Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.3.2004
Svátek má Viktorie
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Konsolidace po lednovém růstu
 >SVĚT: Atlantická halekačka (6):Most do 21. století
 >MÉDIA: Česká média - dva Václavové ve feudálním ambiente.
 >MROŽOVINY: Vítězství v Atlantiku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mé problémy s Rollce Roycem
 >PSÍ PŘÍHODY: Na procházce v městském lese
 >KULTURA: Libri žije!!!
 >O KNIZE: Zabíjela, protože neuměla žít.
 >EKOLOGIE: Ambrozkova masitá kost
 >POLITIKA: Nekrolog mumie svobody
 >NÁZOR: Jak zapletenou spletem síť...
 >SVĚT: Jadernou velmoc zachraňují brambory
 >PENÍZE: Jaké jsou půjčky od Provident Financial?
 >SVĚT: Atlantická halekačka (5): Zakázat zákony a bude pokoj!
 >ARCHITEKTURA: Pražský hrad známý a neznámý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
10.3. Kdo vyhrál?
(eff)

Jakmile umlkne vřava parlamentní bitvy, dělá se účet. Kdo vyhrál? Po bitvě o regulovaném nájemném je to úkol mimořádně obtížný, ne-li nemožný. Snadněji se hledají poražení.

Prohráli samozřejmě lidé, kteří platí neregulované, tedy smluvní nájemné. Padla naděje, že v historicky dohledné době budou platit méně. Zatímco pozvolna, ale stále klesají ceny nových bytů s byty stávajícími je to jinak. Kdo má to štěstí a bydlí v bytě s regulovaným nájemným platí bezmála pětinu toho, co platí méně šťastný občan. Onen méně šťastný občan je ještě více nešťastný, protože ví, že cena, kterou platí, je spekulační a že je tak vysoká právě díky tomu, že regulace nájemného spekulaci přímo nabízí. V kterém jiném byznysu máte zaručen zisk - samozřejmě nezdaněný - ve výši pětinásobku vaší režie? Když pomineme obchod s heroinem a bílým masem, pak je to vskutku snad jen obchod s byty.

Prvního poraženého jsme tedy našli.

Druhým poraženým je vláda. Asi nemá smysl užívat v tomto smyslu "vládní koalice", za situace, kdy předsedající schůze sněmovny Jan Kasal šil do premiéra Špidly skoro tak jízlivě, jako Vlastimil Tlustý nebo Ivan Langer. Nejen že nedokázala prosadit návrh zákona. Vládě se včerejšího odpoledne nepodařilo vůbec nic, dokonce neuspěla v pokusu zamést problém pod koberec a zasunout ho zpátky do druhého čtení, stáhnout ho z pořadu jednání, strčit někam do pytle a odnést na dvůr. Nálada ve vládním táboře nebude po tomto fiasku nejlepší - a skoro už přestává být zajímavé, jak se zachová Unie svobody. S Vrbíkem jako bez Vrbíka by se výprask konal tak jako tak, proč se tedy rozčilovat?

Vyhrála tedy opozice? Máme přece dvojí, modrou a rudou. Rudá si může, pravda, tleskat, protože to co se stalo vyhovuje jejímu konceptu "čím hůř, tím líp". Modrá opozice se bude taky radovat, ovšem bude to radost zahořklá vědomím, že skutečně bude nadále hůř, že nůžky mezi regulovaným a deregulovaným nájemným se budou dál rozevírat, a že za tento fakt nese i ona svůj díl odpovědnosti.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku