Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 4.3.2004
Svátek má Stela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA:Jak jsme jednali v Bruselu ?
 >NET: Na síti se odehrává bitva virů.
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Několik rad starého holubáře
 >SVĚT: Další zauvažování o vodě , zejména v řece Nilu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Problémy s časem
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes nikdy nevyčítá
 >TELEKOMUNIKACE: Další šílenost Mlynářova ministerstva
 >POSTŘEH: O bálu
 >INFO: Přehled hlavních akcí pořádaných v ČR k Mezinárodnímu dni žen
 >PENÍZE: Jak zvládnout péči o nechtěné děti
 >FEJETON: A kdo děsí nás ?
 >GLOSA: Slavnostní oběd ve fastfoodu
 >ZE STARÝCH NOVIN: Slovan 1850 - 51- článek: Vojsko
 >GLOSA: Různý metr na "porno"
 >ARCHITEKTURA: Pražské jaro s moderní architekturou v autentickém prostředí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
4.3. TELEKOMUNIKACE: Další šílenost Mlynářova ministerstva
Jiří Wagner

Internetový deník iDnes zveřejnil velice zajímavou informaci o tom, že ministerstvo informatiky hodlá do konce příštího roku realizovat vydání tištěného telefonního SuperSeznamu, v němž by byla obsažena nejen telefonní čísla pevných linek spolu s adresou účastníka jako dosud, ale navíc i čísla mobilních telefonů a e-mailové adresy.

Nápad jistě pozoruhodný, ale už zdálky zavánějící peklem - nebo Velkým bratrem, záleží na vyznání. Připravovaný zákon je sice v jistém směru chvályhodný, neboť podle něj ztratí na vydávání seznamu monopol společnosti Český Telecom a Mediatel, které z něj měly díky reklamě až dosud obrovské zisky (i když na sdělení Michala Frankla z ministerstva informatiky, že "výběrové řízení na vydání nových Zlatých stránek by měl zajišťovat telekomunikační úřad", lze hledět s nemalou dávkou skepse). Kromě toho je pozoruhodný také záměr, že za nezveřejnění čísla už se nebude muset platit - v tom případě se ale nabízí otázka, kdo v tom seznamu vlastně bude, vždyť nemálo účastníků by chtělo větší dávku soukromí. Navíc Mlynářův úřad navrhuje, aby pro využití telefonního čísla k reklamním účelům musel dát člověk výslovný souhlas. Jenže na internetu se lze dopídit lecjakého čísla, třebaže není zveřejněno v "papírové" podobě, kromě toho asi chce pan Mlynář nevídanou měrou zvýšit počet svých úředníků, protože nárůst papírování by byl enormní.

Vyvstávají ale další otázky - třeba kolik kilogramů, či spíše metráků, by takový telefonní seznam vážil (a kolik papíru by se s vydáním nového výtisku ročně vyhazovalo do popelnic), když čísla mobilů ani e-mailových adres nelze vesměs místně přiřadit, zda by takový seznam nebyl v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, kolik majitelů mobilních telefonů by si přálo zveřejnění svých čísel a kolika internetistům by nevadilo, že v seznamu si může každý vyhledat jejich e-mailovou adresu - cožpak se po internetu potuluje tak málo nevyžádané reklamy či virů? Kromě toho by se asi našlo dost lidí, kteří by si okamžitě zřídili e-mailovou adresu u společnosti nevyžadující uvedení osobních údajů nebo by se za tím účelem jednoduše obrátili do zahraničí.

Navíc existuje už spousta lidí, kteří, majíce mobil a přistupujíce k internetu jinak než po telefonních drátech, už svou pevnou linku zrušili a jsou šťastni, že jejich adresu už nelze jen tak snadno objevit, že jim nikdo nevolá a nenabízí jim ten "nejúžasnější" výrobek či "fantastickou" službu a hlavně - že nemusí komunikačnímu molochu ČTc platit měsíčně nemalé peníze.

Na druhou stranu by takový seznam byl jistě velice užitečný - všichni účastníci by mohli zavolat panu Mlynářovi a vynadat mu za takovou blbost, případně vyčinit premiéru Špidlovi, že drží nad vodou jeden naprosto zbytečný úřad. Jenže byla by jejich telefonní čísla v onom seznamu obsažena? Jistěže ne, jednak by si vládní úředníci museli okamžitě po vydání nového výtisku pořizovat čísla nová a jednak u nás stále platí známé úsloví o rovnějších mezi rovnými. Nám ostatním by nezbývalo než oželet ztrátu dalšího kousku soukromí.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku