Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.3.2004
Svátek má Kazimír
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: Podniky v EU: svoboda podnikání
 >SPOLEČNOST: Fenomenální Harry Potter
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Střet britských delegátů Konventu
 >NÁZOR: Havel si svůj život poplival sám
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sovětské filmy
 >PSÍ PŘÍHODY: Ranní ptáče
 >ZAMYŠLENÍ: Poslední věci člověka
 >GLOSA: Mobil má, ale zná divadlo?
 >MÉDIA:Aktualizovaná digitální Koncepce v nejistotě.
 >POLITIKA:Jak jsme jednali v Bruselu ?
 >NET: Na síti se odehrává bitva virů.
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Několik rad starého holubáře
 >SVĚT: Další zauvažování o vodě , zejména v řece Nilu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Problémy s časem
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes nikdy nevyčítá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
5.3. Klaus v jámě lvové
(nov)

Jako svého druhu dárek k prvnímu výročí v úřadu prezidenta republiky si Václav Klaus nadělil oficiální návštěvu Bruselu, kde se na vlastní žádost sešel s předsedou Evropské komise Romanem Prodim a předsedou Evropského parlamentu Patem Coxem.
Námětem rozhovorů nebyly ani tak teoretické názory na stupeň integrace Evropy, zda je evropská ústava nutná či nikoli, ale - peníze. V současnosti má příspěvek jednotlivých členských států strop ve výši 1,24 % hrubého národního důchodu (HND), avšak s výhledem na vstup nových členů z chudší části Starého kontinentu chtějí tzv."čistí plátci" (ti, co do unijní kasy cpou více, než z ní dostávají) omezit příspěvek na 1%.

Český prezident své partnery překvapil originálním přístupem. V rozhovoru s R. Prodim řekl, že dělit země EU na bohatší, které více přispívají, a chudší, které více dostávají, je "falešná optika". Ať platí ti, kteří žádají více společných evropských politik - a méně ti, kteří tyto ambice nemají, takto se dá parafrázovat jeho výrok. Též upozornil na nerovnováhu mezi ctižádostivými politickými plány EU a nedostatečným finančním zajištěním. Podle jeho přesvědčení EU plánuje mise, na něž nemá prostředky. Pánové Prodi a Cox s ním rámcově souhlasili, ale o to je nutnější přesvědčit členské státy, aby se i po rozšíření dohodly na co nejvyšších přípěvcích, přesvědčovali zase oni českého prezidenta.

Je dobře, že Václav Klaus zůstává "svůj", i když v rozhovorech s vysokými funkcionáři EU byl zřejmě diplomatičtější než ve svém vyjádření pro Mf Dnes, v němž uvedl, že vstup do unie přinese ČR ztrátu suverenity a neopomněl ani vyslovit obavu, že na unijní úrovni by mohlo dojít i k otevření problému sudetských Němců. Jeho "ekonomická" námitka, jak ji prezentoval v Bruselu, byla mnohem korektnější, "ideologicky" nenapadnutelná a tudíž pro obranu brzkých českých zájmů v unii účinnější.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku