Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 12.3.2004
Svátek má Řehoř
  Výběr z vydání
 >DOLLY BUSTER: Porno háže ručník do ringu
 >POLITIKA: Majestát prezidenta káže nelhat
 >MÉDIA: Hloupost, nebo korupce?
 >NÁZOR: Vytváří se znovu umělé přehrady?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Sáňkování v Riegráku
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten lotr mi zase dal!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Motol
 >PENÍZE: Z úředníka obchodníkem
 >POVÍDKA: Pult plný desertérů a zákusků
 >POLITIKA: Prezident Klaus provokuje ?
 >EVROPA: Co je "pravé"?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Národnost NATO
 >ŽERTÍK: Slunce na podlaze
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Je těžké být pamětníkem
 >PSÍ PŘÍHODY: Zmýlená neplatí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
12.3. ZDRAVOTNICTVÍ: Motol
Jiří Bakala


Jmenuji se Jiří Bakala a pracuji jako lékař v Baťově krajské nemocnici ve Zlíně
Všechny články v novinách a televizní vyjádření k problematice Motolské nemocnice působí spíše na emotivní stránku naší mysli než na stránku racionální.Podle mě nezní celý problém " nové špičkové pracoviště v Motole za 4 miliardy Kč", ale probléme jsou další 4 miliardy do pražského zdravotnictví. Již v předchozích letech jsme viděli několik nevratných půjček v hodnotě mnoha miliard na umoření dluhu pražských nemocnic.

Patřím mezi ty, kteří si myslí, že takové pracoviště jako je dětské centrum, musí být zachováno a má sloužit svému účelu a poslání.
Podle zákonů pana profesora Samuelsona, které jsem v roce 1992 přečetl, jsem se dozvěděl, že neexistuje rozdíl mezi řízením nemocnice a řízením vlastní domácnosti. Vždy platí položka MÁ DÁTI - DAL. Dají-li se někam peníze, musí se odněkud vzít a nic není zadarmo.

Aby však moje reakce nevypadala jako negativistická ( sám nemám rád reakce, které negují a nikterak se nezamýšlejí nad řešením ) chci dát několik návrhů, zamyšlení jak danou situaci řešit.
Jsem pro centrum, ale : pražská aglomerace má obrovský přebytek lůžek. Z letošní zprávy OECD vyplynulo zcela jasně, že celkově máme přebytek nemocničních lůžek, a že pražská aglomerace je na tom přímo katastrofálně.
Na 1 milion obyvatel je zde více než 10 tisíc nemocničních lůžek. Myslím si, že toto centrum by mohlo být klidně financováno díky redukci současných nemocnic. Domnívám se, že několik fakultních nemocnic ( a sám dobře víte kolik fakultních nemocnic v Praze existuje ) je na úkor zdravotní péče jinde v republice. Mám pocit, že v Rakousku vystačí s daleko menším počtem fakultních nemocnic než máme my v ČR, speciálně v Praze. Tedy: na dětské centrum lze získat potřebné peníze redukcí lůžek.

Druhou možností je: vybudovat zcela nové centrum, mimo Prahu.
Před několika lety jsem byl na praxi v kardiocentru v Bad Oeynhausenu v SRN. Toto kardiologické centrum je zřízeno ve městě o velikosti přibližně Zlína. Jedná se o největší kardiocentrum ve SRN a druhé největší v Evropě. Provádí se v něm kompletní kardiologie včetně kardiochirurgie jak dětské tak dospělé.

Když jsem byl tamějším panem profesorem pozván na večeři položil jsem mu otázku, jak to, že tak významné centrum leží mimo velké nemocnice a města, v nichž sídlí lékařské fakulty. Pan profesor se na mě podíval jako bych spadl z Marsu a řekl mi " milý kolego, provoz takové nemocnice ve velkém městě by byl o 50% vyšší než ve městě menším".
Proto se přimlouvám za to, aby takovéto specializované centrum bylo například v Nymburce, Poděbradech či jiné lokalitě s tomu odpovídajícími daleko nižšími náklady.
S pozdravem
Jiří Bakala
Zlín

P.S.jako občan zlínského kraje a bývalého zlínského okresu se cítím znevýhodněn ,protože dle statistik výdaje od VZP na jednoho občana bývalých okresů zlínského kraje jsou jedny z nejnižších v ČR./dle statistik okresů kolem 50 až 60 místa/
Další články tohoto autora:
Jiří Bakala

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku