Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.3.2004
Svátek má Františka
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Atlantická halekačka (5): Zakázat zákony a bude pokoj!
 >ARCHITEKTURA: Pražský hrad známý a neznámý
 >NET: Kup si známku, blbečku!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nejradostnější svátek
 >PSÍ PŘÍHODY: Bahenní lázeň
 >MÉDIA: Český tisk: kdo je hříšníkem?
 >NÁZOR: Stal se Verheugen euroskeptikem?
 >POLITIKA: Menšinová vláda ČSSD je cestou k prohře
 >POLITIKA: Bezdomovci veřejnými činiteli
 >VÝSTAVA: Kozy - obrazy Káji Saudka
 >POSTŘEH: O pití
 >PENÍZE: Odpočítáváme daňový silvestr 2003
 >POLITIKA: Dva iniciátoři Ženevské výzvy odpovídají
 >FEJETON: Rozhovor s T.G.M.
 >FEJETON: Mimóza, MDŽ a jaro

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
9.3. Sto (+1) nebo "sedma" nakonec?
(nov)

Pokud nedojde k obstrukci opozice, bude dnes Sněmovna hlasovat o regulaci nájemného - o klíčovém zákonu, který se zrodil po pracném kompromisu. Vzhledem k událostem minulého týdne, kdy z vládní US-DEU vystoupili unionističtí poslanci Tomáš Vrbík a Marian Bielesz, přičemž právě prvně jmenovaný má prý s novelou o regulovaném nájemném velké "morální" problémy, je dnešní sněmovní rozehrávka vylicitována v obdobě klasické mariášnické hlášky z titulku - jenom se zatím neví, do jaké míry si některý z exunionistických poslanců, doposud "sedmiček" v beztak ubohém listu US-DEU, opravdu bouchne do stolu a koalice svoji stovku (+ 1) neuhraje.

Když se člověk zamyslí nad chováním obou rebelujících poslanců a nad jejich obojakými prohlášeními - že sice vystoupili z unie, ale zůstávají v jejím poslaneckém klubu, že sice nemohou přenést přes srdce odklon od programu US-DEU, ale nechtějí potopit vládu - neubrání se pocitu, že se ocitl v Hurvínkově. Pokud jsou oba páni dospělými lidmi se základními politickými instinkty, musejí přece vědět, že podpisem koaliční smlouvy se i jejich US-DEU zavázala ke kompromisům, které se, volky nevolky, dotknou i politického programu jejich minipartaje. A slevit v jednání s většinovou ČSSD, která měla v programu zmrazení nájmů, z požadovaných 15 na 10 % zvýšení je kompromis více než slušný. A pokud se pokládají za muže cti a mají opravdu takové potíže se svědomím, měli z US-DEU odejít ihned po podpisu koaliční smlouvy, respektive v případě Tomáše Vrbíka do sněmovny vůbec nenastoupit a dát šanci dalšímu náhradníkovi.

I po nedělním jednání unijních špiček, jež vyvolal odchod obou poslanců ze strany, setrvala US-DEU v pozici mrtvého brouka. Koneckonců je to jediná možná taktika u hráče, který se udržuje ve hře jenom výnosem barvy a přesným přimazáváním. Předseda Mareš si navíc otevřel cestičku k ústupu, když včera na Radiožurnálu uvedl, že hlasování o regulovaném nájemném není zahrnuto v koaliční smlouvě. Dále prohlásil, že s oběma "nezávislými" členy jejich poslaneckého klubu bude v budoucnu koaliční dohody předjednávat a že oba rebelové mají spíše obavu z nových návrhů ČSSD než z paragrafů, které už leží na sněmovních stolcích.

Z tohoto prohlášení mezi řádky vyplývá, že kaše není tak horká a koalice zákon sněmovnou protlačí, i když ne vylicitovanou stovkou (+1). Neboť poslanec Bielesz se dnešní schůze sněmovny nezúčastní a poslanec Vrbík včera pro ČT uvedl, že se případně „zdrží“. Je tedy vidět, že obě exunionistické "sedmy" jsou plonkovní a jak v neděli v TV pořadu "Otázky Václava Moravce" výstižně poznamenal prezident Klaus - pozice vlády není otřesenější než předtím a oba pánové se chtěli pouze zviditelnit.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku