Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 2.3.2004
Svátek má Anežka
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Český tisk: opravdová bída?
 >FEJETON: Vařící muž
 >DOPRAVA: Nový bezpečnostní systém na silnicích Evropy
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Cikánská pohádka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Autem po Praze
 >PSÍ PŘÍHODY: Setkání s velkým černým chlupatým psem
 >FEJETON: Páčvorky
 >FEJETON: Údiv
 >PRAHA: Motocykly Harley-Davidson v Technickém muzeu
 >SPOLEČNOST: Ještě romské bouře
 >EKONOMIKA: Akciové trhy mají nadále důvody k růstu
 >PENÍZE: Nepotřebuješ podporu? Máš ji mít!
 >FOTOVTIP: Direktiva EU
 >TÉMA: Pro děkana a univerzitu morálka neplatí?
 >HISTORIE: Kljukvená 1918

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
2.3. Kde jsi, Igore Hnízdo?
(nov)

Není to tak dlouho, co v Hradci Králové napadl student univerzity jednoho z profesorů baseballovou pálkou a způsobil mu vážné zranění hlavy a nohy. Byl zproštěn obvinění z důvodu nepříčetnosti. Vzhledem k tomu, že se jednalo o duševně zdravého mladíka, šlo spíše o agresi v afektu. Jenže nedochází k většině násilností, kromě úkladných činů, právě v afektu? A tu baseballovou pálku si také vzal s sebou do kabinetu ve stavu nepříčetnosti? Neměla by se podle téže logiky započítat opilému řidiči, který boural, jeho opilost jako polehčující okolnost? Ten přece také nezvládl svoji psychiku.
Včera ve Svitavách došlo k dalšímu školnímu útoku, tentokrát tragickému. Přímo při vyučování jeden ze žáků učňovské školy smrtelně pobodal 61letého kantora, kterému zbývalo půl roku do důchodu. Česko tak má svoji první školní vraždu. Jako mladistvému hrozí pachateli maximálně 5 let. Pokud třeba také nebude zproštěn viny z důvodu, že nezvládl svoji psychiku.

Tyto činy jsou nepochybně jenom špičkou ledovce, který, podle obdobných početných útoků v zahraničí, pluje ve vodách celého Západu a signalizuje, že s výchovou mládeže se děje cosi špatného. Vzpomínám si na svého profesora na gymnáziu, jinak doktora filozofie, který nijak neskrýval, že výchova je drezúra, čímž chtěl říci, že kromě cukru je též třeba biče. To, co se začíná dít i na českých školách, je pak důsledek toho, že zůstal jenom cukr. Pak škola prostě nemůže plnit tu ještě důležitější úlohu, než je pouhé vzdělávání - dát dětem i sociální gramotnost, schopnost zvládat emoce, potlačovat agresivitu, prostě ctít vzájemná pravidla komunikace mezi lidmi, což se může v omezeném kruhu rodiny těžko naučit. Obzvláště v dnešní době jedináčků.

Je sice pěkné, když plakátky v pražském metru upozorňují na nezpochybnitelná práva dětí, méně pěkné ale je, že se nikde na žádném plakátku neříká, že každé právo je spojeno s odpovědností. Jestliže dítě nemůže být ze zákona plně odpovědné za své činy, nemůže disponovat týmiž výsadami (nejen politickými) jako dospělý člověk. Jenže to se právě stalo. Matoucím pojetím lidských práv se na celém Západě (nejen u dětí) odpojilo právo od odpovědnosti, přestala se ctít zásada, že svoboda musí být úměrná sebekázni. Avšak právě toto ponaučení bez drezúry do dětí nikdo nedostane.
Kde jsi, Igore Hnízdo?

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku