Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 13.3.2004
Svátek má Růžena
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Západ a spirála terorismu
 >REAKCE: Ani větu nazmar!
 >FOTOGRAFOVÁNÍ: Pokropený kropič
 >SVĚT: Předáci kteří se ocitli v pozadí exilu
 >GLOSA: Tragická směšnost české politiky, českých politiků.
 >MOBY DICK: Týden morálky a etiky v Českých Textárnách
 >GLOSA: Terorismus
 >DOLLY BUSTER: Porno háže ručník do ringu
 >POLITIKA: Majestát prezidenta káže nelhat
 >MÉDIA: Hloupost, nebo korupce?
 >NÁZOR: Vytváří se znovu umělé přehrady?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Sáňkování v Riegráku
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten lotr mi zase dal!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Motol
 >PENÍZE: Z úředníka obchodníkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
13.3. NÁZOR: Západ a spirála terorismu
www.infoservis.net

Čtvrteční teroristické útoky v Madridu ukazují, že před politickým násilím už není imunní prakticky žádný kout Země. Výzvy k potírání terorismu tak opět zaznívají z úst jindy nesmiřitelných protivníků a bezpochyby se znovu objeví varování ochránců lidských práv, aby "boj proti teroru" nebyl zneužíván k potírání legitimní opozice vůči represivním vládám. Rázné apely světových státníků ale zaznívají už řadu let a zdá se, že bez valnějšího výsledku.

Už od podzimu 2001 zadržují Američané stovky vězňů a mnohá světová média tehdy "podle kopíráku" přetiskovala prohlášení Pentagonu o zadržování teroristů. Jaká je situace dnes?

Nevinní sedí ve vězení, Usáma běhá po horách

Čtenáři mezinárodního listu International Herald Tribune si mohli v pátek 12. března na titulní straně přečíst nejen o masakru ve Španělsku, ale i o afghánských chlapcích ve věku 12 až 15 let, kteří strávili více než rok v americkém zajateckém táboře na Gunatánamu a posléze byli bez jakéhokoliv obvinění v tichosti vráceni do své země. Stejný osud potkal i pět britských muslimů - i ti byli v týdnu madridského krveprolití propuštěni na svobodu, neboť jim žádná vazba na teroristy nebyla prokázána. Přecházelo jim několik skupin rovněž nevinných Afghánců a Pákistánců.

Potíž vězňů Guntánama a stovek či tisíců dalších muslimů držených v Iráku, Afghánistánu i na jiných místech ale nespočívá jen v pohrdání lidskými právy ze strany Washingtonu.

Američané podnikají své policejní a protiteroristické akce s maximálním vypětím sil; netají se ostatně, že uvítají jakoukoliv nápomocnou ruku, včetně příslušníků kontingentu české armády, který se v těchto dnech přesouvá do Afghánistánu. Problém je v tom, že vynakládají-li spojenci velkou část svých sil na chytání a věznění nevinných lidí, logicky se jim nedostává kapacit ke stíhání skutečných zločinců - a Madrid je toho smutným důkazem.

Američtí a britští činitelé mnohokrát v minulosti hovořili o "smyčce stahující se kolem Usámy bin Ládina", zmrazení podezřelých bankovních účtů označovali už před dvěma roky za citelnou ránu mezinárodní teroristické síti. Realita je ale s těmito výroky a miliardami dolarů vynaloženými na dosavadní protiteroristické akce ve velmi silném kontrastu.

Pomáhá tažení proti terorismu, nebo škodí?

Západní tisk, nemluvě o politicích, soustavně zametá pod koberec teorii, že ozbrojená tažení v muslimském světě (Irák, Afghánistán, Jemen, Palestina, Jordánsko...) nejen že teroristy neoslabují, ale v morální rovině naopak posilují.

Západ je velmi citlivý na každého svého mrtvého či zraněného, a oběti ozbrojených akcí ve "vzdáleném" muslimském světě vnímá s o poznání větší benevolencí. Jinak ale například anglo-americké tažení v Iráku vidí obyvatelé Blízkého východu. Ti mohou téměř každý den vidět nesestříhané záběry civilních obětí amerických zátahů a špatně zaměřené střelby, to vše jen coby návdavek ke "standardním" reportážím z okupované Palestiny či zprávám o omylem zabitých vesničanech v Afghánistánu.

Mohou muslimové pod dojmem těchto obrazů sympatizovat s vyděšenými obyvateli západního světa? Anebo jim nářky ze Španělska a tryzny za oběti útoků z New Yorku připadají spíš jako z jiné planety?

Vzdělanost řadových muslimů z Blízkého východu by se neměla podceňovat ani přeceňovat. I těmto lidem je bližší košile než kabát a vývoj nálad v regionu evidentně ukazuje, že Američané je svým dosavadním počínáním v boji proti teroru nepřesvědčili. A to je další plus pro militantní skupiny, shánějící peníze, rekruty i veřejnou podporu pro svou další činnost.

O neislámském terorismu se nemluví

Dohady o tom, zda v Madridu vraždila al-Káida či baskičtí separatisté z organizace ETA zároveň připomíná, že Evropa a Severní Amerika si příliš rychle zvykly hledat teroristickou hrozbu pouze v muslimském světě, což nejen přispívá k protimuslimským náladám, ale opět to možná odvádí pozornost od jiných nebezpečí.

Při troše cynismu lze mávnout rukou nad tím, že rovnice radikální islám = terorismus je křivdou na muslimech, pro které fundamentalismus znamená zbožnost a sebezdokonalování a kteří v životě neměli v ruce zbraň. Pro obyvatele donedávna poklidné Evropy je důležité, že řadu let upevňovaná klišé před terorem nikoho neochrání a účinnou obranu možná dokonce podkopávají.

Břetislav Tureček

Autor je redaktorem deníku Právo
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku