Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 8.3.2004
Svátek má Gabriela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Dva iniciátoři Ženevské výzvy odpovídají
 >FEJETON: Rozhovor s T.G.M.
 >FEJETON: Mimóza, MDŽ a jaro
 >TÉMA: 8. březen u nás
 >FEJETON: Dveře a přednosti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pracovní víkend a veselá očička
 >PSÍ PŘÍHODY: Konverze džungle na park
 >ŠKOLSTVÍ: Další cihla do zdi
 >SVĚT: Alláh kluše Amerikou
 >TÉMA: Dvě Unie, dva pohledy
 >NÁZOR: Fundamentalismus - dobrý sluha ale zlý pán
 >PENÍZE: Do zahraničí s devizovým účtem
 >LIDŠTINY: Proč existuje Mezinárodní den žen.
 >PŘÍRODA: Máte doma orchideje?
 >EKOLOGIE: Teplo z hlubin vytápí český Děčín

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
8.3. FEJETON: Mimóza, MDŽ a jaro
Nina Ruzó


Slovo "mimóza" asi každý z nás slyšel, ale ne každý ví, co znamená. Bude to asi tím, že když se s ní setkáváme, zrovna nekvete. Vypadá pak jen jako nenápadný keř nebo strom, který se ztrácí v třpytu mořských vln a šumu pláží. Listy některých druhů mimóz jsou citlivé na dotyk. Odtud zřejmě pochází i české jméno (citlivka) a označení citlivého člověka.
Na riviéře (italské i francouzské) mimóza plně rozkvetla právě teď. Pojedete-li po dálnici kolem filmového města Cannes, spatříte i mimózový les. Svou žlutou barvou připomíná řepkové pole. Ale kdo by jezdil v zimě na riviéru? Asi jen ten, kdo nemá rád horko. Pokud se tam přesto dostanete, nebudete litovat. Vždyť kvetoucí mimóza znamená radost z blížícího se jara, i když její květy začínají vábit včely už i v půlce února (podle našeho kalendáře vlastně v zimě). Na MDŽ prý muži v Itálii (např. v Miláně) i ve Francii nosí po ulicích větvičky žlutých květů, zpívají a mávají. Při "Bitvě květin", kterou končí karneval v Nice, rozhazují tyto květy divákům krásné princezny a víly.
Druhým symbolem jara je na jihu slavnost citrónů a s ní spojená sklizeň citrusových plodů. Jde skutečně o velkolepý svátek. Občané Mentonu a okolních měst stavějí obrovské pohádkové stavby z pomerančů a citrónů a soutěží o nejkrásnější exponát. Další desítky citrusových kompozic zdobí alegorické vozy, které jedou v průvodu mezi kapelami, pochodující mládeží a místními spolky. Nechybí ani tisíce sprayerů, kteří po lidech a vozech stříkají téměř neškodné, rychle tuhnoucí barevné provázky, které se dají vyčesat i z vlasů. Možná si pomyslíte, že se tu velmi plýtvá vzácným ovocem. Jenže pomeranče a citróny jsou zde úplně běžnými plody a zdánlivé plýtvání je plně uhrazeno. Desetitisíce návštěvníků, kteří denně přijíždějí na slavnost, přinášejí městu kromě kolapsu dopravy i obrovské zisky. Vstupenky za 14 euro jistě všechny náklady pokryjí. Plody jsou navíc upevňovány pomocí pásky. Nejsou tedy propíchnuté a nekazí se. Vydrží i několik týdnů.
U nás by se podobná stavba dala postavit snad jenom na podzim a z jablek. Před moštováním by nám udělaly další radost. Podnikavec by na tom možná i vydělal…
O symboly blížícího se jara nejsme ochuzeni ani my. Kočičky a sněženky jsou u nás tím, čím jsou pro Jižany exotické plody a květy. Proto se na jaro těšíme úplně stejně. Už aby tu bylo!
Další články tohoto autora:
Nina Ruzó

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku