Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 3.3.2004
Svátek má Kamil
  Výběr z vydání
 >ZE STARÝCH NOVIN: Slovan 1850 - 51- článek: Vojsko
 >GLOSA: Různý metr na "porno"
 >ARCHITEKTURA: Pražské jaro s moderní architekturou v autentickém prostředí
 >MROŽOVINY: Blýskání na nové časy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: No, trochu si postěžovat můžu
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě jedno setkání s velkým černým chlupatým psem
 >MEJLEM: Vtip, co vlastně není vtipem
 >NÁZOR: Černí Baroni v US-DEU jsou stále aktuální.
 >EKONOMIKA: Evropští investoři spekulují na pokles úroků
 >OSN: Mezinárodní den žen 2004
 >POLITIKA: Slovenské příklady
 >PENÍZE: Poslední bankovní pole nezorané
 >MÉDIA: Český tisk: opravdová bída?
 >FEJETON: Vařící muž
 >DOPRAVA: Nový bezpečnostní systém na silnicích Evropy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
3.3. ARCHITEKTURA: Pražské jaro s moderní architekturou v autentickém prostředí
Zdeněk Lukeš

Dnešní díl Architektury bych rád využil k pozvání na dva cykly přednášek o české architektuře XX. století, které budu mít na jaře na dvou zajímavých místech: v Loosově vile Müller v Praze - Střešovicích (ul. Nad hradním vodojemem, zastávka tramvaje 1, 18 "Ořechovka" směr Petřiny - www.mullerovavila.cz) a v Trmalově vile Jana Kotěry v Praze - Strašnicích (Vilová ul. 11, 5 min. od stanice metra Skalka, www.foibos.cz).

V garáži Müllerovy vily, o níž jsem psal např. zde, se postupně setkáme s tvorbou Josipa Plečnika nejen v Praze, ale i ve Vídni a Lublani (15. března), prohlédneme si architekturu Pražského hradu od Plečnikových úprav až po poslední stavby - Oranžérii Evy Jiřičné nebo tunelu Josefa Pleskota (29. 3.). 5. dubna představím tragický osud Loosova žáka Rudolfa Welse, 19. 4. dílo dvou přátel Josefa Gočára a Pavla Janáka a o týden později zakončí cyklus přednáška o počátcích pražských zahradních měst - hradčanských bašt a Ořechovky (tam jsme byli na Psích vycházkách na podzim :-). Vstupné je 50.- Kč a pozor! Je nutné si telefonicky objednat rezervaci (omezený počet míst) (tel. 23 33 23 957). Začátky přednášek jsou vždy v 17 hodin, promítám na dva synchronní projektory, na konci čas na diskusi nejen na daná témata. Hlavním pořadatelem je Muzeum hl. m. Prahy.

Vedle "pondělního" cyklu v Müllerově vile poběží ještě "čtvrteční" cyklus v Trmalově vile. Tam začínají přednášky od 18 hodin. 4. března to budou žáci Jana Kotěry (Novotný, Gočár, Kavalír, Janda, Vořech, Mayerové, Benš, Krejcar, Fuchs…), 25. 3. to bude Plečnikova tvorba v Čechách (nejen na Hradě!), 15. 4. Kotěrova raná tvorba (vč. Trmalovy vily :-), 6. 5. Kotěrova vrcholná a pozdní tvorba, 27. 5. představím dílo J. Plečnika v rodném Slovinsku a také Rakousku a 17. 6. bude cyklus zakončen virtuální exkursí do měst spojených s nástupem architektonické secese (Brusel, Vídeň, Plzeň, Hradec Králové, Praha ad.). Pořádá agentura Foibos, vstupné 30.- Kč.

Konečně 18. března budu v Židovské radnici v Maiselově ulici od 17:30 hod. přednášet o pražských židovských architektech. Pořádá Židovské muzeum.

Srdečně zvu!

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998 , novější články dostupné z odkazu Další stránky autora.


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku