Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.3.2004
Svátek má Kazimír
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: Podniky v EU: svoboda podnikání
 >SPOLEČNOST: Fenomenální Harry Potter
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Střet britských delegátů Konventu
 >NÁZOR: Havel si svůj život poplival sám
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sovětské filmy
 >PSÍ PŘÍHODY: Ranní ptáče
 >ZAMYŠLENÍ: Poslední věci člověka
 >GLOSA: Mobil má, ale zná divadlo?
 >MÉDIA:Aktualizovaná digitální Koncepce v nejistotě.
 >POLITIKA:Jak jsme jednali v Bruselu ?
 >NET: Na síti se odehrává bitva virů.
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Několik rad starého holubáře
 >SVĚT: Další zauvažování o vodě , zejména v řece Nilu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Problémy s časem
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes nikdy nevyčítá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
5.3. NÁZOR: Havel si svůj život poplival sám
Milena Varadínková

Havla jako disidenta nikdo nezpochybňuje, nikdo na něj neplivá. Přesto se bývalý prezident tváří, jako by tak současný prezident činil. Prohlásil totiž: "Dotkla se mě však věta z jednoho jeho rozhovoru, kde tvrdil, že jsem úřad prezidenta vykonával pouze k vlastnímu prospěchu. To považuji za plivanec na celý můj život".

Věta, kterou měl Václav Havel na mysli, zazněla patrně v rozhovoru pro Právo, který Václav Klaus poskytl již v listopadu 2002, tedy v době, kdy byl řadovým poslancem a sám se teprve chystal o prezidentský post ucházet. A řekl v něm doslova: "... mně by šlo - tak jako doposud - o tuto zemi. A já nemám za třináct let žití v zemi, kde je prezidentem Václav Havel, pocit, že jemu o to jde. Myslím, že jemu celých těch třináct let šlo jen a jen o něho samého."

Z citace jasně vyplývá, že nejde o plivanec na celý Havlův život, ale o kritiku období, kdy byl Havel prezidentem. Je snad Havel-prezident kvůli Havlovi-disidentovi nekritizovatelný? Bývalé disidenství přece nemůže být důvodem pro jakýsi generální odpustek za všechny jeho hříchy spáchané v době prezidentování. Tudíž je kritizovatelný jako každý jiný. Pokud ale on sám kritická slova na svoji adresu hodnotí jako "plivanec na celý svůj život", znamená to, že se za své bývalé disidentsví ještě stále schovává i dnes a používá ho jako jakýsi ochranný štít své vlastní nedotknutelnosti. Vlastně nám říká: Což nevíte, kdo já jsem? Jak se vůbec někdo opovažuje mě kritizovat?

Také ta Havlova nepřesná formulace "k vlastnímu propěchu" je velmi zavádějící a zřejmě má účelově podtrhnout, jak moc je mu křivděno. Navozuje to dojem, jako by mu byl podsouván prospěch majetkový. Jenže to, co na Havlovi bylo patrné především, byla nikoliv hamižnost, ale jeho mocenské ambice, jeho touha ovlivňovat chod věcí, tahat za nitky, prosazovat svoje vlastní představy všemi prostředky, otevřenými i zákulisními. Kdyby tolik netoužil po moci pro sebe, nemusel by tolik nenávidět ty, se kterými se o ni v demokratickém státě musel nedobrovolně dělit. Nemusel by se v každém svém veřejném vystoupení dodnes o ně otírat. Nemusel by proti nim intrikovat a vést zákulisní války s jediným cílem: udržet si, upevnit a posílit svůj osobní vliv na chod věcí v tomto státě.

Havel nikdy neměl žádný politický program, jen čistě své osobní mocenské ambice, neukojené a v demokracii ani neukojitelné. Celým jeho prezidentováním se jako červená nit táhne jeho boj proti parlamentnímu demokratickému systému a proti politickým stranám, zejména těm velkým, které ho díky slušným volebním výsledkům o jeho osobní vliv připravovaly.

Disident Havel si bezpochyby zaslouží naši úctu a uznání. Komunismus by ale padl i bez něho. Padl přece všude v Evropě, i když jinde žádného Havla neměli. Ale nebýt Havla, nemuseli jsme se tu už osm dlouhých let od roku 1996 potácet odnikud nikam. Už osm dlouhých let nemáme pořádnou vládu s jasným politickým programem, která by měla sílu ten program uskutečnit. A to je především zásluha Havla a jeho neutuchajícího boje proti silným politickým stranám, v němž ho vydatně podporovali jeho nesčetní mediální patolízalové, kteří by ho nejraději vzkřísili k politickému životu ještě i dnes.

Milena Varadinková
Další články tohoto autora:
Milena Varadínková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku