Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 12.3.2004
Svátek má Řehoř
  Výběr z vydání
 >DOLLY BUSTER: Porno háže ručník do ringu
 >POLITIKA: Majestát prezidenta káže nelhat
 >MÉDIA: Hloupost, nebo korupce?
 >NÁZOR: Vytváří se znovu umělé přehrady?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Sáňkování v Riegráku
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten lotr mi zase dal!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Motol
 >PENÍZE: Z úředníka obchodníkem
 >POVÍDKA: Pult plný desertérů a zákusků
 >POLITIKA: Prezident Klaus provokuje ?
 >EVROPA: Co je "pravé"?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Národnost NATO
 >ŽERTÍK: Slunce na podlaze
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je těžké být pamětníkem
 >PSÍ PŘÍHODY: Zmýlená neplatí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
12.3. Tři signály z legislativy
(nov)

První signál přišel v úterý ze Sněmovny. Odvoláním svých poslanců z meziparlamentní delegace do Dánska a dokonce přivezením jednoho maroda z nemocnice se ODS podařilo spolu s komunisty přečíslit koalici a smést ze sněmovního stolu zákon o nájemném, takže Vrbíkovo extempore ztratilo význam. Ukazuje to, jaké míry zákeřnosti a brutality nabyl v současnosti sněmovní boj o zákony. Ne, toto není žádná obhajoba Špidlovy socialistické vlády, jenom upozornění, že současné překročení fair play umožní ČSSD, až bude za dva roky v opozici, aby pravděpodobně vládní ODS bila ještě hlouběji pod pás.
Za zamyšlení také stojí skutečnost, že pravicová strana, která se zapřísahá trhem, potopila zákon, jenž měl trh s byty alespoň nadevřít. Místo toho, jak je vidět, v dnešní Sněmovně, a to napříč politickým spektrem, vítězí jiný zákon - zákon vendety.

Další dva legislativní signály vyslal o den později kabinet. Špidlova vláda schválila novelu školského zákona, jímž by se mělo Česko s 15letým zpožděním zbavit komunistického dědictví v této oblasti. Konečně by mělo být možné získat vzdělání jenom složením zkoušky - bez povinné docházky, ale jenom Bůh ví, co tzv. "rámcové programy", jež mají nahradit osnovy, se školstvím skutečně udělají. Ačkoli se stále počítá se školným pro vyšší školy, vysokoškolské školné je stále v nedohlednu. Což znamená, jak řekl profesor Švejnar pro HN, že i nadále budou chudší občané svými daněmi platit studium bohatým studentům (podle statistik pochází většina vysokoškoláků z mohovitějších vrstev) a relativně chudé Česko nepřestane přispívat na blahobyt USA a dalších bohatých zemí EU, kam minimálně na přechodnou dobu plánuje odchod většina i českých absolventů. Nejenže investici z veřejných financí zpeněží do vlastní kapsy, ale nevrátí ji ani na daních - natož po otevření unijního pracovního trhu. Což je krystalická ukázka toho, jak nesociální je socialistické rovnostářské uvažování.
V tomto týdnu též kabinet schválil energetickou koncepci až do roku 2030. A sice tu, kterou předložil ministr průmyslu Urban. Pětina energie by se měla vyrábět z hnědého uhlí a pětina z plynu, z obnovitelných zdrojů 16 % a zbytek z jádra. Kontroverzní větu, že "se uvolní územní omezení těžeb hnědého uhlí", nahradilo umírněnější prohlášení o "racionálním přehodnocením limitů". Koncepce počítá i se stavbou dvou nových jaderných bloků a souhlasí s ní i energetičtí experti opozice. Vysílá tak jediný přijatelný legislativní signál tohoto týdne - zjištění, že alespoň "zeleným morem", tedy ekologistickým politikařením, není zatím česká politická scéna nakažena.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku