Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 13.3.2004
Svátek má Růžena
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Západ a spirála terorismu
 >REAKCE: Ani větu nazmar!
 >FOTOGRAFOVÁNÍ: Pokropený kropič
 >SVĚT: Předáci kteří se ocitli v pozadí exilu
 >GLOSA: Tragická směšnost české politiky, českých politiků.
 >MOBY DICK: Týden morálky a etiky v Českých Textárnách
 >GLOSA: Terorismus
 >DOLLY BUSTER: Porno háže ručník do ringu
 >POLITIKA: Majestát prezidenta káže nelhat
 >MÉDIA: Hloupost, nebo korupce?
 >NÁZOR: Vytváří se znovu umělé přehrady?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Sáňkování v Riegráku
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten lotr mi zase dal!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Motol
 >PENÍZE: Z úředníka obchodníkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
13.3. FOTOGRAFOVÁNÍ: Pokropený kropič
Jiří Wagner

Jedním z prvních filmů bratří Louise a Augusta Lumiérů byl i šot nazvaný Pokropený kropič, v němž zahradník stříká gumovou hadicí, na kterou za jeho zády stoupne chlapec a zarazí tak proud vody. Překvapený zahradník pohlédne udiveně do ústí hadice, z níž najednou vytryskne proud vody. Chlapec uteče. V počátcích kinematografie donekonečna opakovaný gag se ppozději stal synonymem i pro jiné lidské činnosti, kdy jeden člověk dělá přesně to, co ten druhý - v češtině známe například výraz zloděj honí zloděje.

Nejinak je tomu mezi fotografy, i ti se z času na čas mezi sebou rádi fotografují, často ze zlomyslnosti, někdy právě při vzpomínce na výraz pokropený kropič, někdy jen jako dokumentaristé, kteří chtějí zvěčnit kolegu při práci.

Přiznávám, že i mně se tato libůstka občas nevyhne a proto jsem byl rád, když se mi nedávno podařilo udělat snímek člověka, kterého pokládám v oblasti fotografování za svého učitele a jehož Tajná kniha digitální fotografie se mi stala základní příručkou a učebnicí fotografování - Ondřeje Neffa.

Přihodilo se to během žižkovského masopustního průvodu, který jsme já i Ondřej pilně fotili. V jednu chvíli byl Ondřej zaujat malým děvčátkem a přestal vnímat okolí, načež jsem já - díky průvodu fotoaparát v pohotovosti - namířil objektiv svého Olympusu C-3030Zoom na fotícího fotografa a vznikl snímek patřící přesně do zmíněné kategorie Pokropený kropič. Ondřej to ovšem o chvíli později nechtěně zopakoval, když se snažil udělat prostý snímek mé osoby. Postřehl jsem ale včas, že jeho přístroj, přiložený k oku, je objektivem namířen na mě. Nelenil jsem a nasměroval objektiv svého aparátu na Ondřeje - vznikla tak obdoba situace Pokropený kropič, jen s tím rozdílem, že tady se jednalo o dva navzájem pokropené kropiče.

Na závěr jedna malá rada - nesnažte se takto fotit za každou cenu a pokud ano, tak pokud možno jen s použitím zoomu. Ne každý fotograf je totiž ochotný stát se objektem fotografovaným a reakce by tudíž mohla být nečekaně prudká.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku