Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 4.3.2004
Svátek má Stela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA:Jak jsme jednali v Bruselu ?
 >NET: Na síti se odehrává bitva virů.
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Několik rad starého holubáře
 >SVĚT: Další zauvažování o vodě , zejména v řece Nilu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Problémy s časem
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes nikdy nevyčítá
 >TELEKOMUNIKACE: Další šílenost Mlynářova ministerstva
 >POSTŘEH: O bálu
 >INFO: Přehled hlavních akcí pořádaných v ČR k Mezinárodnímu dni žen
 >PENÍZE: Jak zvládnout péči o nechtěné děti
 >FEJETON: A kdo děsí nás ?
 >GLOSA: Slavnostní oběd ve fastfoodu
 >ZE STARÝCH NOVIN: Slovan 1850 - 51- článek: Vojsko
 >GLOSA: Různý metr na "porno"
 >ARCHITEKTURA: Pražské jaro s moderní architekturou v autentickém prostředí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
4.3. NET: Na síti se odehrává bitva virů.
JITA Splítková


Válčí kdekdo s kdekým, tak proč by nemohli vést své války i tvůrci počítačových virů, červů a trojanů? A oni podle všeho skutečně svádí jednu bitvu za druhou.
Nudí se hoši a děvčata (určitě nejsou jen tvůrci jsou i tvůrkyně "zlých prográmků"), tak se baví. Zrovna tak jako panovníci, státníci, generálové... Bitevním polem je síť a válčící strany jsou Bagle , Netsky a Mydoom.
Krev neteče, tedy zatím a doufejme, že znesvářené strany nevstanou od mašin a z kyberprostoru se nevrhnou do reality. Boj je virtuální - každá skupina se s tou další vyrovnává pouze pohrdlivými vzkazy a nadávkami na adresu nepřítele, které vloží do nových mutací svých červů.

Včerejšek 3.3.2004 byl obzvlášť žhavým válečným dnem - za tři hodiny se objevilo pět nových modifikací Bagle I a J, Mydoom F a G a armáda Netsky vyprodukovala jednu verzi svého "zlého prográmku" pod písmenem F. Ke konci dne ještě zabodoval tým Bagle, ten má už verzi K.
Chudáci tvůrci antivirů skoro nestíhají a naštvaný už je i legendární Jevgenij Kasperskij - podle něj je chyba v inkompatibilitě současné architektury Internetu a potřebami informační bezpečnosti.

Oni se baví a my můžeme zatím pouze jako diváci sledovat jejich bitvy a bitvičky a popřípadě skřípat zubama, protože síť se zahlcuje a tím pádem zpomaluje. Máme protizbraně? V současnosti se můžeme pouze pasivně a roztříštěně bránit antivirovými prográmky a neotvíráním příloh, ale to uchrání jen náš počítač, ne síť. Obrana sítě jako celku vlastně neexistuje.

A možná bude ještě hůř. Kyberválečníků na síti přibývá, mír mezi nimi a vítězství sítě zajistí až když přímo v síti budou efektivní preventivní nástroje odhalující a neutralizující virový útok a zjišťující jejich autory. Do této doby budou servery zahlcovány zavirovanými mejlíky a nepoučitelní uživatelé stále budou naříkat, že mají zavirovaný počítač.
A možná i přes hlídání a obranu celé sítě, to budou utajení "programující géniové" dál zvládat a najdou cestu, jak vyslat do světa své "zlé prográmky". Ovšem chyba není v síti a nikdy nebyla a nebude.
Celkem chápu ty hackery - gentlemany, kteří jen vtipně někomu změní webovou stránku a nic jiného nepodnikají (teď se to stalo třeba Ivanu Pilipovi - viz obr. :-)), ale proč tolik mozkového potenciálu vrhat na "zlé prográmky", to nechápu. Je za tím komplex, psychická nemoc, zlá vůle, dostane dotyčný od někoho zaplaceno?

Ukázka z:
FUTUROLOGIE -AKTUALITY (obrazový doprovod k článku pouze na Futurologii)
V Aktualitách: Hitachi a jejich "holografický" display, Kyocera SL300R T je konečně černá...

Další články :
Místo pro ženu: Vesmír (autor Miloš Kaláb)
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku