Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 9.3.2004
Svátek má Františka
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Atlantická halekačka (5): Zakázat zákony a bude pokoj!
 >ARCHITEKTURA: Pražský hrad známý a neznámý
 >NET: Kup si známku, blbečku!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nejradostnější svátek
 >PSÍ PŘÍHODY: Bahenní lázeň
 >MÉDIA: Český tisk: kdo je hříšníkem?
 >NÁZOR: Stal se Verheugen euroskeptikem?
 >POLITIKA: Menšinová vláda ČSSD je cestou k prohře
 >POLITIKA: Bezdomovci veřejnými činiteli
 >VÝSTAVA: Kozy - obrazy Káji Saudka
 >POSTŘEH: O pití
 >PENÍZE: Odpočítáváme daňový silvestr 2003
 >POLITIKA: Dva iniciátoři Ženevské výzvy odpovídají
 >FEJETON: Rozhovor s T.G.M.
 >FEJETON: Mimóza, MDŽ a jaro

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
9.3. NÁZOR: Stal se Verheugen euroskeptikem?
Jiří Zahrádka

Evropský komisař pro rozšíření Günter Verheugen se stává pomocníkem východoevropských euroskeptiků. Pravda, asi o tom sám neví. Ve středečním projevu k německým odborářům chtěl totiž utlumit obavy z rozšíření Evropské unie a použil k tomu argumenty, které před vlnou referend používali v kandidátských zemích odpůrci vstupu. Komisař pravil, že z ekonomického hlediska jsou východní trhy otevřené již nyní a datum vstupu nových zemí zahájí postupné odbourávání jejich výhody nižších nákladů.

Přijdeme o své výhody
Co to znamená? Že připojení střední a východní Evropy k EU odstraní jeden ze základních prvků, které méně rozvinutým ekonomikám pomáhají v rychlém růstu a postupném "dohánění" vyspělých zemí. Že právě připojení střední a východní Evropy a její zatížení unijní legislativou sníží potenciální konkurenci mocným nadnárodním společnostem. Nebyli to právě euroskeptici, z jejichž úst tato slova zazněla mnohokrát - ovšem před referendem, v kterém se o vstupu naší země do EU rozhodovalo? Kolikrát jen upozorňovali na ztrátu komparativních výhod, které v globálním pohledu oslabí konkurenceschopnost a ekonomický potenciál naší země! Když tyto obavy potvrdila v loňském roce publikovaná analýza renomovaného Cato Institutu, mohli levicoví euronadšenci obvinit zmíněný americký konzervativní think-tank, přes jeho mezinárodní renomé, z ideologické zaujatosti. Když však stejné argumenty použije sociálně-demokratický eurokomisař, mohou s tím jen obtížně polemizovat. Eurooptimista může namítnout, že právě vstup do EU přiláká do našich zemí nové investory. To není zcela nesprávná myšlenka. Proto Euroskeptická alternativa vždy navrhovala takové existující mezinárodní dohody, které investorům přinášely jistoty, srovnatelné s plným členstvím v EU.

Investoři přicházejí
i bez unie
Kromě toho však upozorňovala také na skutečnost, že i v případě neúspěchu s uzavřením alternativních smluv s Bruselem je tu od roku 1994 Světová obchodní organizace, která vytváří podmínky pro liberalizaci obchodu v téměř celosvětovém měřítku. Její pravidla omezují možnosti jednotlivých států klást překážky vzájemnému obchodování. Proto se v dnešním světě investoři orientují podle toho, které státy nabízejí výhodu nižších produkčních nákladů. Ekonomický význam členství v EU je tak relativizován a z dlohodobého hlediska se bude spíše snižovat. A co na toto téma řekl Günter Verheugen? Opět potvrdil a snad i radikalizoval slova euroskeptiků: přesun firem na východ podle něho není důsledkem vstupu východních zemí do EU, ale důsledkem globalizace.
Nelze než uvítat takto otevřená slova ze strany člena Evropské komise. Jen jsme je měli slyšet poněkud dříve a ne "přes plot", ale při četných návštěvách Güntera Verheugena v kandidátských zemích.

Jiří Zahrádka,
www.euroskeptik.cz
Další články tohoto autora:
Jiří Zahrádka

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku