Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 5.3.2004
Svátek má Kazimír
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: Podniky v EU: svoboda podnikání
 >SPOLEČNOST: Fenomenální Harry Potter
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Střet britských delegátů Konventu
 >NÁZOR: Havel si svůj život poplival sám
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sovětské filmy
 >PSÍ PŘÍHODY: Ranní ptáče
 >ZAMYŠLENÍ: Poslední věci člověka
 >GLOSA: Mobil má, ale zná divadlo?
 >MÉDIA:Aktualizovaná digitální Koncepce v nejistotě.
 >POLITIKA:Jak jsme jednali v Bruselu ?
 >NET: Na síti se odehrává bitva virů.
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Několik rad starého holubáře
 >SVĚT: Další zauvažování o vodě , zejména v řece Nilu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Problémy s časem
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes nikdy nevyčítá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
5.3. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Střet britských delegátů Konventu
Tomáš Haas


Euobserver, 03.03.2004
Honor Mahony

EUOBSERVER / BRUSSELS - dva významní britští delegáti Konventu se střetli v názoru na jeho výsledky.

Zatímco Laboristická poslankyně britského parlamentu Gisela Stuart navrhuje zrušení návrhu Ústavy Evropské unie, která ná více než 400 článků, a je výsledkem osmnáctiměsíční práce sto pěti delegátů, Liberální poslanec Evropského parlamentu Andrew Duff je více než spokojen jejím obsahem, a je optimistou pokud jde o její přijetí členskými státy.

Paní Stuartová, která byla členkou vlivného Řídícího výboru Konventu, argumentuje, že Evropská unie po téměř padesáti letech své existence dosáhla "přirozených hranic možností se zároveň rozšiřovat, a prohlubovat integraci."

Neexistuje evropský "demos"

Poslankyně, která se ve středu účastnila debaty organizované Bruselským "Centrem" dále řekla, že evropští občané zůstali mimo probíhající proces, protože "jsme nedokázali definovat co je vlastně cílem Evropské unie".

Jedním z jejích hlavních argumentů je, že neexistuje evropský politický národ, a že necitlivé prosazení Ústavy "vytvoří vakuum, které může být vyplněno extrémisty".

Dodala, že porovnání procesů vzniku Ústavy pro Evropu a Ústavy Spojených států a Filadeského Konventu je falešné, hlavně proto, že se nedá porovnávat historická posice a statut členských států.

Oproti tomu poslanec EU Duff, který je přesvědčeným federalistou, hájil návrh ústavy, a zdůraznil několik novinek, které návrh přináší.

Řekl, že by s hrdostí obhajoval návrh před Evropskými voliči. Zároveň varoval, že pokud návrh ústavy nebude přijat, Evropa bude muset spoléhat na "hromadu obstarožních smluv", která se nahromadila během minulých let.

Záleží na načasování.

Pan Duff zůstává "optimistou" v otázce přijetí návrhu členskými státy, které vyjednávají od chvíle kdy rozhovory o ústavě kolapsovaly v prosinci 2003.

"Domnívám se, že 90 procent toho, s čím jsme souhlasili v Konventu, bude schváleno mezivládní konferencí (IGC)".

Vše ale závisí na načasování. Pan Duf přiznal, že pokud návrh nebude přijat před koncem Irského presidentství (to je v prvních šesti měsících tohoto roku), "je s ním konec".

Text bude odložen do"mrazáku".

Jeho názory jsou ozvěnou těch, které vyjádřil jeho kolega, poslanec EP Alain Lammassoure (Evropská lidová strana, EPP). V rozhovoru s novináři ve středu ráno francouzský konzervativní poslanec řekl, že pokud otázka Ústavy není rozhodnuta do konce května, a bude odložena na podzim, "ztratí většinu své politické síly"

Přeložil Tomáš Haas
Další články tohoto autora:
Tomáš Haas

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku