Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.3.2004
Svátek má Anděla
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Prezident Klaus provokuje ?
 >EVROPA: Co je "pravé"?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Národnost NATO
 >ŽERTÍK: Slunce na podlaze
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je těžké být pamětníkem
 >PSÍ PŘÍHODY: Zmýlená neplatí
 >POLITIKA: Nepřítel, jemuž nelze vrátit úder
 >EKONOMIKA: Koruna oslabuje k euru i k dolaru
 >GLOSA: Dobře míněná rada
 >ZAMYŠLENÍ: August, august, august!
 >EKOLOGIE: Nerozhodujte opět o nás bez nás
 >VÝSTAVA: V Hollarových stopách
 >PENÍZE: Jaká bude cena důchodu
 >EKONOMIKA: Konsolidace po lednovém růstu
 >SVĚT: Atlantická halekačka (6):Most do 21. století

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
11.3. GLOSA: Dobře míněná rada
Tomáš Haas


Původně jsem neměl v úmyslu psát cokoliv k prvnímu výročí zvolení Václava Klause presidentem republiky, k jeho zvolení jsem v průběhu volby a krátce po ní napsal dost, a cokoliv bych přidal by bylo jen opakováním. Jeho první rok ve funkci zhodnotili sami občané a ani k tomu nemám co dodat.
Ani k jeho vlastnímu souhrnu jeho činnosti během prvního roku nemohu říci nic, knihu "Rok první" jsem ještě neměl v ruce.

Co ale mám k disposici, je celá řada komentářů a hodnocení jeho presidentského působení a tak je tato poznámka spíše jakousi recenzí recenzí, nebo bilancováním bilancování.

Zaujala mně jedna věc, která sama o sobě vypovídá dost, a to ne jen o presidentovi, ale hlavně o jeho mediálních kriticích. Zdá se, že někteří z z nich tápou, neví jak dál. Pokud nedokáží.najít něco podstatného, co by mohli na presidentovi zkritizovat, aniž by sami ztratili věrohodnost, nenechají se tím odradit, zvyk je zvyk, a Kartago musí býti zničeno. Nalézají tedy tu presidentův přízvuk v angličtině, kterým prozrazuje, že se nenarodil ve Stratfordu, tu se pozastaví nad stylem presidentových projevů, které postrádají "esejistickou duchaplnost".

Jaromír Slomek v Lidových novinách, 09. 03. 2004 (http://lidovky.centrum.cz/archivln/archivln.phtml?id=244923) dokonce odhalil, že "Václav Klaus se chce jako prezident republiky co nejvíce odlišovat od svého předchůdce Václava Havla", a přidává jemně a skromně naznačenou radu: "Co se týče míry stylistického šarmu a vtipu, snad by rozdíl nemusel být tak drastický".

Pokud jde o stylistický šarm a vtip, nemohu se rovnat s panem Slomkem, ale i já vidím rozdíl mezi dvěma presidenty, a i já hořím touhou panu presidentovi poradit. Lidovky mi to asi neotisknou, a tak mi nezbývá, než se na pana presidenta obrátit tímto dopisem:

Vážený pane presidente,

jsem velmi znepokojen vaším vystupováním a jednáním, a vašimi projevy a články. Prozrazují nedostatek esejistické duchaplnosti, a nedostatek fantasie ve volbě tématů. Na Vysoké škole ekonomické hovoříte o Vysoké škole ekonomické, do sborníku o Rašínovi napíšete příspěvek o Rašínovi, a na semináři o Kantovi hovoříte o Kantovi. Vsadil bych se, že když jste hovořil o Vyšehradě, bylo to při nějaké příležitosti spojené s Vyšehradem, nebo, nedej bože, přímo na Vyšehradě.

Během své návštěvy Bruselu jste dokonce zaskočil naše novináře a koaliční politiky, a vzbudil jejich pohoršení, protože jste s evropskými činiteli nehovořil o signifikanci bezmocného jedince tváří v tvář globální expanzi spirituálně prázdné materialistické pseudofilosofie, ale o problémech Evropské unie. To, pane presidente, nepůsobí dobře, a nezískává nám to respekt, který potřebujeme, abychom se mohli zařadit do hlavního proudu.

Vaše slovní zásoba není hodna vašeho postavení a vzdělání. Zdá se mi, že své projevy skládáte z prefabrikátů, zjistil jsem například, že jste během osmi týdnů použil pětkrát slovo "nelehký", a ani jednou slovo "smysluplný", nebo "mravný".

Ve funkci presidenta se často nechováte důstojně, měl byste dbát na pověst svého úřadu a nebavit se například se sportovci, kteří nepřivezli ze světového šampionátu žádný, jak rádi říkají někteří žurnalisté, "cenný kov". Jako president byste se neměl stýkat s lidmi, kteří nijak nevynikli, měl byste své styky omezit na kulturní a politické elity, tyto styky vhodným způsobem publikovat, a tak povznášet kulturní a politickou úroveň svého lidu, budit v nich hrdost na jejich presidenta, a zahánět tím jejich blbou náladu.

Úplně groteskně, jak správně píše pan Slomek, působí vaše projevy solidarity s obětmi nehod, tragických událostí a katastrof. Příliš zavání populismem, a měl byste vědět, že k něčemu takovému se nesmí nikdy snížit činitel na úrovni vyšší, než je starosta obce, ve které k tragické události došlo. Takové jednání poškozuje důstojnost vašeho vysokého postavení. Pokud katastrofa nepřesahuje hranice kraje, není hodna presidentovy pozornosti, a v ostatních případech na takové věci máte tiskového mluvčího.

Vaše snaha odlišit se od vašeho předchůdce jde až do takových nebezpečných extrémů, že nekouříte, a místo toho lyžujete, a hrajete tenis. Dáváte tím špatný příklad mládeži, která riskuje zranění, ve snaze vás napodobit.

Pane presidente, nechci nad vámi lámat hůl, věřím, že pokud budete naslouchat mým radám, a radám mých proslulých kolegů, například panu Slomkovi, který píše do Lidovek, nebo panu Pehe, který píše všude, dokonce i anglicky bez přízvuku, můžete ještě vše dohnat, a stát se oblíbeným presidentem, kterého bude za svého uznávat i taková masová organizace jako Cesta Změny, pan senátor Mejstřík si bude moci sundat černou pásku, a Sváťovi Karáskovi srdce zavelí, aby vstoupil do ODS, a pomohl tak těm, kteří jsou momentálně v nouzi.

S úctou váš dobře to myslící kritik

Tomáš Haas thaas@rogers.com
Další články tohoto autora:
Tomáš Haas

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku