Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 11.3.2004
Svátek má Anděla
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Prezident Klaus provokuje ?
 >EVROPA: Co je "pravé"?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Národnost NATO
 >ŽERTÍK: Slunce na podlaze
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je těžké být pamětníkem
 >PSÍ PŘÍHODY: Zmýlená neplatí
 >POLITIKA: Nepřítel, jemuž nelze vrátit úder
 >EKONOMIKA: Koruna oslabuje k euru i k dolaru
 >GLOSA: Dobře míněná rada
 >ZAMYŠLENÍ: August, august, august!
 >EKOLOGIE: Nerozhodujte opět o nás bez nás
 >VÝSTAVA: V Hollarových stopách
 >PENÍZE: Jaká bude cena důchodu
 >EKONOMIKA: Konsolidace po lednovém růstu
 >SVĚT: Atlantická halekačka (6):Most do 21. století

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
11.3. POLITIKA: Prezident Klaus provokuje ?
Jaroslav Šula


V Praze, dne 5. března 2004

Prezident Klaus provokuje ?

Snaží se radit představitelům Evropské unie, přitom v referendu svou nechutí jasně se vyjádřit před občany zcela zklamal. Svým přezíravým a urážlivým postojem v mediích vůči veřejnému ochránci práv ztěžuje naplňování principů spravedlnosti ve společnosti, která se ještě stále nachází na cestě od totality k demokracii. Před prezidentskou volbou, když se to jevilo výhodnější v jeho prospěch, změnil překvapivě názor ve prospěch přímé volby. Jako předseda Poslanecké sněmovny stal na straně zastánců volebního zákona, jež zcela zřetelně ukrajoval z principů demokracie, což svým výrokem následně potvrdil český Ústavní soud. Trpí, jak sám říká, když podepisuje socialistické zákony, na straně druhé tím potlačuje princip parlamentní demokracii a výsledek voleb v roce 2002. Často a rád hovoří o Poslanecké sněmovně jako o Parlamentu a přezírá Senát, čímž pošlapává český bikamerální systém a ústavní pořádek.

Často se u nás objevují úvahy o přímé volbě prezidenta republiky, vč. přirozeného posílení jeho ústavní pozice. V případě účinkování současného prezidenta je jistá obava, že by tato nesmírně závažná změna mohla snadněji vést k rozkolísání tří pilířové ústavní rovnováhy v Česku.
U současného prezidenta to tedy nejsou provokace typu vyvolávat potřebu zlepšování stavu věcí a nalézání složitých konsenzů, je to spíš projev znaku pohrdání hodnotami, přezírání a neúcty k druhým.

Současná prezidentova popularita je větším dílem dána obecnou a přirozenou úctou našich občanů k tomuto nejvyššímu úřadu-symbolu státnosti.

Kvalita prvního českého prezidenta Havla, zosobněna jeho charakterem a zasazením do kontextu nových českých dějin, bude zřejmě po delší dobu nedostižná.

Ing. Jaroslav Šula, senátor
Další články tohoto autora:
Jaroslav Šula

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku