Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 6.3.2004
Svátek má Miroslav
  Výběr z vydání
 >LIDŠTINY: Proč existuje Mezinárodní den žen.
 >PŘÍRODA: Máte doma orchideje?
 >EKOLOGIE: Teplo z hlubin vytápí český Děčín
 >INFO: Zasaď LÍPU - strom pro Evropu
 > MOBY DICK: Nositelem klíčového know-how
 >PENÍZE: Podniky v EU: svoboda podnikání
 >SPOLEČNOST: Fenomenální Harry Potter
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Střet britských delegátů Konventu
 >NÁZOR: Havel si svůj život poplival sám
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sovětské filmy
 >PSÍ PŘÍHODY: Ranní ptáče
 >ZAMYŠLENÍ: Poslední věci člověka
 >GLOSA: Mobil má, ale zná divadlo?
 >MÉDIA:Aktualizovaná digitální Koncepce v nejistotě.
 >POLITIKA:Jak jsme jednali v Bruselu ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
6.3. LIDŠTINY: Proč existuje Mezinárodní den žen.
JITA Splítková

8. březen MDŽ, za totáče u nás tento svátek žen zásluhou komunistů zprofanoval, po listopadu 1989 se tudíž přestal slavit a nahradil ho svátek matek. Opět se jednou vylilo z vaničky i dítko.
Mnohé jiné svátky by nemusely být, ale tento si ignorování nezaslouží a svátek matek ho nemůže nahradit, je o něčem jiném.
Oslavovat MDŽ - neznamená žádné slavení ve smyslu bouchání šampusu a nošení darů ženským bytostem, ale slavit MDŽ znamená pouze symbolickou oslavu - je to připomenutí si, že ať už jsme mužem nebo ženou, jsme každý nejprve člověk a jako člověk jsou pohlaví rovnoprávná (ne rovná si, to je samozřejmě hloupost).
Dále to znamená - tímto dnem jako svátečním zároveň uctíváme památku všech žen v historii i současnosti, které se nezařadily do davu a nenechaly se zastrašit a své přesvědčení mnohdy trpěly i umíraly. Nejedná se jen o bojovnice za ženská práva, ale i vědkyně, umělkyně.
V neposlední řadě MDŽ je hlavně vyjádření podpory těm ženám, které opravdu nemají vůbec žádná práva a jsou pokládány za něco podřadného (jako třeba islámské ženy, V Africe se také ženám nedaří nejlépe...)
Prostě MDŽ je den mezinárodní solidarity žen všech zemí a ctí se jím rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj. Takto ho chápe vzdělaný svět.
MDŽ někteří lidé nasazují psí hlavu, proč ne svátku matek? Ten se vesele slavil (a přikázaně) ve fašistickém Německu a navíc je to křesťanský svátek a křesťané (ostatně jako všechna náboženství a -ismy) mají za dobu své existence na svědomí milióny zabitých a umučených "kacířů" (Latinská Amerika, Severní Amerika, Afrika… statisíce upálených jako čarodějnice a čerodějníci…). Prostě klasický dvojí metr…

Pro osvěžení možná v hloubce mozku zapadlých informací:
Koho to napadlo?

V roce 1907 na prvním sjezdu socialistek ve Stuttgartu vystoupila rakouská delegátka s myšlenkou, že by se ženy měly v určitý den v roce veřejně scházet a žádat volební právo.
Kdy poprvé ženy hromadně demonstrovaly za svá práva?
Tradice začala poslední únorovou neděli v roce 1908 ve Spojených státech, kdy ženy zorganizovaly první Den žen a demonstrovaly za svá hlasovací, politická a ekonomická práva.
Proč 8. Března?
Datum 8. března bylo vybráno na památku ženských nepokojů proti válce a bídě v roce 1917 v Petrohradě, které posléze přerostly v únorovou revoluci a abdikaci cara. Prozatímní vláda, která poté nastoupila, zaručila ženám volební právo.
Kdy se ženy poprvé sešly 8.3.?
Poprvé tento den demonstrovaly ženy v roce 1914 proti zbrojení, chystané válce, za propagaci mírových myšlenek, požadovaly přístup žen do veřejného a kulturního života, a žádaly občanskou a politickou rovnoprávnost.
A jak v současnosti?
V roce 2004 v poselství generálního tajemníka OSN u příležitosti MDŽ se říká (citace z mejlu):
Tématem letosního Mezinárodního dne zen je "Vliv epidemie HIV/AIDS na zivot zen". Epidemie AIDS zasahuje zeny v mnoha cástech světa nebývalým zpusobem.
Na zacátku epidemie AIDS byly zeny spíse okrajovou skupinou nakazených a ani se nepocítaly mezi skupiny rizikové. Nyní se vsak ukazuje, ze zeny, zejména mladé zeny a dívky, patrí k nejrizikovejsím skupinám. Od roku 2003 tvorí zeny jiz polovinu vsech nakazených HIV.
AIDS nelze nadále povazovat za ciste zdravotnický problém, ale za velký rozvojový problém. V nejpostizenejsích zemích jsou to práve zeny a dívky, které mají mensí prístup ke vzdelání, jsou tedy ponechány neinformovány o
mozné prevenci AIDS. Také v oblasti zneuzívání patrí zeny a dívky k nejzranitelnejsím skupinám, at uz se jedná o domácí násilí ci obchodování s lidmi za úcelem sexu nebo nucené práce. Nakazené zeny jsou pak více
stigmatizovány, marginalizovány a diskriminovány nez muzi.
Zeny jsou také biologicky náchylnejsí k onemocnení AIDS. Prenos z muze na zenu je výrazne pravdepodobnejsí nez opacne. Podle poznatku OSN jsou zeny dvakrát náchylnejsí k nákaze virem HIV nez muzi. V nejpostizenejsí oblasti
sveta, subsaharské Africe, tvorí zeny více nez polovinu nakazených a pravdepodobnost nákazy u mladých zen ve veku 15 - 24 let je dva a pulkrát vyssí nez u mladých muzu. Více infromací k letosnímu Mezinárodnímu dni zen (anglicky) www.un.org/events/women/iwd/2004

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku