Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 18.3.2004
Svátek má Eduard
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: Kam s výplatou aneb proč živit běžné účty
 >KULTURA: Internet a zábavní průmysl
 >FEJETON: "Kupte si peníze!"
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Nesmíme být vojáci?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když vám trhají kousíčky z těla
 >PSÍ PŘÍHODY: Situace nic moc
 >NÁZOR: Ať žije fair-play...
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Evropský parlament zasažen dalšími obviněními z podvodů
 >GLOSA: Naše zlatá stověžatá…
 >NÁZOR: Chudý venkov, chudý stát
 >MEJLEM: Omezování svobody projevu
 >CHTIP: Recenze časopisu Spáj
 >TÉMA: Drogy a romantický svět lidovců
 >MÉDIA: Jak to bylo s Radiohradem
 >DOPRAVA: Průběžný transit

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
18.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Nesmíme být vojáci?
Jan Kovanic

Poprvé jsem slyšel stěžovat si vojáka: "My si ani nesmíme zapochodovat, my nesmíme cvičit se zbraněmi, zakázali nám vševojskovou přípravu. My nesmíme být vojáci..." Kdo si stěžuje? Příslušníci 6. polní nemocnice. Proč by chtěli cvičit? "Když jste na slavnostním nástupu s ostatními jednotkami z NATO, tak tam nesmíte stát jako blbec. Když po vás střílejí, tak se musíte umět bránit."

Kde nesmějí "šesťáci" cvičit? Ve vojenské nemocnici v Hradci Králové. Co tam dělají, když mají být ve Zbiroze? V Hradci jsou prozatímně, než se jejich nemocnice přestěhuje do Olomouce. Proč se přestěhuje? Když to bude znamenat její faktickou likvidaci?

Protože tam to má blíž na železnici.

Ne, fakt? Tak takhle: Snižují se stavy vojsk. Místo tří polních nemocnic budou dvě. V Hradci Králové a v Olomouci.

No dobře, ale proč se ruší Zbiroh, a ne třeba ta Olomouc. Kde leží kasárna v záplavové, zaplavované a nedávno zaplavené oblasti. Zatímco Zbiroh je pěkně na kopečku. Do zbirožského autoparku se vejde víc než ta stovka kontejnerů, co má Šestá k dispozici. Plus tahače a nakladače. Ty se do olomouckých prostor nevtěsnají, takže budou muset být rozestrkané po různých koutech a proponovaných 360 minut ke složení a odjezdu nestihnou ani náhodou.

No ale zasejc ušetří na té cestě na železnici. Vážně: "V Olomouci vedou železniční koleje v těsné blízkosti základny pro Šestou polní nemocnici, asi 1600 metrů, ve Zbirohu ta vzdálenost činí zhruba šest kilometrů," pravil plukovník Mojmír Mrva, velitel Nemocniční základny Armády České republiky v nedávném rozhovoru pro iDNES, ze kterého cituji i nadále.

Myslím si, že když se naloží kontejnery na tahače, tak už je jedno, jestli pojedou k železnici dva, šest nebo šedesát kilometrů. Mimoto, ze zbirožských kasáren jedou na nádraží přímou cestou, kde nikoho nepotkají. Nádraží Zbiroh je prakticky prázdné, a protože odtud cestuje po železnici dřevo, je tu dostatek nákladních ramp.

A hlavně: Kam chcete jet vlakem, abyste rychle zasáhli - mimo Evropu? Protože do Afghánistánu vláčkem - potěš pámbu. Ne, do Afghánistánu se lítá. Třeba z ruzyňského letiště, které je ze Zbiroha děsivých ...55 kilometrů po dálnici, čili necelou hodinu jízdy rychlostí vojenského konvoje. Celá nemocnice se přitom vejde do osmi, devíti obřích leteckých transportérů. Zatímco z Olomouce pojedete - leda tím vlakem. Do Ruzyně, tedy nejspíš do Holešovic. Kde se zase přelodíte na tahače. A teprve pak pošupajdíte na Ruzyň. Protože jinde ta letadla nepřistanou. Možná přistanou, ale neodstartují - alespoň s takovým nákladem ne. Tak tím vlakem pojedete dál, žejo! Do Afghánistánu. Nebo do Turecka. Nebo do Bosny. Či do Španělska...

Ze Zbiroha můžete být za tu hodinu třeba v Motole. Myslím personál. Nemocnici umějí šesťáci rozložit za čtrnáct dní - to je podle vyjádření představitelů NATO "jako když lusknete prstem". Kdyby třeba spadla tamní dětská nemocnice. Nebo z Vltavy vystoupil mor. (BTW: Což byl i prvotní důvod, proč byla vojenská polní nemocnice dislokována právě ve Zbiroze! No jo, ale v Olomouci to mají blíž na nádraží...)

Tak proč ještě se nemá být ve Zbiroze, pane plukovníku? "Zbiroh také není schopen nabídnout příslušníkům polní nemocnice takovou dostupnost služeb, dopravy, kultury a školství, jako Olomouc. A to už vůbec nemluvím o obtížích se spojením a horších klimatických podmínkách ve Zbirohu. Údržba komunikací v zimním období je ve Zbirohu samozřejmě komplikovanější než v Olomouci."

Komunikace = 6 kilometrů na dálnici. A nemusejí se sjíždět komponenty nemocnice z různých nor a nemusejí vojenští technici s hrůzou zjišťovat, co všechno se z kontejnerů v těch norách poztrácelo! Kdežto ve Zbiroze je to všechno pěkně za dveřma, zateplené, nově rekonstruované... A to kulturní vyžití? Když se zeptáte těch samotných vojáků, tak ve Zbiroze se necítí uťápnutí. Autem jsou v Praze za půlhodinu! Anebo v Plzni.

Jo, tak proto se Zbiroh ruší. Protože se ruší na konci tohoto roku vojenská nemocnice v Plzni a, slovy pana plukovníka, "není možné zajistit kvalitní práci polní zdravotní jednotky bez zázemí v pevné vojenské nemocnici, která by umožnila odborné školení jejího personálu. Toto zázemí nabízí Olomouc." A co kdyby to zázemí zajistila Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích? Tak jako dosud???

No jo, jenže "komunistické Československo mělo své nepřátele právě na západ od svých hranic. Armáda nyní přesouvá jednotky do nových posádek a je zřejmé, že mnoho z nich má své sídlo ve východní části našeho území."

Aha, tak to jo. Zatracení komunisti! Nejhorší bolševik byl asi ten naťácký generál, který hodlal ve Zbiroze umístit vojenské velitelství NATO pro střední a východní Evropu. Když se totiž podíváte na mapu Evropy, tak zjistíte, že v rámci NATO je jedno, jestli na území té naší zemičky přesuneme jednotky o tři slepičí kroky na východ nebo o pět prasečích chlupů na jih! A že jsme ponechali atomčíky v Liberci, kousek od Severního ledového moře? Neměli by se spíš přemístit k Českým Budějicím, aby chránili temelínské reaktory na území NATO před nepřátelským a nenaťáckým Rakouskem?

Dalším důvodem odpisu Zbiroha je, že "posádka Zbiroh sice patří ke špičkově vybaveným armádním objektům, ale původně byla budována pro zcela jiné účely, než je umístění polní nemocnice." (Kdežto v Olomouci - taky nebyla budována pro účely polní nemocnice...)

Zbirožské "účely" se nazývaly "vzdušný odposlech". 7. radiotechnická brigáda ZU Zbiroh odposlouchávala celé nepřátelské NATO - i Ameriku prý hoši slyšeli, protože tím směrem nejsou žádné vrcholky. No tak tam mohli vojáci zůstat! Aspoň by se mohli skvěle domluvit se spojenci...

Takže proč rušit Šestou? Bude to prý levnější: "Zatímco roční náklady na provoz kasáren ve Zbirohu dosahují téměř devíti miliónů korun, v Olomouci budou činit milión a půl."

Hm, takže nově opravená střecha, opravená okna, nový autopark s čističkou odpadních vod, vyhřívané garáže, to co v Olomouci není, a co nás, daňové poplatníky, stálo nedávno půl miliardy korun!!!, to budeme likvidovat ve Zbiroze... Ušetříme ročně sedm a půl miliónu korun, a někdy v roce 2071 to máme zpátky. Vlastně až o pár let později. Přece jen se bude muset v Olomouci ještě pár milionků investovat.

Neodpustím si, abych neocitoval jistého úředníka Ministerstva národní obrany, který na tento můj argument, že ty peníze nedávno "proinvestované" při zvelebení Zbiroha budou vyhozené oknem, jen mávl rukou: "Takových peněz se vyhodilo!"

Tak znova. Proč se má rušit Šestá? Protože Sita zlobil v Afghánistánu. Byl úspěšný. A byl za to silně pochválen jinak nemilosrdnými dravci z NATO.

Teď vážně:

Co po nás NATO chtělo, když jsme do něj před pěti lety vstupovali? To, "v čem jsou Češi skvělí": Jednotku protichemické, protiatomové, radiologické a bakteriologické ochrany, pak pasivní systémy pro sledování letadel (a to nevíte, že stejně skvěle rozeznají i pozemní cíle) a - vojenské nemocnice! My prosím nemáme armádu České republiky v nějakém vakuu, kde se potřebujeme bránit proti krvežížnivým sousedům stovkami tanků a letadel, my jsme součástí vojenské koalice, která je dnes připravena hájit své zájmy na celém světě. Vojenští doktoři přitom naší zemi při těchto kontroverzních akcích přinášejí úctu a vděk místních obyvatel, přinášejí je Česku, ale smiřují je i s přítomností NATO! Tři polní nemocnice je možná moc pro Česko, ale NATO využije klidně dvou z nich!

Přitom šesťáci tvrdí, že přesunem do Olomouce dojde k praktickému zrušení Šestky. Tak nám zůstanou aspoň ty dvě polní nemocnice, když se musí šetřit.

Jaké dvě???

Máme než tu jednu, co jsme na ni vydali miliardu korun, a jejíž různé součásti se posílají různě po světě pod různými názvy. Máme jednu polní nemocnici ve Zbiroze. Ta se zruší a z jejích trosek, materiálních i lidských, se začnou budovat jiné dvě nemocnice v Hradci Králové a v Olomouci. Kolik bude tohle "šetření" stát - a bude tu ještě někdy něco tak dokonalého, co teď už máme a co ničíme?

Jestlipak ještě někdy budeme schopni plnit svoje závazky k NATO?

No ale abych nekončil tak chmurně: Ministr obrany svoje rozhodnutí zrušit posádku ve Zbiroze znovu uváží. Prosebníkům z Šesté na to dal slovo muže. Právě v těchto dnech se vypravuje kavalkáda úředníků a důstojníků do Olomouce, pak se zajedou podívat do Zbiroha - a pak se uvidí.

Takže držím šesťákům palce. Držím je nám - daňovým poplatníkům. A držím je i panu ministrovi Kostelkovi. Doufejme, že rozhodne správně.

Totiž tak, aby naši vojáci mohli být vojáky a mohli plnit naše závazky vůči mezinárodnímu společenství i vůči našemu obyvatelstvu.

Psáno v Praze dne 16. března 2004


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku