Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.3.2004
Svátek má Františka
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Atlantická halekačka (5): Zakázat zákony a bude pokoj!
 >ARCHITEKTURA: Pražský hrad známý a neznámý
 >NET: Kup si známku, blbečku!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nejradostnější svátek
 >PSÍ PŘÍHODY: Bahenní lázeň
 >MÉDIA: Český tisk: kdo je hříšníkem?
 >NÁZOR: Stal se Verheugen euroskeptikem?
 >POLITIKA: Menšinová vláda ČSSD je cestou k prohře
 >POLITIKA: Bezdomovci veřejnými činiteli
 >VÝSTAVA: Kozy - obrazy Káji Saudka
 >POSTŘEH: O pití
 >PENÍZE: Odpočítáváme daňový silvestr 2003
 >POLITIKA: Dva iniciátoři Ženevské výzvy odpovídají
 >FEJETON: Rozhovor s T.G.M.
 >FEJETON: Mimóza, MDŽ a jaro

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
9.3. VÝSTAVA: Kozy - obrazy Káji Saudka
Jiří Wagner

Svatá Dala

Minulý týden v pondělí byla v suterénní místnosti kavárny Obratník ve smíchovské ulici Jindřicha Plachty neformálně, leč slavnostně otevřena výstava obrazů známého kreslíře Káji Saudka. Snad by výstava mohla nést jiné pojmenování, třeba poetické Ňadra, všední a šedé Prsa či snad (probůh!) degradující Mléčné žlázy. To by ale neodpovídalo Kájově naturelu ani vtipnému a nápaditému pojetí objektů, které byly hlavním a jediným námětem Kájových obrazů. Proto nesla výstava jednoduché, každému Čechovi srozumitelné pojmenování - Kozy.

Vskutku, co bylo na všech vystavovaných obrazech zdůrazněno, bylo právě ženské poprsí a Kája při své tvorbě hýřil nápady - nepřeceňoval přitom divákovu inteligenci a proto je většina jeho obrazů i pojmenována. Je zde k vidění Kájasútra, Malá baletka, obraz mladé krásné ženy, jež při útěku odhazuje berle, je doprovázen výkřikem ÓÓŮŮŮŮŮNZ!, dívka s rozevlátými vlasy třímající v napřažených rukou revolver je pojmenována Nahý teror, novoročenka k roku 2002 se ženou, jejíž povadlé prsy spadají na mohutné břicho, se zase jmenuje p.f.f.f.f. 200DVĚ! a tak podobně. Když uvážíme, že v Obratníku může návštěvník shlédnout třicítku obrazů se stejným, v Kájově nezaměnitelném komiksovém stylu zpracovaným tématem, je věru na co se dívat.

Pondělní vernisáž zahájil několika slovy její kurátor Vít Soukup a kratším proslovem rovněž dlouholetý Kájův přítel, novinář a spisovatel Ondřej Neff. Přítomny byly i Kájovy dvě dámy - jeho žena Hanka a dcera Veronika, přičemž obě tato půvabná stvoření asi v leckterém přítomném vzbuzovala svými lepými tvary podezření, že mohla být leckdy Kájovou inspirací...

Výstava potrvá až do 3. dubna, takže pro Pražáky i návštěvníky hlavního města je ještě dost času na její návštěvu. Kdo má rád tvorbu Káji Saudka, rozhodně by si ji neměl nechat ujít.
Nohy vzhůru!
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku