Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 10.3.2004
Svátek má Viktorie
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Konsolidace po lednovém růstu
 >SVĚT: Atlantická halekačka (6):Most do 21. století
 >MÉDIA: Česká média - dva Václavové ve feudálním ambiente.
 >MROŽOVINY: Vítězství v Atlantiku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mé problémy s Rollce Roycem
 >PSÍ PŘÍHODY: Na procházce v městském lese
 >KULTURA: Libri žije!!!
 >O KNIZE: Zabíjela, protože neuměla žít.
 >EKOLOGIE: Ambrozkova masitá kost
 >POLITIKA: Nekrolog mumie svobody
 >NÁZOR: Jak zapletenou spletem síť...
 >SVĚT: Jadernou velmoc zachraňují brambory
 >PENÍZE: Jaké jsou půjčky od Provident Financial?
 >SVĚT: Atlantická halekačka (5): Zakázat zákony a bude pokoj!
 >ARCHITEKTURA: Pražský hrad známý a neznámý

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
10.3. MÉDIA: Česká média - dva Václavové ve feudálním ambiente.
Miloslav Zima

Tak nám ta naše ČT oznámila, že bude sedmého března interview s Václavem Klausem a že se můžeme e-mailem ptát. Podíval jsem se u ČT na program:

Host: Václav Klaus - prezident České republiky

1. 7.3.2003 - 7.3.2004 - první rok Václava Klause v prezidentské funkci: naplnění jeho ústavní role na domácí politické scéně, jeho zahraničněpolitické aktivity - vztah k EU a k její současné i budoucí podobě.
2. Prezidentovy názory na naši minulost: legislativní ocenění E.Beneše, výročí TGM, boj proti komunismu - spor o období normalizace.
3. Předpokládané úkoly prezidenta v druhém roce jeho funkce: jeho role při třech letošních volbách, jmenování rady ČNB, uzavírání mezinárodních smluv (mj. smlouva s Vatikánem) a koordinace zahraniční politiky. Konkrétní vliv prezidenta na atmosféru v zemi.
4. Mailové dotazy diváků.

pod dojmem posledního Moravcova rozhovoru s paními Špidlovou a Topolánkovou, které jsem nevydržel celé sledovat, jsem i přes nedostatek času krátce napsal na otazkyvm:

Pane Moravec,

K Vámi sestavenému programu si dovolím následující krátkou poznámku. Přístup Vašich redaktorů bych označil za ledabylý, tedy za český, a to z následujících důvodů: Chybí mi tam body jako:
Jaká je Klausova představa o konsekvencích ohledně jeho dosavadní činnosti? (Jenom jeho selhání v kampeličkách by ve skutečné demokracii vedlo k demisi, o těch ostatních miliardových desastrech ani nemluvě). Považuje se stále jěště za odborníka na legislativu a ekonomii?
Jaké jsou Klausovy představy (vize) ke konkrétním společenským tematům? Proč není schopen vypracovat principielní stanoviska k zásadním společenským otázkám (přístup k informacím, vyrovnání s komunismem, fungování demokracie...)
Je pravda, že v USA prohlásil, že zabránil po listopadu 89 nástupu "vlády emigrantů" slovy "nehodlali jsme si nechat diktovat, co máme dělat"? Kdo jsou "my"?
Nevidí žádný rozpor mezi výsledky jeho privatisace a směšně demonstrovaným vlastenectvím?

Nežli abych dál pokračoval, principielní poznámka: Vaše interview s Klausem osobně nesmí být přeci postaveno tak, že by Vám mohl odpovídat i Jakl (doufám že jsem jméno té atrapy nespletl) a nepoznalo by se to. Vaší snahou musí být, dostat z něho něco nového a ne aby ty již známé povídačky a bláboly opakoval.
Ostatně, k presidentovým úkolům nepatří koordinace zahr. politiky.

S přátelským pozdravem
Miloslav Zima

Interview 07.03.04 jsem viděl a vzpoměl jsem si na posledního Klause na Bobošíkové. Tehdy jsem Bobošíkovou kritizoval, ale to jsem nevěděl, co dokáže česká veřejnoprávní TV. Při této úrovni by bylo dokonce odůvodnitelné, kdyby Klaus ČT ignoroval. K tomu jenom některé body:
Infantilnosti, jako až stupidní vyžadování personálií k rozhodnutím v ČNB za 9 měsíců, litování nad poklesem autority ústavních orgánů bez otázky po Klausově vlastním přínosu, Klausova výzva k obsazování míst schopnými lidmi bez ohledu na jeho vlastní schopnosti, atd. Zvláštní pozornost si v této souvislosti zaslouží knižní sbírka Klausových projevů, vycházející dnes 08.03.04. Opičkování kolem tohoto produktu v předvečer vydání, včetně Klausova předčítání a předvádění a zmínění "zítřejší" autogramové hodiny s udáním místa, zakončené podpisem exempláře pro Moravce, nebo snad i pro Janečka, nechá celou akci vyznět, jako triviální domluvenou PR přes veřejnoprávní TV. (V demokracii jasné tema pro RRTV)
I když dnešní český žurnalista, o obyčejném občanovi ani nemluvě nemá pro takovéto námitky pochopení a preferuje kulturní isolacionismus, srovnání s Evropou se nevyhneme. V Evropě takovýto výkon nepatří, ani do Zlatého Listu.
Na konec mě už ani nepřekvapilo, že nepřišlo v Evropě obligatorní sdělení, že nezodpovězené maily budou předány Klausovi a zodpovězeny.

Místo zpracování kritických otázek vyzdvihli oba Vénové ještě jednu Klausovu aktivitu ze 07.03.04. A sice Klausovu jízdu Masarykovým vlakem, doprovázenou Klausovým holduvzdáním, připomínajícím ódu na Husáka. S ohledem na následující UPI text z 24.11.03 ve Washington Times (http://www.washtimes.com/upi-breaking/20031124-055522-5520r.htm), který po typicky Klausovském konfuzním a povrchním smíchání Listopadu s Irákem a s obavou z kolektivismu, prosázeném vyloženými nesmysly, vrcholí následujícím tvrzením nesoucím paranoidní znaky:

" ... After we won back our freedom at the end of the cold war, there was a proposal to bring back Czechs who had escaped to Western countries and make up a new government of those people who had been living in free countries. Those who had lived the tragic communist experience said no the idea of foreigners organizing our transition back to freedom. We said we had to do this ourselves without outside influence dictating what we should do."

Klausovo oslavování amerického exulanta Masaryka nepostrádá s ohledem na právě uvedené, silné pikantnosti a otevírá další i komické "emigrantské" otázky, jako: Kde by byl Klaus s jeho privatisací, kdyby nezaskočil, jako na objednávku onen "emigrant" Kožený a spol. a neodstartoval podle Klausova návodu ten dodnes nevyřešený podvod? Patří podle českých medií "nejznámější český exulant Kožený" k těm domácím, kteří si do toho nenechali mluvit, nebo kam vlastně? Kdo byli a jsou ti domácí, kteří odmítli emigrantské cizince a vůbec cizí vlivy, ale umožnili včas Klausovi stáže na Západě a teplé místo v Ústavu, kde při plném platu vyzrál v disidenta, ekonoma a jak se nyní presentuje i politologa? Kdo jiný, nežli stále jěště ten socialistický uvědomělý lid, tedy komunistická nomenklatura to vůbec mohl být?

Od těch dvou Václavů není sice možno mnoho očekávat, ale co kdyby se pokusili zamyslet nad následující otázkou:
Kde by byl Masaryk, kdyby s exilem vybojoval svobodu a nějaký ješita z nějakého Perfidního ústavu by s dosavadní vládnoucí špičkou vlastenecky prosadil, že si do toho to domácí zdravé jádro nenechá mluvit, prodali by, co by se dalo, rozbili by Republiku a obsadili všechna rozhodující místa. -- ? Zatraceně, prosím o prominutí, teď jsem to nějak zamotal. Připadá mi to všechno nějak povědomé, dovedu si představit, co by si asi myslel president Masaryk ale ptám se, jestli vůbec myslí Klaus, když státonosně stojí před Masarykovým hrobem, jede jeho vlakem, nebo vydává neudržitelné svérázné statementy.

Miloslav Zima (08.03.04)
Další články tohoto autora:
Miloslav Zima

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku