Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 8.3.2004
Svátek má Gabriela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Dva iniciátoři Ženevské výzvy odpovídají
 >FEJETON: Rozhovor s T.G.M.
 >FEJETON: Mimóza, MDŽ a jaro
 >TÉMA: 8. březen u nás
 >FEJETON: Dveře a přednosti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pracovní víkend a veselá očička
 >PSÍ PŘÍHODY: Konverze džungle na park
 >ŠKOLSTVÍ: Další cihla do zdi
 >SVĚT: Alláh kluše Amerikou
 >TÉMA: Dvě Unie, dva pohledy
 >NÁZOR: Fundamentalismus - dobrý sluha ale zlý pán
 >PENÍZE: Do zahraničí s devizovým účtem
 >LIDŠTINY: Proč existuje Mezinárodní den žen.
 >PŘÍRODA: Máte doma orchideje?
 >EKOLOGIE: Teplo z hlubin vytápí český Děčín

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
8.3. Mráz přichází tentokrát z Prahy
(eff)

Kdo žil v iluzi, že by snad mohli Grebeníčkovi komunisté přijít k rozumu, musel o iluze po jeho sobotním projevu na pražské konferenci třiceti radikálních levicových stran Evropy. "Za sliby mizerných drobků ze stolu spekulantů, burzovních hráčů a bankéřů se koupit nedáme," opakoval tezi, která zazněla hned poté, kdy se objevily spekulace o možné spolupráci oslabených sociálních demokratů s opozicí, konkrétně s komunistickými poslanci dolní komory parlamentu. Grebeníček nechce drobky, on chce celý bochník - o který jeho stranu připravil podzim roku 1989.Dlouhodobá politika plíživé legitimizace komunistické ideologie přinesla ovoce. Ještě před nedávnem by nebylo možné, aby Grebeníček veřejně, na mezinárodní konferenci, fakticky navrhl likvidaci demokratického režimu. "Musí přijít něco nového a něco nového se rodí z historického vývoje a objektivního poznání lidské společnosti," řekl doslova. To nové je samozřejmě "to staré. Vše, co se za z uplynulých čtrnáct let v republice dělo, vnímá jako likvidaci ráje pracujících, přičemž úkolem komunistů je onen ráj obnovit. Ten nastane, jakmile bude mít stát "zdravou" ekonomickou, vědeckotechnickou a kulturní politiku. Rozumějme: jakmile stát opět převezme veškerý výrobní a duchovní potenciál ve společnosti. Že ten stát bude řízen komunisty, to je samozřejmé, vždyť kromě nic jsou všichni padouši a tuneláři, sociální demokraty nevyjímaje. Komunisté jsou jediní spravedliví - stejně jako v době boje proti nacismu, jak nezapomněl upozornit. Při rozumné, tedy komunistické orientaci lze "znovu obnovit hospodářský růst a vytvořit zdroje pro slušnou sociální politiku".

Není to zas nic tak převratně nového v postoji českých komunistů. Koncept "přechodného období" nezbytného k "nápravě poměrů" je starého data. Ani Grebeníček nehřímal takto poprvé. Dříve to ale dělal více méně pokradmu, na "mítincích s občany". Tentokrát vystoupil s tvrdým projevem na fóru zcela jiného typu. Hovořil skoro tak tvrdě, jako kdysi hovoříval Gottwald. Stejně jako on plně využívá demokratických svobod, včetně toho, že může označovat současné poměry jako za prostředí, kde se daří "všeobjímající atmosféře strachu".

Je tu ovšem jeden podstatný rozdíl. Nikoli v rétorice, ba dokonce ani ne v cílech, vždyť Grebeníček chce stejně jako Gottwald zlikvidovat "kapitalismus", což nelze jinak než likvidací demokracie. Gottwald byl agent sovětského Ruska, byl Ruskem placen a řízen a plnil program ukutý v Kremlu. Připravoval půdu pro nástup státu, který měl ve svém znaku - neškodí si to připomenout - celou zeměkouli přikrytou symbolem kladiva a srpu. Na rozdíl od něho Grebeníček není prodlouženou paží obřího státu, který v důsledku světové války získal dokonce planetární váhu, když se mu podařilo pomocí špiónů v Americe ukrást a doma rozvinout tajemství atomové bomby. Komunisté měli vliv, protože dokázali přenášet a doma uplatňovat hrůzu, kterou budili ruští bolševici, autoři nejšílenějšího teroru lidských dějin.

Toto vše za sebou Grebeníček nemá. Může sice svobodně přednášet svoje teze v auditoriu "mezinárodní konference", ale ani další členové tohoto shromáždění nemají ten vliv, jako mívali jejich soudruzi před lety, pokud reprezentovali sovětskou nukleární mocnost. Může hovořit o "levicových a demokratických silách Evropy" od Atlantiku až po Ural, ale síla tohoto druhu je pouhou iluzí, je to mýtus a řečnický obrat, nikoli realita. Rusko s nukleárním arzenálem tady sice pořád je, ovšem to má jiné starosti, než aby podporovalo revoluční úderníky "od Atlantiku po Ural".

Je tu ještě jeden aspekt. Odmítnutí "drobečků" znamená oslabení, ne-li rovnou znemožnění "tiché podpory" eventuální menšinové vlády sociální demokracie. Pokud by se měli Špidlovi lidé spojit s partou tohoto člověka, jak asi by obstáli v takovém společenství Kalouskovi lidovci? Až dosud měli komunisté jen "nulový koaliční potenciál" ve smyslu účasti na výkonu moci. Grebeníčkova ukvapená rétorika zpochybnila i jejich potenciál na úrovni parlamentní spolupráce. Spolupráce sice může existovat, ale bude to činnost ještě špinavější, než dosud.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku