Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Neděle 14.3.2004
Svátek má Rút, Matylda
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Západ a spirála terorismu
 >REAKCE: Ani větu nazmar!
 >FOTOGRAFOVÁNÍ: Pokropený kropič
 >SVĚT: Předáci kteří se ocitli v pozadí exilu
 >GLOSA: Tragická směšnost české politiky, českých politiků.
 >MOBY DICK: Týden morálky a etiky v Českých Textárnách
 >GLOSA: Terorismus
 >DOLLY BUSTER: Porno háže ručník do ringu
 >POLITIKA: Majestát prezidenta káže nelhat
 >MÉDIA: Hloupost, nebo korupce?
 >NÁZOR: Vytváří se znovu umělé přehrady?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Sáňkování v Riegráku
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten lotr mi zase dal!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Motol
 >PENÍZE: Z úředníka obchodníkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
14.3. ÚHEL POHLEDU: Zoufalí lidé dělají zoufalé věci

Rabovaní na východním Slovensku je logickou reakcí na dlouhodobé přehlížení problémů nejchudšího regionu v zemi. Podstatná část zdejších Romů se v uplynulých letech ocitla izolovaná v mikrosvěte sociálního vyloučení, s bydlištěm na "nejhorší adrese".

Situace v romských ghettech na východním Slovensku je již dlouhou dobu velmi kritická. Například sídliště Angy Mlyn v Michalovcích, které stojí na okraji města, je přeplněné sestěhovanými neplatiči nájemného. Úřady, které takovou situaci přímo vytvářejí, o řešení problémů jeho obyvatel nejeví zájem.

V lokalitě žije okolo dvou tisíc nejchudších deprivovaných Romů. Zdejší byty jsou přeplněny díky přirozenému přírůstku i díky příchodu těch, kdo ztratili bydlení v jiných částech města. Obytné prostory jsou zdevastované, koupelny a toalety přestavěné na obyvatelné místnosti. Kanalizační síť v domech nefunguje, odpady jsou zaplaveny vodou z blízkého Laborce. Ve dvoupokojových bytech bydlí v průměru 18 lidí. Bydlí se i v okolních betonových přístavcích, které původně sloužily jako kůlny. Nouzové příbytky bez vybavení a vody neposkytují ani dostatečnou ochranu před nepříznivým počasím.

Romové nevycházejí se sociálními dávkami, půjčují si od lichvářů. Své dávky jim často okamžitě odevzdávají, aby splatili "dluh". Rodiny se dostávají do absolutní hmotné bídy, kterou se snaží řešit všemi dostupnými prostředky. Při téměř úplné nezaměstnanosti se muži pokoušejí získat aspoň nějaké peníze sběrem železa, sezónním sběrem bylin a vybíráním kontejnerů ve městě.

Cikáne, pomoz si sám

Obdobně to vypadá i na pětitisícovém košickém sídlišti Luník IX, označovaném často za "největší ghetto v Evropě", ale i v mnoha jiných lokalitách. Úřady na problémy a potřeby obyvatel těchto sídlišť nereagují. A to ani v případě, že se někteří Romové stávají obětmi násilí ze strany lichvářů. Policie lichvu vědomě přehlíží.

Již loňské snížení sociálních dávek zasáhlo obyvatele chudinských lokalit. Romové, kteří nájem dříve platili, se ocitli v situaci, kdy z pochopitelných důvodů dali před placením nájmů přednost alespoň částečně zaplněnému žaludku. Ti, kteří se ještě nepropadli na úplné dno, se pokusili hledat štěstí jinde. Začali migrovat. Jen nepatrnému zlomku lidí se podařilo navždy uniknout. Ostatní ani nemohli takovou cestu podniknout, protože na ni neměli peníze. Zůstali odkázáni na milost a nemilost slovenské sociální politiky. Ve chvíli, kdy se politici rozhodli dávky znovu seškrtat, se to jeví jako smrtící úder.

Slovenská vláda jakoby dávala najevo, že o Romy nemá zájem, a že jsou pro ni odepsaní. Lze se jen dohadovat, zda rozhodnutí snížit sociální dávky provází neznalost důsledků takového kroku, nebo zda jde o úmyslný pokus hodit chudý region přes palubu. Premiér Dzurinda argumentuje tím, že nelze podporovat lidi, kteří zneužívají sociální dávky a nechtějí pracovat.

V kraji s kritickou nezaměstnaností i mezi majoritní společností nemůže vést snižování dávek k aktivnějšímu hledání zaměstnání. Snižování dávek odsuzuje dlouhodobě nezaměstnané k chudobě bez možnosti zabezpečit základní chod domácnosti. Lidé zahnaní do kouta nemají co ztratit, a nelze se tedy divit, že dochází k rabování a nepokojům. O tom, že snížení sociálních dávek nezasahuje pouze Romy, svědčí i pochopení, které pro tyto projevy mají někteří zdejší příslušníci majority.

Aktivujte se!

Vláda označuje ve svých prohlášeních za viníky nepokojů romské lichváře, což je dobrý signál. Zapomíná však, že jsou to ti samí lichváři, které celou dobu svojí špatnou politikou toleruje. V podtextu čteme, že sociální dávky jsou dostatečné nebýt lichvářů, kteří z nich profitují. Dávky však nepostačí ani pokud zůstane celý obnos v rukách jejich příjemců. Maximální základní dávka rodiny se čtyřmi dětmi dnes činí 4210 slovenských korun, k ní lze (v případě, že rodina řádně platí nájemné) získat příspěvek na bydlení 1330 korun a s dalšími příspěvky dosáhnout až částky 6640 korun. K těmto příjmům vláda zavedla možnost získat tzv. aktivační příplatek v hodnotě 1000 korun, který je dostupný těm, jež částečně pracují aspoň pro obec. Zvýšení "aktivačního poplatku" na 1500 korun, které slovenská vláda po částečném zklidnění rabujících davů ohlásila, rovněž není vhodná náplast. Tento krok může v některých lokalitách rodinné příjmy zlepšit. Ovšem v obcích, kde je většina lidí nezaměstnaných, je možnost částečného zaměstnání všech zájemců zcela nereálná.

Jediný korektní přístup k regionu středního a části východního Slovenska je dlouhodobý rozvoj celé oblasti zaměřený nejen na Romy, ale na všechny tamní obyvatele. Lze tak odstranit napětí, které v lokalitách panuje a jehož příčinou do značné míry bývá i psychologická nespokojenost s kvalitou života. Nepokoje ukazují na absenci systémových řešení ze strany státu a nepřítomnost koncepčně pracujících nevládních organizací.

Michal Tošner, Ondřej Poduška

Autoři se dlouhodobě věnují terénnímu výzkumu sociální situace Romů


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku