Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 13.3.2004
Svátek má Růžena
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Západ a spirála terorismu
 >REAKCE: Ani větu nazmar!
 >FOTOGRAFOVÁNÍ: Pokropený kropič
 >SVĚT: Předáci kteří se ocitli v pozadí exilu
 >GLOSA: Tragická směšnost české politiky, českých politiků.
 >MOBY DICK: Týden morálky a etiky v Českých Textárnách
 >GLOSA: Terorismus
 >DOLLY BUSTER: Porno háže ručník do ringu
 >POLITIKA: Majestát prezidenta káže nelhat
 >MÉDIA: Hloupost, nebo korupce?
 >NÁZOR: Vytváří se znovu umělé přehrady?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Sáňkování v Riegráku
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten lotr mi zase dal!
 >ZDRAVOTNICTVÍ: Motol
 >PENÍZE: Z úředníka obchodníkem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
13.3. REAKCE: Ani větu nazmar!
Vojtěch Kotecký

Neviditelný pes uveřejnil 10. března článek Ivana Breziny "Ambrozkova masitá kost", podle kterého národní park na Šumavě "ohrožuje zelený klientelismus a lobbysté dřevařských firem". Text je to skutečně neuvěřitelný. Nepravdivá je v něm bezmála každá věta. Navíc některé z nich prokazatelně pomlouvají Hnutí DUHA.

 • Nový ředitel národního parku "Pavlíčko nekriticky papouškuje argument Hnutí Duha, že se šumavská příroda sama ubrání kůrovci": Hnutí DUHA netvrdí, že se příroda sama ubrání kůrovci, nýbrž že kůrovec je součástí přírody – tedy že jeho působení je součástí přírozených proměn ekosystému horského pralesa, ke kterému by šumavské smrčiny měly směřovat.

 

 • "jednoznačně to přitom vyvrátila kalamita na Trojmezné, kterou ekologisté vyvolali svou blokádou v létě 1999" Blokáda žádnou kalamitu nevyvolala. Rok po blokádě kůrovec napadl pouze o 1,4 % více stromů než v roce 1999.

 

 • "Ambrozek ještě jako poslanec pokusil do zákona o národním parku propašovat pozměňovací návrh vypracovaný Hnutím Duha. Podle tehdejšího ministra životního prostředí Kužvarta by to znamenalo skrytou privatizaci Šumavy. Kužvart varoval, že se tak připravuje tunel, kterým se dřevařské společnosti chtějí dostat ke dřevu za pět miliard korun." Libor Ambrozek tehdy pozměňovacích návrhů předložil 31. Ten, o kterém Brezina píše, se týkal oddělení těžby dřeva v národním parku a jeho kontroly. Kácení (a další servisní činnosti) by už nevykonávaly privátní firmy, ale obecně prospěšná společnost pod společnou kontrolou státu a obcí. Skončil by tedy ekonomický tlak na produkci dřeva. Dřevařské společnosti by tedy toto opatření samozřejmě naopak odřízlo. Těžko soudit, kde je tady skrytá privatizace.

 

 • "Kužvarta v čele resortu vystřídal Ambrozek - mimo jiné i díky předvolební kampani Hnutí Duha, založené na cílené diskreditaci ODS jako hlavních politických rivalů Koalice." Je skutečně oceněním účinnosti práce Hnutí DUHA, pokud si Ivan Brezina myslí, že vládní koalice je u moci díky této ekologické organizaci. Ale ve skutečnosti Hnutí DUHA před volbami kritizovalo ODS i Koalici: například její volební program označilo za "promarněnou příležitost" s tím, že "neobsahuje téměř žádné konkrétní ekologické návrhy". To má být kampaň na podporu Koalice?

 

 • "Nový koaliční ministr aktivisty Duhy na oplátku po volbách jmenoval na posty svého tajemníka a tiskové mluvčí". Nebylo to na oplátku, ale navzdory. Žádného zaměstnavatele si příliš nezískáte tím, že mu odvedete dva profesionální a zkušené pracovníky.

 

 • "a výrazně Duze zvýšil dotace". Hnutí DUHA od státu žádné dotace nedostává. Dostává granty na konkrétní projekty. Ministr na jejich rozdělování nemá žádný vliv: přiděluje je nezávislá anonymní komise bodováním jednotlivých návrhů bez ohledu na to, kdo je předkladatelem.

 

 • "A když pak Duha vyzvala ke Žlábkovu odvolání, vypsal Ambrozek během pouhých šesti dnů konkurz na nového ředitele." Hnutí DUHA spolu s dalšími velkými ekologickými organizacemi vyzvalo ke Žlábkovu odvolání v březnu 2003. Konkurz byl vypsán v říjnu. To je sedm měsíců, nikoli šest dnů.

 

 • "Záminkou se mu stala zpráva Světového svazu ochrany přírody (IUCN), která odbojného ředitele kritizovala. Povrchní dokument, na jehož vypracování stačila zástupcům IUCN třídenní procházka po Šumavě (!) přitom obsahuje skoro třicet věcných chyb." To je prostě pomluva. IUCN zprávu připravovala asi půl roku – třídenní terénní exkurse v národním parku byla jen malou částí práce. Údajných 28 chyb v ní nenašel nikdo jiný než bývalé (tj. zprávou kritizované) vedení národního parku. Ovšem pouze tři z nich skutečně chybami jsou: experti IUCN v textu zaměnili letopočet změny zonace národního parku, při popisu aktivit šumavských obcí opomněli uvést Regionální rozvojovou agenturu a místo termínu 'genotypy smrku' použili pojem 'klony'. Ale pokud někdo svým kritikům například vytýká větu, podle které se na Šumavě vyskytuje rys a tetřívek, s argumentem, že zde přece žije také tetřev, vypadá to dost trapně. (Podrobná analýza takzvaných chyb: http://www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=77)

 

 • "Čestmír Hofhanzl před časem vyslovil podezření, že zelené aktivisty k boji proti nepohodlné Žlábkově správě parku dovedně využila dřevařská lobby, ovládající mamutí těžařskou akciovku Lesy ČR." Lesy ČR za prvé nejsou akciovka, nýbrž státní podnik, a za druhé nejsou těžařská firma – spravují státní lesy s výjimkou národních parků a vojenských prostorů. S národním parkem tedy nijak nesouvisí.

 

 • Brezina poté bez pokusu ověřit si pravdu cituje údajné Hofhanzlovo tvrzení: "Hnutí Duha má s Lesy ČR uzavřenou smlouvu o spolupráci…". Hnutí DUHA s Lesy ČR žádnou smlouvu o spolupráci nemá.

 

 • "…a udržuje s nimi velmi dobré styky.'…Podle časopisu Týden přitom Lesy ČR ovládají lidé blízcí předlistopadovému tajemníkovi ÚV SSM a zaměstnanci Státní bezpečnosti Vojtěchu Slówikovi, který prý firmu označil za "poslední neohlodanou kost'." Hm. Těžko říci, co znamená "velmi dobré styky". Vztahy Hnutí DUHA s bývalým (loni odvolaným) vedením Lesů ČR byly řekněme rezervované. Současné vedení, v jehož dosazení podle zasvěcených hrál důležitou roli právě Vojtěch Slówik, nemá styky vůbec žádné. Doposud s ním ani jednou nejednalo.

 

 • "Doplňme, že podle své výroční zprávy je Duha dřevařskou firmou přímo placena." Takže za prvé zopakujme – Lesy ČR nejsou dřevařská firma, nýbrž správce státních lesů. Za druhé Hnutí DUHA od nich nikdy nedostalo ani korunu sponzorského daru. Došlo mezi námi k jediné transakci, o které si Ivan Brezina také přečetl v jedné z výročních zpráv: státní lesy hradily ubytování dobrovolných spolupracovníků naší organizace, kteří u nich zadarmo sázeli stromky.

Vojtěch Kotecký

Autor je programový ředitel Hnutí DUHA
Další články tohoto autora:
Vojtěch Kotecký

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku