Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.3.2004
Svátek má Františka
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Atlantická halekačka (5): Zakázat zákony a bude pokoj!
 >ARCHITEKTURA: Pražský hrad známý a neznámý
 >NET: Kup si známku, blbečku!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nejradostnější svátek
 >PSÍ PŘÍHODY: Bahenní lázeň
 >MÉDIA: Český tisk: kdo je hříšníkem?
 >NÁZOR: Stal se Verheugen euroskeptikem?
 >POLITIKA: Menšinová vláda ČSSD je cestou k prohře
 >POLITIKA: Bezdomovci veřejnými činiteli
 >VÝSTAVA: Kozy - obrazy Káji Saudka
 >POSTŘEH: O pití
 >PENÍZE: Odpočítáváme daňový silvestr 2003
 >POLITIKA: Dva iniciátoři Ženevské výzvy odpovídají
 >FEJETON: Rozhovor s T.G.M.
 >FEJETON: Mimóza, MDŽ a jaro

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
9.3. ARCHITEKTURA: Pražský hrad známý a neznámý
Zdeněk Lukeš

Už jsem se tu před časem zmínil, že vychází kniha Příběh Pražského hradu, která bude součástí projektu stálé expozice dějin této naší nejvýznamnější památky. Ta se pro návštěvníky otevře už v dubnu v gotickém patře Starého královského paláce. Dnes bych chtěl trochu představit publikaci.

Cílem autorů - archeologů, historiků, přírodovědců, kunsthistoriků bylo představit čtenářům areál Pražského hradu přitažlivou formou - nikoli souborem vědeckých studií, ale živých textů, které přiblíží nejen významné osobnosti nebo stavby, ale také život na Hradě v různých obdobích, způsob, jak se lidé bavili, jak se oblékali, co jedli, ba dokonce, jak byli pohřbíváni.

Proto je kniha rozdělena do 87 kapitol - vlastně příběhů, líčící éru od nejstarších prehistorických dob až po současnost ( první příběh je věnován přírodní scenérii a poslední 87. příběh se týká okolností, za jakých vznikla Nová oranžérie). Velký důraz byl kladen na doprovodné ilustrace - je jich několik stovek a mnohé obrázky budou publikovány poprvé - objevili jsme je totiž v dlouho nepřístupných hradních archívech. Autory současných fotek jsou pánové Lubomír Fuxa a Jaroslav Prokop a troufám si říct, že jejich snímky jsou mimořádně působivé - žádné barvotiskové obrázky, ale osobitě viděné pohledy na celky i detaily jednotlivých staveb.

Kniha vás samozřejmě zavede i do míst, kam není přístup - archeologických nalezišť, krypt a hrobek, korunovační komory, depozitářů a archívů se vzácnými poklady, pohřebními insigniemi, textiliemi, rudolfínskými artefakty, rukopisy… na historických snímcích uvidíte, jak se dostavovala katedrála, jak vypadala Zlatá ulička dekorovaná hákovými kříži nebo jak pobíhají medvědi po výběhu v Jelením příkopě.

Kniha Příběh Pražského hradu vychází i v anglické verzi. Má velký formát, pět set stran, dokonalý tisk a vazbu a krásnou grafickou úpravu Terezy Fantové a Roberta V. Nováka. Redaktorkou byla Pavlína Klazarová, texty přeložila paní Kathleen Hayes, vydala Správa Pražského hradu a v prodeji je zatím v muzeumshopu v kapli sv. Kříže na druhém hradním nádvoří. A nakonec cena (podle mého názoru ve srovnání s jinými podobnými publikacemi velmi příznivá) - 890 Kč za českou a 1190 Kč za anglickou verzi (jinde než na Hradě bude ale asi podstatně dražší). Zájemcům přeju pěkné čtení!

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998 , novější články dostupné z odkazu Další stránky autora.


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku