Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.3.2004
Svátek má Anděla
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Prezident Klaus provokuje ?
 >EVROPA: Co je "pravé"?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Národnost NATO
 >ŽERTÍK: Slunce na podlaze
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je těžké být pamětníkem
 >PSÍ PŘÍHODY: Zmýlená neplatí
 >POLITIKA: Nepřítel, jemuž nelze vrátit úder
 >EKONOMIKA: Koruna oslabuje k euru i k dolaru
 >GLOSA: Dobře míněná rada
 >ZAMYŠLENÍ: August, august, august!
 >EKOLOGIE: Nerozhodujte opět o nás bez nás
 >VÝSTAVA: V Hollarových stopách
 >PENÍZE: Jaká bude cena důchodu
 >EKONOMIKA: Konsolidace po lednovém růstu
 >SVĚT: Atlantická halekačka (6):Most do 21. století

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
11.3. VÝSTAVA: V Hollarových stopách
(Artforum)

Studie, pastel

Březnová výstava ArtFora porušuje zaběhlý řád. Je zaměřena nikoli na tvorbu „zavedených mistrů“, ale na práce těch, kteří se výtvarnými umělci teprve stanou nebo v době vzniku vystavených děl k tomuto označení teprve směřovali. Dá se tudíž říci, že tentokrát začínáme výtvarné dílo vnímat od Adama, pardon spíš od Hollara.

Výstava je prezentací Výtvarné školy Václava Hollara, která je vlastně porevoluční formou dobře známé grafické průmyslovky, která zahájila svou činnost už před 80. lety a prošla kromě změn názvů i změnami daleko zásadnějšími. Patří mezi ně také přibývající nové výtvarné techniky, z nichž ty poslední mají co dělat s těmi šikovnými mašinkami, na kterých si právě čtete tyto řádky.

Ve čtyřech desítkách prací se vám představí hlavní učební obory a s nimi související druhy výtvarných technik. Jsou tu zastoupeny práce od těch nejklasičtějších až po ty moderní projevem i použitou technikou. Základním oborem VŠVH je propagační grafika, je tudíž i jedním z okruhů vystavené tvorby. Najdete tu plakáty, knižní přebaly, ale i poštovní známky. Další okruh je věnován dvěma základním grafickým technikám - leptu a linorytu, třetí okruh tvoří akvarelová malba a pastel. Do posledního nejmenšího lze zařadit prostorová dílka jako jsou ukázky modelování, tvarování propagačních materiálů a keramiky.

Zástupcem v pravdě "Hollarovským", co se techniky týká, je lept "Hybrid", na kterém je znázorněna zrůdička - krysa, které ze zad vyrůstá lidské ucho, jako fantazijní představa autora ne nepodobná zrůdnému výplodu některé vědecké laboratoře.

Jiná grafika, se zmoudřelým pohledem telete, je "péefkem" na rok 2002.

Studie lidských figur i bizardní postavy, takové jsou další náměty. Tentokrát jde o střet reality s fantazií, tudíž povinné tvorby s volnou.

Nejvíc fantazie a hlavně originalitu nabízí ukázky plakátové tvorby. K těm se současným až agresivním projevem patří plakát na hardrockový festival z r. 1999 či komiksově zachycené figurky pankáčů a podobných fyziognomií na plakátu Street party.

Jednoduchým, čistým řešením, přesto nepostrádajícím originálnost , se vyznačuje plakát zvoucí na 34. filmový festival v Karlových Varech, plakát se štětci propagující Výtvarnou školu Václava Hollara i plakát s husou, která střeží majetek zoo.

Pokud na výstavu zavítáte, můžete po prohlídce dát hlas dílku, které na vás nejvíce zapůsobilo. Zatím vede romantický motýl - akvarel evokující iluzi vitráže, dále kompozice s kukuřicí - pastel, ženská postava - akvarel, broučí známka a už výše zmiňovaná husa ze zoo.

Na škodu věci trochu je, že u prací není uvedeno za prvé datum vytvoření, takže není jasno, zda je výstava pojednána jako celkový průřez tvorbou VŠVH, čím návštěvník nemůže sledovat a posoudit vývoj výuky a za druhé, že tu nejsou uvedena jména tvůrců jednotlivých prací. I když jde o prezentaci školy, myslím, že by si to studenti nejen zasloužili, ale je možné, že s některým z nich jste se už setkali s co by hotovým výtvarníkem. A pokud ještě ne, možná se tak stane v blízké budoucnosti a jste tak ochuzeni o možnost srovnání jejich ranné a vyzrálejší tvorby.

Chcete-li nakouknout pod pokličku naší nejznámější střední grafické školy a zároveň si v pohodlí prostřednictvím svého PC přivodit malý kulturní zážitek, navštivte stránky galerie ArtForum. Nápady nastupující generace výtvarníků sice neobrátí svět vzhůru nohama , tak jak to představuje jedna z vystavených plastik, ale vy strávíte příjemnou chvilku, po které možná budete více tušit jakou cestou se bude ubírat česká užitá grafika.

Zuzana Ottová


Další články tohoto autora:
(Artforum)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku