výběr z vydání
 >FOTOVTIP: Direktiva EU
 >TÉMA: Pro děkana a univerzitu morálka neplatí?
 >HISTORIE: Kljukvená 1918
 >PENÍZE: Podniky v EU: volný pohyb pracovníků
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Fenomén Potter
 >PSÍ PŘÍHODY: Absolutní netečnost
 >KULTURA: Známkování literatury dvacátého století
 >GLOSA: Ježišikriste, snad Tě to taky neurazilo!?
 >POSTŘEH: O morčatech
 >NÁZOR: Co nás ve škole neučili
 >LIDŠTINY: Už jdou...
 >Radčin světelný gramofon: Romantická muzika pro malé krokodýly
 >POLITIKA: Kde ve světě se mají Češi angažovat ?
 >REAKCE: Slovensko
 >REAKCE: Špeditéři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
1.3. POSTŘEH: O morčatech
Ivo Rýznar

-../---/-.../.-././/.-./.-/-./---// :-)

Používali ji námořníci, vojáci, piloti, telegrafní úředníci, železničáři, skauti. Určitě by měl pan Morse radost kdyby věděl, že po něm pojmenovaná tečkočárková abeceda přežila dodnes. Přežila přes všechen ten komunikační technický pokrok, mobilní telefony, faxy, televizi a Internet. Přežila právě díky své jednoduché dokonalosti, díky vzájemné nezaměnitelnosti obyčejné tečky a čárky.

Samozřejmě, že dnes už asi přednosta stanice nebude kolegovi vyťukávat na telegrafu že osobní vlak číslo 90190 vyjel ze stanice Benešov a do Postupic dorazí v... Jednak proto, že je pro něj jednodušší zvednout sluchátku telefonu nebo poslat e-mailovou zprávu, jednak proto, že vlak do Postupic pro technickou závadu, sníh, mráz nebo přílišné horko vůbec nemusí dojet. Ale stejně je ještě spousta profesí a zájmových sdružení, kde je morseovka v oblibě. U námořníků, vojáků, radioamatérů a skautů.

I já morseovku ještě dnes celkem umím. Ne snad že bych dokázal chytat "morčata" rychlostí sto znaků za minutu, ale když to mám před sebou napsané na papíru, dokáži po jistém duševním vypětí zprávu rozlousknout. Aby ne! Vždyť jsem se ji naučil v pionýru. A také jsem byl několik let denně naložený v knihách od Jaroslava Foglara. Kroniku Ztracené stopy jsem četl nejméně desetkrát.

Za těch více než sto let existence nedoznala morseova abeceda žádných změn. Vlastně k tomu ani nebyl důvod. Písmenka a číslice zůstávají a bezpochyby i zůstanou. Včera jsem se však dozvěděl, že byla rozšířena o jeden nový znak. O znak, o kterém Morse a Marconi nemohli mít ani tušení. O znak velice potřebný, bez něhož si už dnes nedokážeme život představit.

O zavináč.


Další články tohoto autora:
Ivo Rýznar

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku