Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 15.3.2004
Svátek má Ida
  Výběr z vydání
 >TEROR: 328 tun trhaviny, ale Česku nebezpečí nehrozí?
 >FEJETON: Patnáctého března
 >NÁZOR: Armády a terorismus
 >PENÍZE: Podniky v EU: liberalizace služeb
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motocyklová výstava
 >PSÍ PŘÍHODY: Zase na veterině
 >NÁZOR: Co nekáže majestát
 >KULTURA: Moje kniha - moje knihy
 >ZE ŽIVOTA: Co si myslím já: o jedné paní doktorce velké nejen postavou.
 >NÁZOR: České školství- jak dál?
 >NÁZOR: Komplikovaný způsob sebevraždy
 >NÁZOR: Západ a spirála terorismu
 >REAKCE: Ani větu nazmar!
 >FOTOGRAFOVÁNÍ: Pokropený kropič
 >SVĚT: Předáci kteří se ocitli v pozadí exilu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
15.3. TEROR: 328 tun trhaviny, ale Česku nebezpečí nehrozí?
Jiří Wagner

Šílený čtvrteční masakr ve Španělsku otřásl jistě nejedním z nás. Zhruba dvě stovky mrtvých a patnáct set zraněných, to je výsledek čtyř výbuchů na madridských nádražích. I přes mnohá prohlášení čelných španělských i jiných politiků, kteří vinu okamžitě svalili na baskickou teroristickou organizaci ETA, vše spíš nasvědčuje tomu, že za atentáty stojí odnož jiné teroristické organizace, al-Káidy. Podle oznámení agentury Reuters, jež se odvolala na arabský list al-Kuds al-Arabí, se totiž al-Káida k útoku údajně sama dopisem přihlásila, kromě toho už předtím našla španělská policie u Madridu dodávku se sedmi rozbuškami a arabskou nahrávkou s verši z koránu.

Nebyla by to první a jistě také ne poslední ničemnost neblaze proslulé bandy - asi nikdo nezapomene, co provedli atentátníci ve službách al-Káidy se čtyřmi dopravními letadly 11. září 2001 v USA nebo komando regionální islamistické organizace Džamá Islámijá mající vazby na al-Káidu o rok později na indonéském ostrově Bali, kde při výbuchu zahynuly dvě stovky lidí, vesměs turistů z Austrálie. Nyní se tedy zdá, že chapadla Usámy bin Ládina se začínají roztahovat i po Evropě.

Je to jen pár dní, kdy francouzští policisté, četníci a železničáři prohlíželi snad každý metr železničních kolejí po celém státě, protože se objevilo nebezpečí atentátu ne nepodobného tomu, k jakému došlo zanedlouho ve Španělsku, a proto není divu, že po čtvrtečním masakru platí ve Francii od pátku druhý ze čtyř stupňů pohotovosti v rámci protiteroristického plánu, což znamená především posílení kontrol veřejné dopravy. Ovšem ani sousední Polsko nezahálí - jeho bezpečnostní služby byly uvedeny do stavu zvýšené pohotovosti a důkladné kontroly jsou prováděny v centrech železniční, letecké i silniční dopravy, ale také všech míst, kde se shromažďují lidé - včetně prostor náboženského rázu.

Proto našince udivuje, když šedesáti procenty národa nesmírně milovaný Stanislav Gross prohlásí, že riziko teroristického útoku v ČR se podle dosavadních informací zpravodajských služeb po čtvrtečním masakru v Madridu nezvýšilo! A jestliže takovou pitomost řekne ministr vnitra dokonce po pátečním mimořádném jednání zpravodajské skupiny, která průběžně vyhodnocuje informace tajných služeb a policie, je namístě pochybovat, zda sedí tento člověk na správném místě, zda by mu spíš nepříslušela role komika v podřadném šantánu.

Tomuto dvoutřetinovému miláčkovi lidu asi nedošla závažnost informace, jež v kusé formě pronikla i přes informační embargo do našich médií, a to že policie zadržela dva muže nelegálně přivážející do naší republiky 328 tun plastické trhaviny! Panu ministrovi zřejmě nevadí ani to, že oni dva muži jsou vyšetřováni na svobodě a že kromě těch patnácti kamiónů sem jinou cestou mohly připutovat další a další tuny výbušnin - vždyť jestliže naši policejní experti přiznávají, že narkotik, jejich pašeráků a překupníků je odhalen jen zlomek z celkového množství, proč by se v podobném poměru nemohly u nás vyskytovat trhaviny?

My, prostí občané, se namísto vědomí, že naše policie dělá proti případným teroristům co je v jejích silách, musíme spokojit s pohledem na usměvavou tvářičku ministra a s jeho ujištěním, že se vůbec nic neděje.

V běžné demokracii by takový ministr už léta neministroval, u nás se možná stane předsedou politické strany a kdoví, časem třeba i vlády. Nejenom pak, ale už teď nás potěš pánbůh!

Psáno v Praze, 12. března 2004


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku