Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 16.3.2004
Svátek má Elena, Herbert
  Výběr z vydání
 >REAKCE: Jak se vytvářejí umělé přehrady.
 >AKCE: film Choking Hazard - Soutěž o vstupenky na Choking Hazard Party!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Raus, die böhmische Sau
 >POLITIKA: České společnosti opravdu hrozí rozpuštění v EU
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes coby lampión
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Z výstavy do terénu v ukecaným kabátě
 >ARCHITEKTURA: Pražská letiště
 >NÁZOR: Je celibát hříšnější než homosexualita?
 >NÁZOR: Dobrá zpráva pro fundamentalisty: Evropané jsou zbabělci!
 >FEJETON: Do vězení s tebou!
 >GLOSA: Pohostinství Českého parlamentu
 >REAKCE: Emigranti a domácí - Klausův výrok ve Washington Times 24.11.2003.
 >POLITIKA: Vítězství terorismu
 >EKONOMIKA: Očekávaná korekce
 >PENÍZE: Česká pojišťovna: je potřeba měnit salon?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
16.3. Obrněný transportér opět na scéně
(nov)

Bohužel tiskové agentury neuvedly, zda ten obrněný transportér, který od včerejška hlídá letiště v Ruzyni, je zase obstarožní OT-64 či OT-65, s nimiž už vojákovali dnešní šedesátníci. Kdyby se nejednalo o tak vážnou věc, jako je po madridských útocích prevence proti terorismu, mohlo by jít o povedenou frašku. Vlastně o její druhé dějství - stačí si jenom připomenout rozpadávající se otéčko, které muselo být před časem přivlečeno ke Svobodné Evropě na laně. To si opravdu někdo myslí, že nějaký terorista se vřítí s náklaďákem naloženým výbušninami přímo do odbavovací haly ruzyňského letiště a že ten transportér bude právě na správném místě?

Lze jen doufat, že ostatní opatření ke zvýšení bezpečnosti, která začnou platit od středy 17. 3. 2004, nebudou tak teatrálně bezzubá. Především zesílí kontroly na hranicích a cizincům se budou udělovat víza jenom individuálně a po požádání v domácí zemi. Důsledně se bude též prověřovat transkripce cizích (rozuměj arabských) jmen, jak včera v Radiofóru uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda.
U cizinců též zesílí kontroly dokladů, hlavně u osob z rizikových oblastí, stejně jako kontrola zavazadel. K této činnosti budou ve vlacích využiti i tajní příslušníci železniční policie. V Praze a ostatních velkých městech bude posíleny i policejní hlídky a budou nasazeni psi cvičení na vyhledávání výbušnin.

Vše výše uvedené zní opravdu činorodě. Jenže, pokud za těmito akcemi nejsou v chodu jiná utajená opatření zpravodajské povahy, pak je to tak řiďoučká síť, že by ji prorazil jakýkoli místní amatérský vyděrač, natož profíci z Al Kajdy. Problém ochrany před terorismem je v něčem jiném. V tom, o čem se ve svém televizním vystoupení zmínil bývalý ředitel vojenské rozvědky Andor Šándor. Podle jeho slov ani politici, ani žádné jiné instituce nevysvětlily občanům hrozbu terorismu. Chtěl tím naznačit, že nejsme psychicky připraveni na střet se zlem, jaké terorismus představuje, neumíme si všímat "neobvyklých" věcí, "opuštěných" zavazadel a podobně.

Avšak lze toho docílit v evropském duchovním klimatu, kde příslušníci intelektuálních elit na každém kroku zlo, jakým terorismus je, relativizují a hledají pro tyto hrůzné činy alibi? Jak se má i Čech proti terorismu zatvrdit, když se mu tvrdí, že to byl Západ, kdo teroristy zahnal do kouta? Ve všech prohlášeních islamistických teroristů je za největší zločin USA, respektive celého Západu, pokládána podpora státu Izrael. Máme tedy, podle oněch i českých "relativistů" nechat zničit Izrael, aby nebožáci teroristé mohli opustit svůj kout?
Mezinárodnímu terorismu je pak trnem v oku vůbec celý životní styl Západu a pokud si v plné nahotě neuvědomíme, že terorismus představuje smrtelně vážně míněný útok právě proti těm hodnotám, za něž se v listopadu 1989 cinkalo klíčí na náměstích českých měst, nepomůže žádný transportér. I kdyby jich kolem Ruzyně stálo tisíc.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku